Politika se mění, Babiš zůstává

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 5. 10. 2020 | 10 komentářů
Česko má za sebou další krajské volby. A byť v nich leckde hrály důležitou roli osobnosti hejtmanů a místních lídrů, v součtu zase převážil Andrej Babiš.
Politika se mění, Babiš zůstává

Zdroj: Profimedia

Předpovědi, že voliči v krajských volbách vytrestají Babišovo hnutí za premiérův nezvládnutý nástup druhé vlny covidu, se nepotvrdily. ANO vyhrálo v deseti ze třinácti krajů se ziskem 604 441 hlasů. Poměřováno volbami před čtyřmi lety zvítězilo ještě přesvědčivěji. Získalo kraj a přes 70 tisíc hlasů navíc.

Pravda, pro Babiše může být mrzuté, že stejně jako v roce 2016 i tentokrát mu několik hejtmanů či hejtmanek vyfouknou koalice Starostů, Pirátů, ODS a malých středových stran. Sotva se však dá věřit tomu, že by se takhle spojovala opozice v příští vládní koalici.

Situace po sněmovních volbách bude jiná. Premiéra jmenuje prezident. Bude jím vítěz, patrně Babiš. A prezident ho bude jmenovat poprvé, pak podruhé… Dá se snad počítat s tím, že by Babiš nikoho do vlády nenalákal?

Pro Babiše je každopádně rok před sněmovními volbami důležitý celkový zisk hlasů. Ten je vysoký, a tak ho nenutí přehodnocovat politiku. Bude se držet toho, co funguje a co mu nese hlasy.

Pohlédněme tedy dál, jak bude Babišova jízda ke sněmovním volbám vypadat:

Když nám půjčují…

Vláda protáhne Sněmovnou volební rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard. A v bezstarostné dluhové jízdě bude pokračovat. Za rok předloží rozpočet se schodkem jen o něco nižším – zatím si naplánovala deficit 286 miliard.

K tomu dodávám výmluvné srovnání, které zmínila na nedávném Exportním fóru Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank: „Německo se chystá v příštím roce zredukovat rozpočtový schodek z letošních sedmi procent HDP na 2,5, Česko z letošních sedmi jen na pět.“

Šlehy Pavla Jégla

Zdroj: Shutterstock

Kraje byly malé, kvůli nomenklatuře Eurostatu a hladkému čerpání evropských peněz se zřídily další umělé celky – osm sdružení dvou až tří krajů, kterým se poeticky říká regiony soudržnosti. Petr Pithart je nazval „akorát příhodnými, aby se rozkradly evropské peníze“. 

Řekni, proč ty kraje jsou


Vláda zase ujišťuje, že je všechno připraveno. Připraveno není skoro nic. Všechno se řeší ex post. A premiér tvrdí, jak má kabinet všechno pod kontrolou. Nemá.

Na pláži s Babišem. Jak jsme se chystali na druhou vlnu


Nemáme plán, jak nahradit propad rozpočtu po zrušení superhrubé mzdy, přiznala Alena Schillerová. Jak může tohle říct ministryně financí, finanční ředitelka firmy STÁT?

ANO, nemáme na to, přesto vám to dáme

Doleva… a doprava

Bude zrušena superhrubá mzda. Dočkáme se nižší daně – 15 procent z hrubé mzdy namísto stejné sazby ze superhrubé (hrubá mzda plus sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.) Zatím to bude na dva roky. Pak má být sazba zvýšena na devatenáct procent, kde byla před zavedením superhrubé mzdy.

Rozpočtový schodek to prohloubí až o 70 miliard ročně. Hlavní je však to, že tenhle bonus vydrží přes volby. Poté, co hlasy na levici téměř vyluxoval, je tedy Babiš může zase sbírat na pravici.

Premiér rád důchodce

V rozpočtu na rok 2022, jehož návrh bude dokončen před volbami, Babišova vláda znovu přispěje důchodcům nad zákonem předepsanou výpočtovou formuli, podle které stoupají důchody o inflaci a polovinu růstu mezd. Je jasné, že Babiš s osvědčeným nákupem důchodců jen tak neskončí.

Jeho vláda se při této činnosti nenechá rozhodit takovými podružnostmi, jakými jsou rozpočtový schodek, míra zadlužení, ba ani demografické stárnutí. Premiér to zase odbude vzkazem „Kalousek a ODS nesnáší důchodce“.

Schodky bez hranic

Rozpočtovou odpovědnost, která je definována zákonem (23/2017 Sb.), Babišova vláda dál rozmělní. V parlamentu prosadí v krátké době druhou změnu zákona, aby mohla předkládat další vysoce deficitní rozpočty.

Změnu by měla vláda předložit už k návrhu rozpočtu na příští rok, který zákon o rozpočtové odpovědnosti porušuje. Rozpočtová rada ve své zprávě z počátku října upozorňuje, že rozpočet zvyšuje strukturální deficit (schodek očištěný o vliv hospodářského cyklu) na 4,5 procenta. A to jen za předpokladu, že rozpočty obcí a krajů nebudou deficitní.

Andrej Babiš před volbami

Andrej Babiš kalkuluje
Zdroj: Shutterstock, Peníze.cz

Připomeňte si, jak Andrej Babiš odpovídal v předvolebních speciálech webu Peníze.cz:


Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?
Ne, vyrovnaný rozpočet by měl být dlouhodobým cílem, nikoli povinností. Takový zákon by se stejně obcházel. Stačilo by, aby přišly povodně a sucha.

Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?
Ne, nejdříve musíme jasně říct, co živnostníci za tyto odvody dostávají. Dneska nemají jistotu, že půjdou do důchodu a na co mají ze zdravotního pojištění nárok. To se samozřejmě netýká jen živnostníků

Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?
Minimální mzdu by měl určovat trh práce. Měla by být rozhodně vyšší než podpora na úřadě, to je jasné.

Volební speciál 2013: Andrej Babiš


Minimální mzda vzrostla za pět let z 8000 na 12 200 korun. Podpoříte další zvyšování minimální mzdy?
Ano. Nastavíme předvídatelný systém zvyšování minimální a zaručené mzdy.

Zaměstnanci odvádějí v průměru na povinných pojištěních mnohem víc než živnostníci. Snížíte povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance?
Ano. Zavedeme zaměstnanecký výdajový paušál prostřednictvím slevy na pojistném. Budeme tím alespoň částečně kompenzovat výdaje zaměstnanců na dojíždění nebo například zvyšování kvalifikace

Volební speciál 2017: Andrej Babiš 

Přifouknutý rozpočet

Počítat se dá také s tím, že vedle zákona o rozpočtové odpovědnosti bude vláda novelizovat i samotný rozpočet. Letos to dělala třikrát. Pro příští rok počítá s bezproblémovým návratem k růstu ekonomiky. Jenže korona se může vracet ve třetí vlně, obdobně jako španělská chřipka, a na to, že populace bude proočkovaná a imunní se nedá spoléhat.

Rozpočtová rada k tomu ve zmíněné zprávě píše: „Vláda významným zvýšením výdajových rámců neponechává prostor pro řešení nenadálých a neočekávaných událostí v roce 2021.“

Pohřbená reforma

Povšimnout bychom si mohli i toho, co vláda pohřbí – a to je především důchodová reforma, kterou si Babišova vláda dala jako prioritu do programového prohlášení.

Babiš bude dál hýčkat a uplácet nynější penzisty a kašlat na penzisty příští – „Husákovy děti“. Díky těmto silným populační ročníkům, které jsou dnes na vrcholu své pracovní kariéry a mají vysoké mzdy, se dosud důchodový účet drží v přijatelných číslech.

K této politice však Babiš dospěl až v posledních letech a po několika ukázkových veletočích. Připomeňme si některé z nich.

Dostane Schillerová padáka?

Babiš před vstupem do politiky kritizoval vlády za to, že nemůžou vyjít s penězi a plánují schodkové rozpočty. „Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodím,“ pravil v roce 2011 v debatě na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Alena Schillerová dosud padáka nedostala a předkládá deficity, které hravě trumfnou deficity „Kalouskovy“.

Když ordinuje Babiš…

Superhrubá mzda měla být podle zákona platného od roku 2012 automaticky zrušena koncem roku 2014. K původní hrubé mzdě a devatenáctiprocentní sazbě jsme se měli vrátit počátkem roku 2015. Vláda sociální demokratů, lidovců a ANO s Babišem jako správcem financí návrat k předkrizovým poměrům zrušila. „Státu ani lidem by teď (!) zrušení superhrubé mzdy nic nepřineslo… Kalousek by nám ordinoval vyšší deficit a dluh,“ říkal tehdy Babiš.

Teď (!), když ordinuje sám, ale zrušení superhrubé mzdy „něco přinese“ – hlasy ve volbách.

Řecka se už nebojíme!

Pozoruhodný obrat nastal u Babiše v přístupu k valorizacím penzí. V roce 2016, kdy vycházela valorizace na pouhých 40 korun, se ministr financí Babiš pustil do návrhu ministryně práce Michaely Marksové, která chtěla zvýšit penze o 205 korun.

Babiš tehdy varoval: „Určitě bychom rádi navýšili důchodcům. Já bych jenom chtěl říct, že v Řecku důchodci tento měsíc nedostanou vůbec důchod. Musíme mít nějakou rozpočtovou odpovědnost.“

Teď máme „rozpočtovou odpovědnost“ dokonce v zákoně. A abychom byli rozpočtově odpovědní, tak zákon novelizujeme.

Pokud to vše sesumírujeme, dostaneme se k následující otázce: Dokáže snad někdo vyvracet Babišova tvrzení přesvědčivěji, než sám Babiš?

Časy se mění a s nimi se mění politika i politici. Nynější krajské volby však potvrdily, že Česko je zvláštní. Je to země, kde se politika mění, aniž by se měnil ten, kdo ji vytváří a řídí.

Pavel Jégl

Autor článku Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 10. 2020 9:51

Kauza Stoka byla pro lidi? Ale jen pár vybraných. Přihrávky na silnicích ve středních Čechách byly pro lidi? Ale jen pýr vyvolených. Atd.

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 10. 2020 9:02, Karel

Velmi jednostranný komentář :( ANO pracuje pro lidi, řada předchozích vlád pracovala pro zločince. Já tedy raději volím ANO, protože jsem člověk a ne zločinec.

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Spořitelna se dohodla na prodeji Energie ČS

29. 10. 2020 | Petr Kučera

Spořitelna se dohodla na prodeji Energie ČS

Společnost Energie ČS, která dodává elektřinu a zemní plyn domácnostem i firmám, změní majitele. Dosavadní vlastník – Česká spořitelna – se dohodl na jejím prodeji se společností Europe... celý článek

Bankovní asociace má novou ředitelku

27. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Bankovní asociace má novou ředitelku

Novou výkonnou ředitelkou České bankovní asociace (ČBA) se od listopadu stává Monika Zahálková. Funkce se ujímá po Pavlu Štěpánkovi, který asociaci a její expertní aparát řídil od září... celý článek

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

23. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy

Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

Nové zákazy a výjimky: Zavřou obchody, omezí se pohyb

21. 10. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 11 komentářů

Nové zákazy a výjimky: Zavřou obchody, omezí se pohyb

Od čtvrtečních šesti hodin ráno začnou platit další omezení. Tady je jejich přehled.

A tebe taky sním! Státnímu Otesánkovi za Babiše roste apetýt

19. 10. 2020 | Pavel Jégl | 27 komentářů

A tebe taky sním! Státnímu Otesánkovi za Babiše roste apetýt

Armáda státních zaměstnanců narostla do nevídaných rozměrů. Co víc, příjmové nůžky mezi nimi a těmi, kteří na jejich platy vydělávají, se povážlivě rozevírají.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.