Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Andrej Babiš a ANO

Ondřej Tůma | rubrika: Dotazník | 18. 10. 2013 | 25 komentářů
Superstar letošních voleb? ANO 2011 dokázalo v rekordním čase naplnit kandidátky a jeho všudypřítomná kampaň zatím slaví úspěchy – některé průzkumy už mu přiřkly i druhé místo. Volební průzkum je ale jedna věc, volby samotné jsou věc druhá. ANO 2011 se prezentuje jako pravicová politická síla. Jaké jsou její postoje k ekonomice a státním financím?
Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Andrej Babiš a ANO

Andrej Babiš dokáže nemožné – jako Slovák se stal jedním z nejbohatších Čechů, například. Přesto ho mnozí nebrali vážně, když se před dvěma lety začal vyjadřovat k politice. Chyba.

Politické angažmá špičkových byznysmenů budívá protichůdné reakce. Často se například říká, že bohatý člověk bude lepší politik, protože nepotřebuje vydělat ještě víc peněz a je těžko korumpovatelný. Ostatně to říká i sám Andrej Babiš. Protinázor je ovšem ten, že to, že někdo má kopec peněz, ještě neznamená, že nechce mít kopce dva. A že je tu nebezpečí, že byznysmen by mohl podléhat pokušení ohýbat si zákony tak, aby vyhovovaly právě jeho byznysu. Legrace je, že nejspíš může platit obojí, přijde prostě na osobnost. Dopředu se to ale neví.

S hnutím ANO je ale spojená další otázka: jeho kandidátky vznikaly poměrně narychlo. Osobnosti, které se na nich sešly, za sebou nemají společnou politickou práci a život v jedné organizaci... Nebudeme v příštím volebním období svědky velkého rozpadu? Mají kandidáti ANO stejný ideový základ a stejné postoje? Podle volebních průzkumů se o tom brzy začneme přesvědčovat.

Ekonomické postoje hnutí ANO 2011 představuje

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Andrej Babiš, předseda a lídr pražské kandidátky

+198
+
-

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Ano, pokud budou koncepční, nikoli takové jako za vlád ČSSD. My bychom hlavně měli naši ekonomiku „pobídnout“ tím, že zde konečně dobudujeme infrastrukturu.

+185
+
-

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Ani ne, my věříme (nebo spíš o to budeme usilovat), že stejná pravidla platí pro všechny, zároveň ale věříme v solidární a tolerantní společnost.

+209
+
-

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Ne, vyrovnaný rozpočet by měl být dlouhodobým cílem, nikoli povinností. Takový zákon by se stejně obcházel. Stačilo by, aby přišly povodně a sucha.

+220
+
-

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ne, naše měna funguje, není kam spěchat.

+365
+
-

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ne. Dovedeme si to představit pouze tehdy, až bude stát skvělou servisní organizací. Pak si bohatí a úspěšní rádi na jeho služby připlatí.

+197
+
-

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například bankypojišťovny nebo telefonní operátory?

Ne, ale budeme bojovat proti nesmyslným bankovním poplatkům a nesmyslným cenám operátorů (ty už se ale v lecčem zlepšily). Pokud zvýšíte daně bankám a operátorům, doplatí je jejich klienti v cenách za služby.

+146
+
-

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Tak ideální sazba by byla samozřejmě nulová… Jinak v principu pro jednotnou sazbu nejsme. Jsou opravdu věci, které člověk k životu potřebuje (potraviny, léky) a které si může odpustit (hotely, restaurace…).

+261
+
-

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Jsme, ale musí mít nižší daň, než je dnešní jednotná, tedy patnáctiprocentní.

-369
+
-

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

Ne. 

+412
+
-

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

Ne, nejdříve musíme jasně říct, co živnostníci za tyto odvody dostávají. Dneska nemají jistotu, že půjdou do důchodu a na co mají ze zdravotního pojištění nárok. To se samozřejmě netýká jen živnostníků.

+73
+
-

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Spíš ano, ale netýká se to jen těchto podniků.

-223
+
-

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Ano, s tím, že z něj bude možné i vystoupit.

+146
+
-

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ano, chceme zavést strop pro odchody do důchodu. Jak bude vysoký, by měli říct odborníci.

+155
+
-

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

To je dobrá myšlenka.

+157
+
-

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Určitě, lichva by se měla potírat. Ten strop by měl záviset na rozhodnutí ČNB.

+144
+
-

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Spíš ne, o pohotovosti se ale uvažovat dá, ta je přece jen nadstandardní službou. 

+246
+
-

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ano, jednoznačně.

+210
+
-

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Proč stát? Stát může absolventům pomoci tím, že dá zaměstnavatelům možnost neplatit za ně jeden rok sociální a zdravotní odvody. To máme také v programu.

-2
+
-

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Tohle nevím…

+210
+
-

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Minimální mzdu by měl určovat trh práce. Měla by být rozhodně vyšší než podpora na úřadě, to je jasné.

Dosud odpovídali:

Zítra Jiří Dolejš z KSČM

Připomeňte si rovněž naše prezidentské dotazníky.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 25 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 10. 2013 17:28, Richard Motyčka

Je docela zajímavé, jak se různí lidé vyjadřují k někomu, kdo se rozhodl zviditelnit, ztratit soukromí, nést na bulvární trh svoji kůži. Místo aby ho obdivovali za jeho schopnosti, tak ho komentují, hodnotí, někteří i soudí. Já pana Babiše sleduji cca od roku 2002-3 prostřednictvím lidí, kteří s ním nebo pro něho pracovali a někteří ještě pracují. Zatím jsem nezjistil, že by někomu něco ukradl. Zatím nevím, že by někde zmanipuloval nějakou veřejnou zakázku. Jsem od přírody nedůvěřivý člověk. Za deset let, co sleduji pana Babiše- zatím nic. No to je dost divné. On fak zcela zřejmě nekrade na rozdíl od mnohých politiků a dnes ani nemlčí - na rozdíl od drtivé většiny ostatních politiků a úředníků.
Už jsem se rozhodnul. Vsadím na praktika, manažera, zaměstnavatele a člověka, který má odvahu jít do politiky s podobným motivem jako pan Václav Fischer (Fischer Reisen). Jen bych panu Babišovi přál, aby nedopadl tak špatně... zničili ho "posranci" nejen v senátu ale i v dolní sněmovně. Ne... nepřeklepl jsem se. Zatím tam je drtivá většina těch, kteří se jen vykecávají. Obávám se, že málokdo z nich je schopen za celý svůj život úspěšně vyřešit tolik problémů jako pan Babiš za jeden týden.

+376
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2013 9:59, Fredy

Pan Babiš je viditelně mimo mísu. Odpovídá jakoby na jiné otázky. Plete si pobídky a státních investice. Neví, co je pozitivní diskriminace o progresivním zdanění, které tu máme, v různých podobách, od roku 1989, má guláš. Nevím, jak chce donutit banky, aby neúčtovali poplatky. Výraz "společné zdanění manželů" slyší asi poprvé, což dokládá nějakou sníženou sazbou. U živnostníků si viditelně plete sociální se zdravotním pojištěním. U privatizace státních podniků se tak trochu podřekl, když uvedl, cituji "Spíš ano, ale netýká se to jen těchto podniků" Pan velkomožný má patrně na mysli zprivatizování státní správy (rozuměj ještě větší možnost koupení si vlivu a možností). Ovšem perlička je u druhé pilíře penzijní reformy. On by ho chtěl mít povinný, ale z možností vystoupení. To mi připomíná povinnou účast na nějaké schůzi, kde se všichni zapíší do prezenční listiny, ale pak většina zase někam odejde. Takto se to prý praktikuje i v Bruselu. Finanční poradci mohou být spokojeni.
Minimální mzdu by měl určovat trh, tedy, stačilo říci, že by minimální mzdu zrušil. Jen tak ji muže určovat trh.

Tohle bylo zatím to nejhorší, co se tu objevilo. Vtipné a úsměvné ano, ale aby někdo takový řídil stát, tak to ani náhodou. Je mi z podivem, jak se tento člověk (na Slovensku soudem potvrzený jako agent STB) mohl dostat k takovému majetku. Myslím si, že by se na to mohli podívat prokurátoři ze Švýcarska ....

Rovněž je mi záhadou a vcelku i zklamáním, že na takové lidi našinci slyší a letí.

-227
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

9. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 21 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Ivan Bartoš a Česká pirátská strana

Poslední říjnový víkend nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a správu peněz našich vezdejších.... celý článek

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Petr Mach a Strana svobodných občanů

8. 10. 2013 | Ondřej Tůma | 53 komentářů

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Petr Mach a Strana svobodných občanů

Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zjišťujeme ekonomické a finanční postoje stran, které se ucházejí o vaše hlasy a... celý článek

Proč a jak volíme: Marketing, marketing a zas jen marketing

7. 10. 2013 | Petr Hampl | 11 komentářů

Proč a jak volíme: Marketing, marketing a zas jen marketing

Parlament ovládne ten, kdo dokáže sehnat nejvíc peněz a pořídit za ně takovou kampaň, která nejvíc odpovídá tomu, co voliči chtějí slyšet. Volič tomu odmítá věřit, má přece svoji hlavu.... celý článek

Proč a jak volíme: Odpovědný přístup k volbám zničil českou pravici

17. 9. 2013 | Petr Hampl | 28 komentářů

Proč a jak volíme: Odpovědný přístup k volbám zničil českou pravici

Pohled zprava. Redakce požádala sociologa Petra Hampla, aby zkusil pojmenovat principy, podle kterých se rozhodujeme, jak (a jestli vůbec) budeme volit. A jak a kdy nás při tom zrazuje... celý článek

Aby se za nás děti nestyděly, áááno

16. 8. 2013 | Michal Kašpárek | 25 komentářů

Aby se za nás děti nestyděly, áááno

Uznání u dětí ani ve světě není kostelecký párek, aby vám ho mohl naservírovat Andrej Babiš.

Partners Financial Services