Drobní rolníci plačte. Dotace vždycky zbaští korporace

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 17. 12. 2018 | 7 komentářů
Minimálně v Česku se evropské dotace nedostávají k těm, kterým byly původně určeny. Tedy k malým a středním podnikům. Sežerou je tlustí korporátní kocouři a na ostatní zbydou jen drobky. Bude snad líp?
Drobní rolníci plačte. Dotace vždycky zbaští korporace

Evropské dotace se dnes přetřásají hlavně ve spojitosti se střetem zájmů Andreje Babiše. Nechme ale tento konflikt stranou, stejně jako téma škodlivosti/prospěšnosti dotací. Podívejme se na to, jak vlastně systém evropských dotací v Česku funguje.

Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu upozorňuje, že realita je žalostná.

Vykrmujeme ty nejtlustší

Letos v létě ukončil kontrolní úřad jednu z prověrek evropských dotací. Zabýval se v ní tím, jak jsou přidělovány dotace z Programu rozvoje venkova v sekci Spolupráce v sedmiletém období 2014 až 2020, ve kterém bylo na počátku 3,8 miliardy korun.

Ze statusu programu vyplývá, že jeho finance mají být určeny k podpoře malých a středních podniků a na rozvoj a inovace v zemědělství. Kontroloři ale zjistili, že z připravených 3,8 miliardy více než 2,8 miliardy korun ministerstvo vyčlenilo na jedinou oblast – na podporu vývoje při zpracování zemědělských produktů. To je pochopitelně téma, které je ušito na míru velkým potravinářským firmám.

Jeden ze závěrů kontroly je tedy nasnadě a je shrnut v těchto dvou větách: „Ministerstvo zemědělství nastavilo pravidla tak, že největšími příjemci dotací jsou velké podniky. Naproti tomu podpora malých a středních podniků vázne.“ (Firmy z Agrofertu čerpaly z programu téměř miliardu.)

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná


Stěžujte si na lampárně

„Malé a střední podniky se podporovat nedaří,“ píše se ve zprávě. „Jedním z důvodů jsou složité dotační podmínky.“

Není se čemu divit. Sedláci, kteří hospodaří na půdě, sotva mají čas na to, aby se dotační administrativou prokousali. Nemají ani peníze na to, aby si najali agentury, které se živí tím, že dotace zprostředkují a žadatelům cestičku k bruselskému penězovodu umetou. Proti nim v nerovné konkurenci stojí koncerny se štáby právníků, konzultantů a lobbistů.

Fakt, že peníze z Programu rozvoje venkova dostávají velké firmy, vysvětluje Ministerstvo zemědělství snahou podpořit inovace a výzkum, které mohou venkovu pomoci. Z kontroly však vyplývá, že velké firmy je používají zejména na nákup techniky a na stavební úpravy. „Výdaje na inovace a výzkum jsou zanedbatelné. U prověřených šestačtyřiceti projektových žádostí představovaly přibližně jedno procento,“ píše se ve zprávě.

K dalším poznatkům kontroly dotačního programu patří konstatování: „Hodnocení projektů komisemi není transparentní – jejich rozhodnutí nelze přezkoumat, znám je jen výsledek.“

A nakonec třešnička na „dotačním dortu“. Ze zprávy kontrolního úřadu vyplývá, že odvolání některých neúspěšných žadatelů o dotace posuzuje táž komise, která původně rozhodla o tom, že na dotaci nemají nárok. Pro tento případ se dá použít rada „stěžujte si na lampárně“ (v Brně „na pátém nástupišti“).

Nahlíženo zmíněnou zprávou kontrolního úřadu se sotva můžeme divit, že Evropská komise není vstřícná k českému požadavku, který v Bruselu předkládá Andrej Babiš – „dejte nám dotace, ale neříkejte, na co je máme použít, to víme sami nejlíp“.

Víme, co s dotacemi…

Kontrola připomíná absurditu dotačního světa: Skládáme se na příspěvky korporacím, pro které nejsou životně důležité. (Agrofert se ziskem 4,8 miliardy v loňském roce by byl i bez dvou miliard dotací v plusu.)

Nebylo snad původním záměrem dotací, aby bohatší pomohli chudším? Namísto toho však chudí z daní dotují bohaté.

Babiš se svými spolupracovníky teď ujišťují Evropskou komisi, že Česko se drží zásady „když rozděluješ, tak neber“. Jistě, premiér dotace nerozděluje. Nominuje však ministra zemědělství, ministr jmenuje vedoucí funkcionáře Státního zemědělského intervenčního fondu a ti zase obsazují komise, které o dotacích rozhodují.

Kromě toho premiér předsedá Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy a v Bruselu vyjednává o dotacích na příští unijní sedmiletku (2021 až 2027). Staví se přitom proti návrhu Evropské komise, aby dotace do zemědělství byly „zastropovány“, aby z nich byly vyloučeny velké agrární korporace, pro které není zemědělství hlavním zdrojem příjmů. Právě takoví „kocouři“, mezi které patří skupina Agrofert, v Česku hospodaří na víc než třech pětinách půdy.

… a klidně si na ně připlatíme

Pravda, není to jen Babiš, kdo v agrárních dotacích a dotacích určených pro venkov kope za korporace. Stejný postoj zastávají představitelé několika dalších států. Není proto jisté, zda se na systému něco podstatného změní.

Téměř jisté je ale už to, že příspěvky do unijní pokladny se po odchodu Spojeného království zvýší. Také proto, aby Evropská unie udržela nynější úroveň dotací.

Andrej Babiš a jeho tým se už pochlubili, že v Bruselu bojují za co nejvyšší evropské dotace, aby pomohli českým podnikatelům. Namísto toho, aby jim pomohli doma – škrtáním regulací a nižšími daněmi.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2018 12:27, Luk

Kdyby se podařilo dotace rozdrobit mezi drobnější zemědělce, největší přínos by z toho měla krajina, byla by zase pestřejší s příznivými dopady na zadržování vody atd.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2018 13:27, Kysoň

To je opravdu divnej dotaz . Jak nahradili ??? Vždyť byli u koryta předtím a nic nedokázali ( kromě hrabání pod sebe a to jim teď chybí).
Proto udávají v e. parlamentu. Z toho by se slušnej člověk zbl.. ( pozvracel ú

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Každý čtvrtý Čech chce novou práci. S vyšší mzdou a pochvalami

5. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Každý čtvrtý Čech chce novou práci. S vyšší mzdou a pochvalami

Čtvrtina zaměstnanců aktivně hledá novou práci a další třetina je otevřená zajímavým nabídkám. Ukázal to internetový průzkum agentury Grafton Recruitment, kterého se zúčastnilo 1500... celý článek

Naše fintechy mají tah na branku. Jen nesmí sedět za pecí

31. 5. 2023 | Jana Divinová

Naše fintechy mají tah na branku. Jen nesmí sedět za pecí

Jsme fintechový národ. Finančních společností, které využívají nových technologií, je v Česku přes 130. „Jsme v tom dobří a máme obrovský potenciál. Důležité je nenechávat si ho jen... celý článek

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

30. 5. 2023 | Lukáš Raška | 2 komentáře

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

Nebýt inflace, je to dobrá zpráva před dovolenou. Česká koruna meziročně posílila. V zemích, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou, za ni dostanete víc než před rokem. Kurzy porovnal... celý článek

ČNB vydá novou pětitisícovku. V čem bude jiná?

24. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

ČNB vydá novou pětitisícovku. V čem bude jiná?

Česká národní banka (ČNB) vydá v tomto roce bankovku 5000 Kč s letopočtem 2023. Důvodem pro uvedení nového vzoru do oběhu jsou nezbytné změn v technologii tisku ve Státní tiskárně cenin. celý článek

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

22. 5. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.

Partners Financial Services