Drobní rolníci plačte. Dotace vždycky zbaští korporace

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 17. 12. 2018 | 7 komentářů
Minimálně v Česku se evropské dotace nedostávají k těm, kterým byly původně určeny. Tedy k malým a středním podnikům. Sežerou je tlustí korporátní kocouři a na ostatní zbydou jen drobky. Bude snad líp?
Drobní rolníci plačte. Dotace vždycky zbaští korporace

Evropské dotace se dnes přetřásají hlavně ve spojitosti se střetem zájmů Andreje Babiše. Nechme ale tento konflikt stranou, stejně jako téma škodlivosti/prospěšnosti dotací. Podívejme se na to, jak vlastně systém evropských dotací v Česku funguje.

Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu upozorňuje, že realita je žalostná.

Vykrmujeme ty nejtlustší

Letos v létě ukončil kontrolní úřad jednu z prověrek evropských dotací. Zabýval se v ní tím, jak jsou přidělovány dotace z Programu rozvoje venkova v sekci Spolupráce v sedmiletém období 2014 až 2020, ve kterém bylo na počátku 3,8 miliardy korun.

Ze statusu programu vyplývá, že jeho finance mají být určeny k podpoře malých a středních podniků a na rozvoj a inovace v zemědělství. Kontroloři ale zjistili, že z připravených 3,8 miliardy více než 2,8 miliardy korun ministerstvo vyčlenilo na jedinou oblast – na podporu vývoje při zpracování zemědělských produktů. To je pochopitelně téma, které je ušito na míru velkým potravinářským firmám.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Jeden ze závěrů kontroly je tedy nasnadě a je shrnut v těchto dvou větách: „Ministerstvo zemědělství nastavilo pravidla tak, že největšími příjemci dotací jsou velké podniky. Naproti tomu podpora malých a středních podniků vázne.“ (Firmy z Agrofertu čerpaly z programu téměř miliardu.)

Když je škola soukromou hrou… Čtěte v aktuálním Finmagu

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

ŠKOLA JE BYZNYS

Do montessori škol Duhovka investovali manželé Janečkovi přes 300 milionů. • Jan Kala do škol Heuréka vložil zase peníze ze svého podílu v eBance. • Proč jsou přesvědčeni, že to bylo to nejlepší, co mohli udělat?

BYZNYS JE HRA

Kdy odejít? ptá se dnes celá generace podnikatelů. • Jak se povedlo Jaroslavě Valové předat SIKO dětem? • Kdy se Zbyněk Frolík rozhodl svěřit Linet manažerům? • A proč v Dino Toys převzali vedení vnuci zakladatele?


Stěžujte si na lampárně

„Malé a střední podniky se podporovat nedaří,“ píše se ve zprávě. „Jedním z důvodů jsou složité dotační podmínky.“

Není se čemu divit. Sedláci, kteří hospodaří na půdě, sotva mají čas na to, aby se dotační administrativou prokousali. Nemají ani peníze na to, aby si najali agentury, které se živí tím, že dotace zprostředkují a žadatelům cestičku k bruselskému penězovodu umetou. Proti nim v nerovné konkurenci stojí koncerny se štáby právníků, konzultantů a lobbistů.

Fakt, že peníze z Programu rozvoje venkova dostávají velké firmy, vysvětluje Ministerstvo zemědělství snahou podpořit inovace a výzkum, které mohou venkovu pomoci. Z kontroly však vyplývá, že velké firmy je používají zejména na nákup techniky a na stavební úpravy. „Výdaje na inovace a výzkum jsou zanedbatelné. U prověřených šestačtyřiceti projektových žádostí představovaly přibližně jedno procento,“ píše se ve zprávě.

K dalším poznatkům kontroly dotačního programu patří konstatování: „Hodnocení projektů komisemi není transparentní – jejich rozhodnutí nelze přezkoumat, znám je jen výsledek.“

A nakonec třešnička na „dotačním dortu“. Ze zprávy kontrolního úřadu vyplývá, že odvolání některých neúspěšných žadatelů o dotace posuzuje táž komise, která původně rozhodla o tom, že na dotaci nemají nárok. Pro tento případ se dá použít rada „stěžujte si na lampárně“ (v Brně „na pátém nástupišti“).

Nahlíženo zmíněnou zprávou kontrolního úřadu se sotva můžeme divit, že Evropská komise není vstřícná k českému požadavku, který v Bruselu předkládá Andrej Babiš – „dejte nám dotace, ale neříkejte, na co je máme použít, to víme sami nejlíp“.

Víme, co s dotacemi…

Kontrola připomíná absurditu dotačního světa: Skládáme se na příspěvky korporacím, pro které nejsou životně důležité. (Agrofert se ziskem 4,8 miliardy v loňském roce by byl i bez dvou miliard dotací v plusu.)

Nebylo snad původním záměrem dotací, aby bohatší pomohli chudším? Namísto toho však chudí z daní dotují bohaté.

Babiš se svými spolupracovníky teď ujišťují Evropskou komisi, že Česko se drží zásady „když rozděluješ, tak neber“. Jistě, premiér dotace nerozděluje. Nominuje však ministra zemědělství, ministr jmenuje vedoucí funkcionáře Státního zemědělského intervenčního fondu a ti zase obsazují komise, které o dotacích rozhodují.

Kromě toho premiér předsedá Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy a v Bruselu vyjednává o dotacích na příští unijní sedmiletku (2021 až 2027). Staví se přitom proti návrhu Evropské komise, aby dotace do zemědělství byly „zastropovány“, aby z nich byly vyloučeny velké agrární korporace, pro které není zemědělství hlavním zdrojem příjmů. Právě takoví „kocouři“, mezi které patří skupina Agrofert, v Česku hospodaří na víc než třech pětinách půdy.

… a klidně si na ně připlatíme

Pravda, není to jen Babiš, kdo v agrárních dotacích a dotacích určených pro venkov kope za korporace. Stejný postoj zastávají představitelé několika dalších států. Není proto jisté, zda se na systému něco podstatného změní.

Téměř jisté je ale už to, že příspěvky do unijní pokladny se po odchodu Spojeného království zvýší. Také proto, aby Evropská unie udržela nynější úroveň dotací.

Andrej Babiš a jeho tým se už pochlubili, že v Bruselu bojují za co nejvyšší evropské dotace, aby pomohli českým podnikatelům. Namísto toho, aby jim pomohli doma – škrtáním regulací a nižšími daněmi.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 12. 2018 12:27, Luk

Kdyby se podařilo dotace rozdrobit mezi drobnější zemědělce, největší přínos by z toho měla krajina, byla by zase pestřejší s příznivými dopady na zadržování vody atd.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2018 13:27, Kysoň

To je opravdu divnej dotaz . Jak nahradili ??? Vždyť byli u koryta předtím a nic nedokázali ( kromě hrabání pod sebe a to jim teď chybí).
Proto udávají v e. parlamentu. Z toho by se slušnej člověk zbl.. ( pozvracel ú

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

4. 10. 2024 | Olga Skalková

Úroky hypoték se nehnou, ukazují čísla z bank. Změnit to může konec roku

Hypotéky nezlevňují ani s příchodem podzimu. Úroky dále klesají jen nepatrně, podobně jako celý letošní rok. Ukazuje to nejnovější statistika Swiss Life Hypoindex.

Kellnerová na špici i Babišův propad. Nový přehled nejbohatších Čechů

2. 10. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kellnerová na špici i Babišův propad. Nový přehled nejbohatších Čechů

Nejbohatším Čechem i letos zůstává Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá majetek v hodnotě 386 miliard korun, to je o osm miliard více... celý článek

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

25. 9. 2024 | Pavla Adamcová

Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 26. zářím. Jde o sedmý pokles v řadě.

Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler

20. 9. 2024 | redakce Peníze.CZ

Novým členem bankovní rady ČNB bude Jakub Seidler

Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) se podle očekávání stane ekonom Jakub Seidler. O jeho jmenování dnes guvernéra Aleše Michla informoval prezident Petr Pavel.

Minimální mzda prudce stoupne, ale zaručená končí. Změny schválila vláda

18. 9. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Minimální mzda prudce stoupne, ale zaručená končí. Změny schválila vláda

Zvyšování minimální mzdy dostává jasná pravidla. Současně se však zruší osm úrovní zaručené mzdy, zůstanou jen čtyři úrovně zaručeného platu pro zaměstnance ve veřejných službách a... celý článek

Partners Financial Services