Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima expertů: Co znamenají výsledky voleb pro naši ekonomiku

| rubrika: Očima expertů | 1. 11. 2013 | 3 komentáře
Jaký vliv budou mít výsledky voleb na české hospodářství a na naše peněženky? Které strany by měly být ve vládě, aby byla ekonomika co nejstabilnější? Ptáme se ekonomů Pavla Kohouta a Lukáš Kovandy, politologů Michaela Romancova a Pavla Šaradína a dalších osobností.

Očekávaný triumf levice se nekonal. ČSSD po sedmi letech v opozici získala necelých 20,5 procenta hlasů – padesát poslanců. Dohromady s komunisty, kteří si naopak od minulých voleb polepšili, dají dohromady pouze 83 poslanců. A jelikož Zemanovci (i přes „skvostné“ ahóój jejich kandidáta Zdeňka Žáka) ve volbách totálně propadli, o vládě levice nemůže být řeč. Faktickým vítězem volebního klání se tak stal podnikatel Andrej Babiš a jeho hnutí ANO 2011, které se vyšplhalo takřka k devatenácti procentům hlasů. Pro Babiše to ale bude znamenat větší zodpovědnost, než před volbami nejspíš čekal. Z povolebních vyjádření lídrů jednotlivých partají, které se dostaly do Sněmovny, bylo totiž patrné, že bez účasti nebo alespoň podpory hnutí ANO 2011 nemůže vzniknout žádná vláda. Jako „nejmožnější“ se zatím jeví koalice ČSSD, KDU-ČSL a ANO 2011. Otázkou zůstává, jak tyto strany případně dokážou sladit své programy, v mnohém velmi odlišné.

Jednání o koalici každopádně zatím odsouvá na neurčito nepřehledná situace uvnitř ČSSD, jejíž místopředseda Michal Hašek se s několika kolegy pokusil o palácový (nebo přesněji hradní) převrat. Poslední inormací je, že Andrej Babiš se mezi tímsešel s Pavlem Bělobrádkem, se kterým se domluvil na tom, že jejich strany budou při sestavování vládní koalice postupovat jednotně – tedy buď budou společně v koalici, v opozici, nebo budou podporovat menšinovou vládu ČSSD. Než si ale sociální demokraté udělají alespoň trochu pořádek ve svých řadách, žádná vláda ani vznikat nezačne. A tak máme čas výsledky voleb řádně promyslet.

Jak se na výsledky voleb dívají ekonomové, politologové, analytici a podnikatelé? Co znamenají pro české hospodářství, občany a jejich peněženky? A jaká vládní koalice by byla nejlepší z hlediska ekonomické stability?

Pavel Kohout

ekonom, ředitel pro strategii Partners

Pavel Kohout
+159
Líbí
Nelíbí

Výsledky voleb jsou ve skutečnosti velkou úlevou, neboť nebezpečí skryté či zjevné koalice KSČM-ČSSD bylo opravdu děsivé. Nemyslím kvůli znárodňování a podobným komunistickým praktikám, ale proto, že levice by zemi daňově vysála a oslabila produktivní ekonomické síly. Levice, ať už v barvách ČSSD nebo TOP 09, se nikdy nezbavila mentality moučného červa: „zdroje tu jsou“. To je největší nebezpečí, které stále hrozí.

V současné době nelze sestavit opravdu kvalitní koalici. Už jen proto, že málokterá koaliční vláda může být dobrá právě kvůli koaličním sporům. Existuje však šance, že bude sestavena vláda, která nebude příliš akceschopná, a díky tomu neudělá mnoho škod.

Michael Romancov

politolog

Michael Romancov
-125
Líbí
Nelíbí

Volby nedopadly dobře, neboť perspektiva vytvoření stabilní a racionálně se chovající vlády/koalice je – a to nejenom vzhledem k současnému chaosu v ČSSD – malá. Pokud dojde k vytvoření vlády na půdorysu ČSSD – KDU-ČSL – ANO, tak se obávám, že se záhy ukáže, že „manažerský“ přístup pana Babiše (snad) funguje v jeho firmách, ale nebude pozitivem pro Česko. Dobrou informací z voleb je, že propadli zjevní xenofobní extremisté Dělnické strany sociální spravedlnosti (ale bohužel se do parlamentu dostala jejich „měkká“ varianta v podobě Úsvitu) a ani jedna z formací spojených s prezidenty, jejichž eventuální úspěch by Česko navedl na trajektorii směřující do Běloruska, v lepším případě do Albánie.

Ti občané České republiky, kteří platí daně, je budou platit i nadále – a za jakékoli vlády bychom platili jako mourovatí, takže v tomto ohledu se nic podstatného nezmění. Vzhledem k výsledkům voleb je perspektiva vlády/koalice, která by „automaticky“ generovala ekonomickou stabilitu, malá, protože strany s (alespoň poměrně) zřetelným ekonomickým programem neuspěly natolik, aby byly schopny vládu sestavit. Dobrá by byla jakákoliv vláda – ať již levicová, nebo pravicová – která by se opírala o strany s jasně definovanými prioritami, které by se po čtyři roky mohly realizovat. S něčím takovým, jako byly Věci veřejné, jako je Úsvit a jako nejspíš bude ANO, se to však zvládnout nedá.

Lukáš Kovanda

ekonom a žurnalista

Lukáš Kovanda
+127
Líbí
Nelíbí

Jak výsledek voleb poznamená českou ekonomiku? Žádné levicové orgie, režírované socialisty a komunisty, se konat nebudou. To je z ekonomické perspektivy dobrá zpráva, jelikož by nejspíš znamenaly další citelné zadlužování České republiky. Hrází nespoutané levicovosti bude v prvé řadě hnutí ANO, které se zaklíná, že nepodpoří zvyšování daní, že mu jde o snížení DPH, o stabilní hospodářské prostředí, příhodné pro investory, a tak podobně. Hnutí tedy částečně přebírá roli pravicových stran, jež se během svého koaličního spoluvládnutí zdiskreditovaly kromě jiného – zvyšováním daní. Hnutí ANO je však zatím nesourodým organismem. Semkla jej vůle po úspěchu ve volbách. Nyní se začnou znatelněji projevovat názorové rozdílnosti jeho členů a představitelů. Čím propastnější budou, tím rozdrolenější nakonec může být ona hráz zhůvěřilé levicovosti (a zadlužování). Na druhou stranu je zjevné, že podstatná část voličů dala hnutí svůj hlas jakožto pravicové alternativě zdiskreditovaných stran ODS a TOP 09. Pokud se nyní hnutí dokáže opět semknout, tentokrát kolem umírněně pravicové ideologické linie, bude hrází poměrně pevnou. Tu česká ekonomika potřebuje. 

Michal Řičař

analytik Bisnode

MIchal Řičař
+11
Líbí
Nelíbí

Výsledky voleb jsou jasným signálem, že čeští občané už nehodlají tolerovat dosavadní politiku. Nová alternativa v podobě ANO, respektive její volební výsledek je jasným důkazem, že si Češi ve stále větší míře uvědomují nutnost přejít k dobře fungujícímu státu, který nabízí především stabilitu, příznivé podnikatelské prostředí a jistoty. Zdá se, že občané jsou už opravdu unavení neustálými politickými spory, změnami a všudypřítomnou korupcí.

Významné změny pro české hospodářství neočekávám zejména kvůli tomu, že ve Sněmovně nevznikla jasná levicová převaha, tedy další zvyšování daní či extrémní navyšování státního schodku bude značně omezeno. Kdyby se levici podařilo prosadit zvýšení daní, určitě by to nebyl dobrý signál do zahraničí a ani domácím podnikům. Už teď většina velkých korporací, které v naší ekonomice generují nejvyšší zisky a přidanou hodnotu, využívá „daňové optimalizace“ (zahraniční daňové ráje), a tak by se taková změna opět dotkla těch, u nichž je to nejméně žádoucí – těch, kteří mají střední a nižší příjmy. K zachování relativní stability a kultivaci podnikatelského prostředí (namísto jeho dalšího zatěžování) je nezbytné, aby ČSSD částečně upustila od svého plánu na vyšší zdanění. V rámci svého programu a zodpovědnosti ke svým voličům by ji k tomu měly tlačit ANO a TOP 09.

Pavel Šaradín

politolog

Pavel Šaradín
-4
Líbí
Nelíbí

V parlamentních volbách většinou platí, že se rozhodujeme podle peněženky. Podnikatelé chtějí, aby jim stát ponechal co nejvíc, aby mohli peníze investovat podle vlastního uvážení. Lidé méně majetní zase po státu požadují vyšší dávky, které by jim zajistily důstojnější život. Toto ekonomické rozhodování bylo nejvíce viditelné v roce 2006, kdy ideový spor mezi ODS a ČSSD zajistil oběma subjektům výsledky nad 30 procent hlasů.

Minulé i letošní volby ekonomická témata potlačily. V letošních volbách zásadní spor o socioekonomickou problematiku nahradilo téma „nová hnutí“ versus „zdiskreditované strany“. Protestní uskupení (ANO 2011, Úsvit a je potřeba k nim přidat i KSČM) oslovila zhruba dva miliony voličů. Nejčastěji se hovoří o nějaké formě vládní spolupráce mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO 2011. Tato středo-levá vláda by byla přijatelným kompromisem, bez extrémních hospodářských návrhů. Patrně by se soustředila na větší efektivitu státu, přijetí protikorupčních zákonů, debyrokratizaci či zákon o státní službě. Už to by bylo pro Českou republiku značným přínosem.

Jaroslav Šura

investor a podnikatel

Jaroslav Šura
+155
Líbí
Nelíbí

Anketa

Kdo to trefil?

Volby dopadly skvěle. Pseudopravicové strany jdou od válu, za zvyšování daní a zbabělost neřešit deficit státního rozpočtu přes výdajovou stránku + korupční skandály. A rudooranžová koalice nepřichází v úvahu díky Babišovi (velké díky!) a jeho ANO. Komunisti potřebují pro návrat k moci kromě ČSSD ještě další dvě strany, což je nereálné: ODS, TOP 09 a lidovci zcela jistě s komunisty kolaborovat nebudou. Výsledek voleb je pro české hospodářství optimální, je zřejmé, že další zvyšování daní se nejspíš konat nebude. Nabízí se koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Bez babišovců pravděpodobně žádná jiná koalice nevznikne. Akciová burza ocenila výsledek voleb silným růstem, mnohým investorům se portfolia zhodnotila. Z pohledu toho, že mohli vyhrát sociální demokrati s komunisty, kteří by společně pokračovali v asociální politice projídání peněz na úkor budoucí generace, v dalším navyšování státního dluhu, navyšování daní, jsou opravdu výsledky voleb skvělé.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+42
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2013 9:07, Jan57

A co bude za rok? Volby? A co by asi tak jiného přinesly? Já také věřím že to tak dopadne, ale co to přinese? To je podobné jako rozhádaní sourozenci, když zdědí majetek. Na konec se musí soudit a majetek prosoudí. Výsledek je, že oba mají hov.. . Takto to totiž v našem kraji chodí. Jednou pravice, po druhé levice. Jedni něco vytvoří, druzí to zruší. To vytvoření něčeho, také něco stojí, to zrušení stejně tak. Takhle se vyhazují peníze. Zažil jsem ženskou, která i přes moji nevoli neustále nakupovala hadry. Koupila, uložila do skříně a nenosila. Pak se z důvodu nedostaku místa hadry buď vyhazovali nebo prodali za pár korun. A kdo to všechno platí? No a pak se ještě najde jeden hlupák, co nám začne tvrdit, že jsme ty peníze my prožrali, že my jsme ten ksindl, co prohýřil budoucnost našich dětí. Mě je jedno kdo bude u moci a kdo bude vládnout,jestli to bude levice nebo pravice, pokud bude vládnout rozumný a odpovědný hospodář. Ale z toho co máme na výběr, to není bohužel ani jeden. U jedněch je obyčejný občan, zaměstnanec lůza, u druhých je lůza a příživník zase živnostník a podnikatel. Bohužel zlatý střed neexistuje. Smutné, že!

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (eďa 01. 11. 2013 08:20)

Další příspěvky v diskuzi

1. 11. 2013 | 11:02 | eďa

Přesné a výstižné. více

1. 11. 2013 | 9:07 | Jan57

A co bude za rok? Volby? A co by asi tak jiného přinesly? Já také věřím že to tak dopadne, ale co to přinese? To je podobné jako rozhádaní sourozenci, když zdědí majetek. Na konec se musí soudit a majetek prosoudí. Výsledek...více

1. 11. 2013 | 8:20 | eďa

Když se podíváme na rozkol v ČSSD, který jen na chvilku utichl, na naivní voliče ANO, pak je jasné, že po jmenování vlády bude pokračovat a někdy na podzim 2014 jdeme opět k předčasným volbám do PS. Tenhle tzv. "demokratický...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK