Diskuze: Tři ekonomické úkoly nové vlády
Volební emoce jsou za námi a schopnost rychle sestavit vládu rozhodne o tom, jestli se naše ekonomika začne stavět na nohy.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 1 komentářů)
29. 10. 2013 16:31 | Fredy
1) Mnohými očekávaná silná koalice ČSSD a KSČM se nekoná. Pro obě strany je to jistě zklamáním a potrestáním za to, že si moc okatě porcovali zajíce, který ještě běhal po lese.
2) Strany ODS a částečně i TOP09 dostaly výprask a poslední varování, že zprivatizovaná politika není to, proč byly dříve voleni. Je to pro ně, svým způsobem, poslední šance se očistit od kmotrů a těch, které měli na výplatních páskách, tedy jejich politických poskoků. V opozici na to budou mít čas. Pokud nepřijdou další předčasné volby, což nelze vyloučit.
3) Utrpěné vítězství ČSSD dalo do pohybu už dlouho trvající nejednotnost a rozhádanost vedení a boje mezi Haškem a Sobotkou, tedy mezi prozemanovskými socdemáky a těmi "normálními". Tímto ztrácí na důvěryhodnosti a posouvají jednání o případné vláda ČSSD s přímou, či spíše nepřímou účastí, tedy podporou hnutí ANO a KDU-ČSL. Oni totiž nemají s kým jednat, dokud si to špinavé prádlo v Lidovém domě nevyperou pořádně. Pozitivní je, že se toto objevilo hned po volbách a ne za nějaký čas, kdy by byla ustavena vláda. ČSSD potřebuje stejný restart, jako se povedl Lidovcům a jako čeká ODS.
4) Hnutí pana Babiše je de facto skutečným vítězem voleb, což možná ani nečekali. O to bude zajímavější jejich další počiny. Babiš je jistě schopný manažér a stratég, tudíž si dokáže spočítat, zda jít do vlády se znemožnit, či hrát zaďoura v podobě nějaké novodobé "opoziční smlouvy", nebo to zabalit a tím vlastně otevřít dveře dalším volbám. Výkřiky některých členů ANO jsou protichůdné, jako ostatně i jejich pravo-levý program. Nicméně hlavní slovo má ten, který do toho vložil svých 40 milonů, tedy pan Babiš.
5) Další pozitivum je naprostý propadák hradního SPOZu. Voliči nejsou slepí a hluší. Mnozí si jistě drbou hlavu, když volili Miloše Zemana za presidenta, tak že druhou chybu opakovat již nechtěli. Pro presidenta to byl signál, že tudy cesta nepovede, že se bude muset vrátit ke své dřívější straně, ČSSD, a tu přetvořit k obrazu svému. S Haškem a Tejcem již začal.
Co se týče zklamání, tak jsou to dvě věci:
1) Zvýšený počet voličů KSČM, což se dalo i předpokládat. V celkovém součtu je to cca 740 tisíc hlasů, což znamená, že je to necelých 10% z celkového počtu voličů. Tudíž nic světoborného, ale varování je to dostatečné.
2) Mrzí mne, že se do sněmovny nedostala jediná pravicová strana v ČR a to SSO, neboli Svobodní. Sice posílila, ale na 5% to nestačilo. To by se, v případě dalších voleb, mohlo podařit.
Tudíž nyní řešit tři ekonomické úkoly, když není vyřešen ani ten základní, tedy ten, kdo by je měl řešit, jen předčasné.