O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.
O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Zdroj: Shutterstock

Všechny důchody – vedle starobních tedy například i invalidní nebo vdovské – mimořádně stoupnou nejen od června, ale také od září. Celkem tak letos důchodci dostanou přidáno v průměru 2500 korun, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Pravidelná valorizace od letošního ledna zvýšila penze v průměru 805 korun – zvýšení základní i procentní výměry zvýraznil ještě bonus 300 korun měsíčně. Kvůli vysoké inflaci přijde v červnu mimořádná valorizace: procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. A další mimořádná valorizace bude následovat v září: růst procentní části o 5,2 % zvýší průměrný důchod o přibližně 700 korun. Obě mimořádné valorizace se týkají jen procentní výměry důchodů, základní výměra zůstane stejná.

Podle zákona o důchodovém pojištění dojde k mimořádné valorizaci pokaždé, když inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne 5 %. Počítá se to jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace.

S rostoucími náklady může seniorům pomoci i další podpora od státu, především příspěvek na bydlení, připomíná ministr Marian Jurečka. „Průměrná výše příspěvku na bydlení je 4200 korun. Lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, kterých se vysoké náklady za energie týkají. Rozhodně je to lepší řešení, než si půjčovat peníze nebo se dál uskromňovat,“ říká.

„Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ dodává Jurečka. Ministerstvo podle něj intenzivně pracuje na tom, aby zjednodušilo administraci žádostí o příspěvek.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Podrobnosti o „energetickém příspěvku" lze najít na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Vláda současně spustila „webové stránky k boji s drahotou“: na adrese www.destnikprotidrahote.cz najdou lidé přehled vládní pomoci proti zdražování spolu s konkrétními formami pomoci pro jednotlivé skupiny obyvatel.


Fotogalerie: Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 56 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2022 19:09

duchody jsou stale nizke zanedbane hladove

+136
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 5. 2022 8:51

duchody bysme meli zrusit nedava to smysl jen tak vyplacet duchodci jsou dneska nejbohatsi kazdy je milionar a chteji pridat kdyz nekdo chce jist musi prece taky pracovat no lidi kam jsme se to dostali

-242
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (56 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

17. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Po náročné práci dřív do důchodu. Šanci má dostat méně lidí

Za každých deset let fyzicky náročné práce mají lidé odejít o rok dříve do důchodu. Na úlevu však oproti původnímu návrhu dosáhne mnohem méně lidí, což vadí odborům. Firmám se zase... celý článek

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 65 komentářů

Důchod získáte snadněji. Zkrátí se potřebná doba pojištění

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce snížit potřebnou dobu pojištění pro nárok na starobní důchod. Dává tak na doporučení OECD nebo ombudsmana, kteří varovali před propadem seniorů... celý článek

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

Všechny důchody porostou letos kvůli prudkému zdražování hned třikrát. Dvě mimořádné valorizace budou v červnu a v září.

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

11. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 219 komentářů

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

Nová důchodová komise má tentokrát pracovat rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce mít kompletně hotovo už v příštím roce. Do penzí chce dostat zásluhovost za výchovu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.