O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.
O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Zdroj: Shutterstock

Všechny důchody – vedle starobních tedy například i invalidní nebo vdovské – mimořádně stoupnou nejen od června, ale také od září. Celkem tak letos důchodci dostanou přidáno v průměru 2500 korun, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Pravidelná valorizace od letošního ledna zvýšila penze v průměru 805 korun – zvýšení základní i procentní výměry zvýraznil ještě bonus 300 korun měsíčně. Kvůli vysoké inflaci přijde v červnu mimořádná valorizace: procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. A další mimořádná valorizace bude následovat v září: růst procentní části o 5,2 % zvýší průměrný důchod o přibližně 700 korun. Obě mimořádné valorizace se týkají jen procentní výměry důchodů, základní výměra zůstane stejná.

Podle zákona o důchodovém pojištění dojde k mimořádné valorizaci pokaždé, když inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne 5 %. Počítá se to jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace.

S rostoucími náklady může seniorům pomoci i další podpora od státu, především příspěvek na bydlení, připomíná ministr Marian Jurečka. „Průměrná výše příspěvku na bydlení je 4200 korun. Lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, kterých se vysoké náklady za energie týkají. Rozhodně je to lepší řešení, než si půjčovat peníze nebo se dál uskromňovat,“ říká.

„Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ dodává Jurečka. Ministerstvo podle něj intenzivně pracuje na tom, aby zjednodušilo administraci žádostí o příspěvek.

Spočítejte si příspěvek na bydlení 2022

Měsíční náklady na bydlení

Náklady se uvádějí jako průměr z minulého kalendářního čtvrtletí. Například v dubnu tedy sečtěte náklady za leden, únor a březen a vydělte je třemi.

Další kalkulačky

Podrobnosti o „energetickém příspěvku" lze najít na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Vláda současně spustila „webové stránky k boji s drahotou“: na adrese www.destnikprotidrahote.cz najdou lidé přehled vládní pomoci proti zdražování spolu s konkrétními formami pomoci pro jednotlivé skupiny obyvatel.


Fotogalerie: Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2022 19:09

duchody jsou stale nizke zanedbane hladove

+105
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 5. 2022 15:28, Pavel

Pardon:k tomu rohlíku. Dnes stojí už pět Kčs. To si ani Tonda Zápotocký nedovolil!

Zobrazit celé vlákno

-46
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

23. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Ve starém penzijku jste přišli o pětinu úspor, ukazuje analýza

Nejvyšší zhodnocení loni připsala klientům Penzijní společnost Conseq, po započtení inflace je však za posledních deset let v minusu 19,43 %.

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

22. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Konec čekání na dávky. Budou chodit včas, slibuje Jurečka

Situace na přetížených úřadech práce se prý zklidňuje a lidé se výplaty sociálních dávek dočkají v zákonném termínu. Řekl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Vyčerpaným... celý článek

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

19. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné... celý článek

Vdané ženy si polepší na důchod. Partnerky „bez papíru“ mají smůlu

12. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Vdané ženy si polepší na důchod. Partnerky „bez papíru“ mají smůlu

Součástí důchodové reformy je i novinka, která má především ženám zvýšit starobní důchod. Ovšem zatím jen těm vdaným a registrovaným.

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

11. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

Vláda představila dlouho očekávanou důchodovou reformu. Prodlouží se například odchod do důchodu, změní se výpočet penze, živnostníci si připlatí. Co dalšího bude jinak?

Partners Financial Services