Zadarmo ani penzijní fond nehrabe
30. 3. 2011 | Aleš Tůma | 20 komentářů
Podstatným otázkám penzijní reformy se věnuje předvčerejší komentář Markéty Šichtařové, pojďme se vrátit k těm „nepodstatným“, tedy poplatkům pro penzijní fondy.
Když ministerstvo financí zveřejnilo návrhy možných poplatků budoucích penzijních fondů, velmi tím všechny překvapilo. Na první pohled jde totiž o chvályhodnou snahu o veřejnou diskusi – i když k této diskusi ministerstvo přistoupilo především kvůli kritice špatné komunikace reformy. Jenže bohužel začalo špatně. Normální by bylo, aby nejprve ministerstvo zveřejnilo jasně popsanou představu toho, jak mají nové penzijní fondy vypadat, jaké na ně budou kladeny kapitálové a regulatorní požadavky, jaká omezení v podnikání budou mít. A teprve až by bylo jasno, jak má vypadat penzijní spořicí produkt, mělo by smysl mluvit o poplatcích.
Budoucnost českého důchodového systému nám leží na srdci. Sledujeme vývoj reformy penzí, založili jsme na Peníze.cz speciální rubriku s články o důchodové reformě.
Návrh budoucích poplatků pro penzijní fondy glosovaly minulý týden na Peníze.cz hned tři komentáře:
Zveřejněný materiál o poplatcích je navíc polovičatý a je na něm až příliš vidět, že byl šit horkou jehlou na základě externě dodaných podkladů, aniž by si ministerstvo udělalo vlastní analýzy a mohlo zodpovědně vyhodnotit, jaké dopady budou mít navržené poplatky na výnosy klientů. Vždyť třeba u dynamičtějších fondů budou navržené poplatky činit celých dvacet procent očekávaného výnosu!
A to se navíc díváme pouze na poplatky za správu peněz. Ministerský materiál totiž tiše říká, že vedle těchto „řádných“ poplatků bude existovat ještě řada poplatků mimořádných, ale jejich výčet ani výši nijak nespecifikuje. Přitom třeba jen dvě stokoruny, které by si penzijní fond dokázal naúčtovat navíc, by člověku s průměrným platem dokázaly z jeho výnosu v dynamickém fondu sebrat dalších dvacet procent.
Ministerstvo vysoké poplatky (navíc v prvních pěti letech reformy ještě navýšené oproti dlouhodobému plánu) obhajuje tím, že musí vzniknout nové penzijní instituce a musí z něčeho žít. Bohužel však ministerstvo nikdy neodpovědělo na otázku, proč vlastně musí tyto nové instituce vznikat. Nová instituce by možná měla smysl ve chvíli, kdy by měla zajišťovat i výplatu důchodů, ale to podle navržené reformy budou za penzijní fondy zajišťovat pojišťovny.
Jinými slovy – nové penzijní fondy budou vlastně jen investičními společnostmi, kterým stát předepíše povinnou nabídku čtyř jasně definovaných podílových fondů. A pokud by stát umožnil tyto fondy nabízet stávajícím investičním společnostem, byly by náklady na celou penzijní reformu mnohonásobně nižší než při zakládání nových institucí na zelené louce s náklady na systémy, management, zaměstnance a podobně. Jenže na takovém efektivním řešení by nikdo nevydělal. Tedy kromě klientů.
Kolik ušetříte s fotovoltaikou?
Zjistěte své roční úspory zdarma a do 2 minut. S Řešímto.cz porovnáte nabídky od ověřených dodavatelů ve vašem okolí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 4. 2011 13:19, eďa
Je mnoho lidí včetně pol. lokajů, kteří se domnívají, že hospodářskou krizi lze sanovat penězi a soc. škrty. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných reforem, zdražování na denním pořádku ani geniálních kombinací zkorumpovaných politiků. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a k veřejnému majetku. Bohužel, denně vidíme přesně pravý opak.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
5. 4. 2011 7:44, eďa
Zrovna včera jsem byl nakupovat potravinový koš a nestačil zírat. O koruny podražilo téměř vše, a to se ještě nezvedla DPH. Kolotoč zdražování už odstartoval avízovanými reformami - (deformami) tak čemu je dobré spořit na penzi ? Pokud ho nedotunelují vyvolení jako Sazku, tak jeho hodnotu zbaští s inflace nejpozději do 10 let.
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.