Klíč k přežití. Díky digitalizaci DoDo nevyhynul ani na koronu

Renata Klementová | rubrika: Komentář | 21. 8. 2020 | 1 komentář
Bez digitalizace a chytře nastavených procesů se firmy v nové realitě neobejdou.
Klíč k přežití. Díky digitalizaci DoDo nevyhynul ani na koronu
Flotila vozů DoDo
Zdroj: DoDo

Pandemie koronaviru změnila životy mnoha lidí a ve firmách způsobila zemětřesení. Mimo negativních dopadů ale krize přinesla i řadu příležitostí. Primárně těm, kteří už před jejím propuknutím přemýšleli a fungovali digitálně. Zároveň i těm, co se chtějí z krize poučit. Koronavirus se ukázal být zvětšovacím sklem, které zvýraznilo slabé stránky firem a zviditelnilo chyby v nastavení jejich procesů.

Renata KlementováZdroj DoDo

Renata Klementová, HR ředitelka logistického startupu DoDo

Vše připraveno

V logistickém startupu DoDo jsme měli během krize napilno. Pro řadu obyvatel znamenala práce našich kurýrů jedinou možnost, jak v bezpečí a relativním komfortu přečkat nouzový režim. Covid podstatně zrychlil růst online prodeje, s tím zvýšil i poptávku po doručovacích službách a tlak na jejich kvalitu.

To s sebou ale nese personální nároky. Žádným velkým problémům s náborem jsme naštěstí nečelili a během pár týdnů se nám podařilo zvýšit stavy svých kurýrů až o 30 procent. Vděčíme za to připravené technologické infrastruktuře a důsledné digitalizaci procesů. Za obojím byly roky práce, které se teď zúročily při náboru a zaučování stovek nových posil.

Teprve koronavirus ukázal, jak zásadní byla snaha digitalizovat. Co bylo v dobách klidu spíš ulehčením naší práce, se během krize stalo podmínkou přežití a jedinou možností, jak jsme mohli splnit očekávání klientů.

Plně digitalizované procesy nám pomohly i s expanzí, kterou nám koronavirus neplánovaně urychlil. Na maďarský trh jsme vstupovali v době, kdy ještě byly uzavřené hranice. Jen díky modernímu HR se nám podařilo najmout nového country manažera i bez možnosti vycestovat ze země. DoDo teď působí ve čtyřech státech a už mnohokrát jsme si ověřili, jak důležité je celý proces integrace nových zaměstnanců zvládat na dálku.

DoDo
Zdroj DoDo

Jsme čím dál pohodlnější. Necháváme si dovézt nákup, pizzu, prášky. Místo pečených holubů létají republikou smažená kuřata. Za tím vším stojí složité algoritmy, prediktivní systémy a optimalizační nástroje. Kdo chce uspět v logistice, musí bojovat o každou korunu.

Čtěte příběh startupu DoDo na Peníze.cz

Home office funguje

Koronavirus tedy vedle všeho zlého přinesl také důležitá zjištění, která firmám mohou v budoucnu pomoci k prosperitě. Pandemie ukázala, že digitalizace není jen prázdným pojmem, ale klíčem k přežití a úspěchu. Rázem se stala prioritou mnoha odvětví a vzácnou příležitostí je i pro HR.

Stojíme na prahu další revoluce v zaměstnávání, a to nejen ve fázi náboru, ale i v samotném stylu práce. U nás je to vidět především na příkladu vývojářů, protože DoDo je primárně technologickou firmou, jejíž úspěch stojí na pokročilé IT platformě koordinující logistiku. Ukázalo se, že zaměstnanci ve zprvu nuceném distančním režimu fungují mnohdy daleko lépe, než by jejich nadřízení předpokládali. Výjimkou nejsou ani noví vývojáři, které do týmu stále nabíráme. I ti oceňují možnost střídavě se učit od kolegů v práci a následně se úkoly probírat v klidu domova. Přechod na částečnou práci na dálku proto zůstane novou realitou i po odeznění krize.

Renata Klementová

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

doprava

A tohle už jste četli?

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

20. 11. 2022 | Petr Kučera

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat. celý článek

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

12. 11. 2022 | Jana Divinová

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

Pro dospělé jsou v autě povinné bezpečnostní pásy, pro děti autosedačka nebo podsedák. Věk dítěte přitom není podstatný, rozhodující je výška a váha. A samozřejmě bezpečí. Tady je přehled. celý článek

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

23. 10. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

Po vozech SUV sahá stále víc motoristů. Už dávno si je nekupují kvůli tomu, že by byla „terénní“. Hlavní motivací je praktičnost, ať už reálná nebo vnímaná, a samozřejmě styl. SUV se... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.