Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 8. 2020
Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ve většině okresů České republiky je teď nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy Covid-19. Jenom v devíti okresech je nebezpečí o trochu vyšší, stále ale mírné.

Ukazuje to nový „semafor“, který dnes poprvé oficiálně zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Aktualizovat ho plánuje každý týden, podobně jako už dřív zveřejněnou mapu pro evropské státy.

Většina okresů má na mapě bílou barvu (stupeň pohotovosti nula). Devět regionů má zelenou (stupeň jedna), znamenající výskyt nákazy bez takzvaného komunitního přenosu: Jde o Prahu a okresy Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Brno-město, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlava a Prachatice.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové lze epidemiologickou situaci v minulém týdnu hodnotit jako klidnou. Existují dvě velká ohniska – Praha a Moravskoslezský kraj. V předběžných verzích mapy, která zaznamenávala situaci v předchozích týdnech, byly Praha i část Moravskoslezského kraje ve žluté barvě.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jak by vypadala mapa v předchozích týdnech. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně nejvyšší počet osob s Covid-19 na sto tisíc obyvatel je v okrese Karviná (217 na sto tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel zaznamenalo Prachaticko (78 na sto tisíc). 

Ministerstvo zdravotnictví i hygienici čelí rostoucí kritice, podle níž takzvaná chytrá karanténa nefunguje. Lidé s příznaky nebo přímými kontakty s nemocnými mnohdy velice dlouho čekají na testy, případně si je musí platit sami. Čísla jsou kvůli tomu méně přesná a přicházejí se zbytečným zpožděním.

Cílem semaforu je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. „Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Výraznější omezení lze čekat u žluté barvy (stupeň dva), která znamená počínající komunitní přenos. Hygienici by mohli omezit počty účastníků akcí, nařídit nošení roušek v uzavřených prostorách či veřejné dopravě, omezit otevírací hodiny podniků, zakázat návštěvy v nemocnicích a podobně. Zaměstnavatelé by měli podle možností nastavit režim home office, videokonferencí nebo oddělení kontaktu mezi pracovníky na jednotlivých směnách.

Nejrizikovější okresy dostanou červenou barvu. Tento třetí stupeň znamená narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos. Úřady by omezily konání některých akcí, provoz školských zařízení a doporučily omezit cestování a kontakty s jinými lidmi na nezbytné minimum.

Navrhovaná opatření pro jednotlivé stupně. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Jak se vybarví váš okres? Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, podnikání

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Partners Financial Services