Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 8. 2020
Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ve většině okresů České republiky je teď nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy Covid-19. Jenom v devíti okresech je nebezpečí o trochu vyšší, stále ale mírné.

Ukazuje to nový „semafor“, který dnes poprvé oficiálně zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Aktualizovat ho plánuje každý týden, podobně jako už dřív zveřejněnou mapu pro evropské státy.

Většina okresů má na mapě bílou barvu (stupeň pohotovosti nula). Devět regionů má zelenou (stupeň jedna), znamenající výskyt nákazy bez takzvaného komunitního přenosu: Jde o Prahu a okresy Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Brno-město, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlava a Prachatice.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové lze epidemiologickou situaci v minulém týdnu hodnotit jako klidnou. Existují dvě velká ohniska – Praha a Moravskoslezský kraj. V předběžných verzích mapy, která zaznamenávala situaci v předchozích týdnech, byly Praha i část Moravskoslezského kraje ve žluté barvě.

Jak by vypadala mapa v předchozích týdnech. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně nejvyšší počet osob s Covid-19 na sto tisíc obyvatel je v okrese Karviná (217 na sto tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel zaznamenalo Prachaticko (78 na sto tisíc). 

Ministerstvo zdravotnictví i hygienici čelí rostoucí kritice, podle níž takzvaná chytrá karanténa nefunguje. Lidé s příznaky nebo přímými kontakty s nemocnými mnohdy velice dlouho čekají na testy, případně si je musí platit sami. Čísla jsou kvůli tomu méně přesná a přicházejí se zbytečným zpožděním.

Cílem semaforu je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. „Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Výraznější omezení lze čekat u žluté barvy (stupeň dva), která znamená počínající komunitní přenos. Hygienici by mohli omezit počty účastníků akcí, nařídit nošení roušek v uzavřených prostorách či veřejné dopravě, omezit otevírací hodiny podniků, zakázat návštěvy v nemocnicích a podobně. Zaměstnavatelé by měli podle možností nastavit režim home office, videokonferencí nebo oddělení kontaktu mezi pracovníky na jednotlivých směnách.

Nejrizikovější okresy dostanou červenou barvu. Tento třetí stupeň znamená narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos. Úřady by omezily konání některých akcí, provoz školských zařízení a doporučily omezit cestování a kontakty s jinými lidmi na nezbytné minimum.

Navrhovaná opatření pro jednotlivé stupně. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Jak se vybarví váš okres? Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, podnikání

A tohle už jste četli?

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

20. 11. 2022 | Petr Kučera

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat. celý článek

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

12. 11. 2022 | Jana Divinová

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

Pro dospělé jsou v autě povinné bezpečnostní pásy, pro děti autosedačka nebo podsedák. Věk dítěte přitom není podstatný, rozhodující je výška a váha. A samozřejmě bezpečí. Tady je přehled. celý článek

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

23. 10. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

Po vozech SUV sahá stále víc motoristů. Už dávno si je nekupují kvůli tomu, že by byla „terénní“. Hlavní motivací je praktičnost, ať už reálná nebo vnímaná, a samozřejmě styl. SUV se... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.