Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 3. 8. 2020 13:15
Nový semafor: Omezení hrozí jenom v devíti okresech

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Ve většině okresů České republiky je teď nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy Covid-19. Jenom v devíti okresech je nebezpečí o trochu vyšší, stále ale mírné.

Ukazuje to nový „semafor“, který dnes poprvé oficiálně zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Aktualizovat ho plánuje každý týden, podobně jako už dřív zveřejněnou mapu pro evropské státy.

Většina okresů má na mapě bílou barvu (stupeň pohotovosti nula). Devět regionů má zelenou (stupeň jedna), znamenající výskyt nákazy bez takzvaného komunitního přenosu: Jde o Prahu a okresy Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Brno-město, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlava a Prachatice.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové lze epidemiologickou situaci v minulém týdnu hodnotit jako klidnou. Existují dvě velká ohniska – Praha a Moravskoslezský kraj. V předběžných verzích mapy, která zaznamenávala situaci v předchozích týdnech, byly Praha i část Moravskoslezského kraje ve žluté barvě.

Jak by vypadala mapa v předchozích týdnech. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně nejvyšší počet osob s Covid-19 na sto tisíc obyvatel je v okrese Karviná (217 na sto tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel zaznamenalo Prachaticko (78 na sto tisíc). 

Ministerstvo zdravotnictví i hygienici čelí rostoucí kritice, podle níž takzvaná chytrá karanténa nefunguje. Lidé s příznaky nebo přímými kontakty s nemocnými mnohdy velice dlouho čekají na testy, případně si je musí platit sami. Čísla jsou kvůli tomu méně přesná a přicházejí se zbytečným zpožděním.

Cílem semaforu je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. „Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Výraznější omezení lze čekat u žluté barvy (stupeň dva), která znamená počínající komunitní přenos. Hygienici by mohli omezit počty účastníků akcí, nařídit nošení roušek v uzavřených prostorách či veřejné dopravě, omezit otevírací hodiny podniků, zakázat návštěvy v nemocnicích a podobně. Zaměstnavatelé by měli podle možností nastavit režim home office, videokonferencí nebo oddělení kontaktu mezi pracovníky na jednotlivých směnách.

Nejrizikovější okresy dostanou červenou barvu. Tento třetí stupeň znamená narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos. Úřady by omezily konání některých akcí, provoz školských zařízení a doporučily omezit cestování a kontakty s jinými lidmi na nezbytné minimum.

Navrhovaná opatření pro jednotlivé stupně. Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Jak se vybarví váš okres? Klikněte pro zvětšení. Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

koronavirus, podnikání

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.