Dražší známka pro rychlejší doručení nestačí. Dopis musíte označit

| rubrika: Aktuality | 19. 2. 2020 12:04 | 14 komentářů

Česká pošta od začátku února zavedla dvourychlostní doručování zásilek. Za rychlejší si připlatíte. Koupit dražší známku ale nestačí. Český telekomunikační úřad, který činnost pošty dozoruje, upozornil, že je třeba dopis ještě speciálně označit.

„Pokud bude mít zásilka pouze vylepenu známku A nebo výplatní známky v hodnotě 26 Kč, ale nebude viditelně označena zkratkou D+1, pošta nemá podle svých poštovních podmínek povinnost s takovou zásilkou nakládat jako s prioritní a doručit ji zpravidla následující pracovní den,“ uvádí úřad ve své monitorovací zprávě.

Kdo posílá psaní s Českou poštou, volí od začátku února mezi prioritním a ekonomickým způsobem doručení. Prioritní slibuje doručení nejčastěji následující den po podání dopisu, ekonomický pak druhý pracovní den po podání. Příplatek za rychlejší podání je sedm korun. Obyčejný dopis do 50 gramů tak vyjde na 19 nebo 26 korun, u doporučeného psaní je to 47 nebo 54 korun.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Kdo chce rychlejší doručení, musí kromě uhrazení vyšší ceny, dopis také patřičně označit. „Musí zásilku řádně ofrankovat a viditelně ji označit poznámkou D+1, nejlépe v levé horní čtvrtině adresní strany pod adresu odesílatele, v případě pohlednice v horní nepopsané části adresní,“ vysvětluje Matyáš Vitík, mluvčí České pošty.

„Jestliže odesílatel vylepí na zásilku známky odpovídající svou hodnotou službě doručování v prioritním režimu, avšak neoznačí zásilku zkratkou D+1, půjde o přeplacenou službu. Přeplatky přitom Česká pošta nevrací,“ upozorňuje Český telekomunikační úřad.

Když naopak zásilku označíte symbolem pro prioritní doručení (zkratka D+1), ale nevylepíte na ni dražší známku, půjde o nedostatečně vyplacenou zásilku. „Česká pošta sice bude doručovat zásilku jako prioritní, ale po adresátovi bude vymáhat rozdíl v ceně poštovného mezi prioritním a ekonomickým režimem, navýšený o poplatek ve výši 17 Kč za nedostatečně vyplacenou zásilku,“ upozorňuje dále úřad.

Pošta zdražení rychlejšího doručení zdůvodňuje tím, že celkový objem listovních zásilek jÍ každoročně klesá zhruba o desetinu, ale náklady spojené s doručováním naopak rostou. Pokud by prý ke změnám nepřikročila, musela by navyšovat ceny všech listovních zásilek.

„Dvourychlostní doručování umožňuje, že zůstává zákazníkům možnost volby doručení bez dalšího zdražování. Zároveň dojde k optimalizaci doručovací sítě, která se v některých regionech potýká s chronickým nedostatkem listovních doručovatelů, a to zajistí udržení nebo zvýšení kvality našich služeb,“ říká ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl.


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 2. 2020 13:32, Venda

To jsou hovadiny co pošta dělá.
Celý tento moloch už měl dávno skončit, nebo alespoň dát
možnost dalším firmám, aby si zákazník mohl vybrat.
Tento moloch je akorát ostudou této republiky !!!

+62
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.