Optimismus? Není kde brát…
8. 1. 2013 | Tomáš Prouza | 7 komentářů

Moc jsem si přál, aby první letošní komentář mohl vyznít optimisticky. Jenže při ohlédnutí za posledními dny opravdu není kde brát.
O tom, že včasné placení faktur není disciplína, ve které by Češi příliš vynikali, už od nás víte. V článku, který jsme tomuto tématu loni na podzim věnovali, jsme vám vyložili, jakou paseku taková pozdě zaplacená faktura může nadělat – a co teprve, když se k ní přidá druhá stejně nedochvilná kamarádka, pak třetí, čtvrtá… A rázem nebohý podnikatel upadá do stavu, který se odborně nazývá „druhotná platební neschopnost“. Co taková diagnóza obnáší, si nejspíš dovedete barvitě představit sami. Začarovaný kruh – kdy nikdo neplatí nikomu a bez peněz jsou všichni, se roztáčí naplno. A slušné obchodní vztahy i všeobecná prosperita berou za své.
Naposledy – přes svátky jsme měli pauzičku – jsme si v rubrice Co si o tom myslíte? povídali o konci světa a o tom, jak na něm vydělat a jak před ním ještě užít svých naspořených peněz.
Pořádek se v tom rozhodla udělat Evropská unie. Do března bychom měli implementovat její směrnici 2011/7/EU, podle které se budou muset faktury za zboží a služby platit nejpozději do třiceti dnů. Čeští zákonodárci na směrnici zareagovali a zapracovali změny do novely obchodního zákoníku, který v polovině prosince prošel prvním čtením ve Sněmovně. Pokud bude nový obchodní zákoník schválen, budou se sice moci podnikatelé dohodnout i na jiné než třicetidenní lhůtě, delší než 60 dnů však může být jedině, pokud to vůči věřiteli nebude „hrubě nespravedlivé“.
Přísnější pravidla pro splácení faktur kvitují s pochvalou v podstatě všichni. I když někteří upozorňují, že novela obchodního zákoníku nedořešila a nevychytala úplně všechno, vypadá to jako krok správným směrem. Svým charakteristickým způsobem pro Peníze.cz chystanou úpravu okomentoval už na podzim advokát Tomáš Sokol: „Jde o jasný a velmi potřebný signál. Poslední dobou to díky projevům nejrůznějších hlupáků už zase začalo vypadat, že dluh je něco jako tělesná vada a ve slušné společnosti se o tom nesmí ani mluvit, natož dluh vymáhat.“ A právě tento jeho výrok nám poskytuje šikovný oslí můstek k dalšímu požadavku, který zmiňovaná směrnice obsahuje a o kterém se tak nahlas a tak často nemluví. Ony dluhy, o kterých Tomáš Sokol hovoří, totiž v Česku budou podražovat. Na přání Evropské unie. Ne všechny, naštěstí...
Podle výše uvedené evropské směrnice by měl také vzrůst úrok z prodlení, který je zakotven v občanském zákoníku. Zákonem vymezený úrok z prodlení se zjednodušeně řečeno využívá vždy, když jedna ze smluvních stran není podnikatelem a zároveň se strany nedohodly na jiné výši úroku. Typicky tedy jde o vztahy mezi běžnými občany nebo firmami a spotřebiteli. Podrobnější výklad najdete v boxu vpravo.
Samotnou výši úroku z prodlení stanovuje svým nařízením vláda. A ta dala najevo, že vůli Evropské unie vyjde vstříc. Úrok z prodlení by se tak měl zvýšit z nynějších sedmi na osm procent nad úroveň repo sazby vyhlašované Českou národní bankou – aktuálně dosahuje 0,05 procenta. Současná výše úroku z prodlení tedy je 7,05 procenta, už v březnu by však podle směrnice měla poposkočit na 8,05 procenta. V praxi to znamená, že padesátitisícový dluh v prodlení se vám oproti současnosti prodraží o dalších pět set korun. Stotisícový dluh v prodlení o další tisícikorunu.
Tady už nejspíš všichni tak jednotně a nadšeně jako u včasného splácení faktur jásat nebudou. V úterý si ve svém pravidelném komentáři na Peníze.cz nebral servítky například ekonom Tomáš Prouza.
Do ohnivého souboje dlužníků a věřitelů se tak přilije další kapka oleje. Co si o tom myslíte vy, milí čtenáři? Která z těchto dvou (mnohdy nesmiřitelných) skupin by v Česku potřebovala větší zastání? Která je víc bita? Co říkáte na zdražování dluhů? Své názory piště do diskuze. Nejzajímavější nebo nejtrefnější příspěvek odměníme knížkou od Grady.
Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...
Pro zvýšení finanční gramotnosti vašich dětí!
Eva a Michal Skořepovi
Chytré pohádky z lesní mýtinky
Zvířátka ve světě ekonomie
a
Chytré pohádky z městské zahrádky
Zvířátka ve světě financí
Knížky vám pomůžou vysvětlit dětem základní ekonomické pojmy a zákonitosti světa peněz a financí hravým a jednoduchým způsobem.
Investujte do indexu S&P 500!
Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
13. 6. 2019 14:59 | Roman
13. 1. 2013 13:45 | JirkaZ
Stejně tak je to při prodeji : proč nenabídnout zákazníkovi splatnost 6 měsíců, pokud ho to přiměje k nákupu právě od naší firmy ?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
10. 1. 2013 14:22 | Jindra
www.stopdluhu.cz
10. 1. 2013 14:22 | Jan
10. 1. 2013 12:08 | MoB
A udělejte něco s tou captchou, v poslední době nějak nefunguje.
Zobrazeno všech 5 komentářů