Východní Evropa: dobrá šance pro dluhopisové investory

| rubrika: Komentář | 7. 7. 2010
Východní Evropa: dobrá šance pro dluhopisové investory
Pro dluhopisové investory jsou dnes nejatraktivnější dluhopisy Polska a Maďarska. České státní dluhopisy toho mnoho nabídnout nemohou stejně jako obligace zemí západní Evropy.

Dluhopisy zemí střední a východní Evropy (dále jen CEE) zůstávají nadále zajímavou příležitostí. V porovnání s průměrem eurozóny si země z regionu CEE zachovávají stále nižší míru zadlužení, přičemž zároveň nabízejí investorům vyšší výnosy z dluhopisů. Co plyne z porovnání výnosů do splatnosti pětiletých dluhopisů a výkonnosti za posledních pět let podle jednotlivých regionálních indexů EFFAS, ukazuje následující graf.

Výnosy vs. zadlužení států

1) Ačkoli mají dluhopisy(CEE) za sebou vysokou minulou výkonnost, stále si udržují vysoký výnos do splatnosti. Polské a maďarské dluhopisy mají dokonce mírně vyšší výnos do splatnosti než historickou výkonnost. Polská i maďarská centrální banka začala snižovat úrokové sazbyběhem krize z vyšších úrovní a později než ECB, takže sazby stále zůstávají výrazně nad úrovní západní Evropy.

2) České dluhopisy jsou v porovnání s polskými a maďarskými jednoznačně méně atraktivní. Nižším výnosem do splatnosti mají mnohem blíže k zemím západní Evropy, než k Polsku nebo Maďarsku. České pětileté dluhopisy mají jen o málo vyšší výnos než belgické. ČNB začala snižovat sazby z mnohem nižších úrovní než polská a maďarská centrální banka, dokonce ještě z nižších než ECB, a díky výrazně uvolněné měnové politice dospěla k nižším sazbám, než mají v Polsku, Maďarsku a v západní Evropě. Samy české dluhopisy toho tedy mohou v současné době jen málo nabídnout.

3) Vládní dluhopisy zemí západní Evropy mají vysokou historickou výkonnost na úkor té budoucí. V případě Dánska a Švýcarska je možné očekávat, že jejich dluhopisy vydělají za pět let jen čtvrtinu toho co za uplynulých pět let. Ve většině případů ale odpovídá výše výnosu do splatností třetině až polovině historické výkonnosti. Výnos do splatnosti německého pětiletého dluhopisu je nyní jen 1,5 procenta ročně.

4) Dluhopisy zemí PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko) dosahují v průměru stejného výnosu do splatnosti jako země CEE, ale na rozdíl od východní Evropy za cenu ztráty důvěry a poklesu výkonnosti v posledních měsících. Pokles cen řeckých dluhopisů, které ze svého maxima ztrácely až třetinu, byl tak významný, že je pětiletá výkonnost řeckého dluhopisového indexu záporná. Také u ostatních zemí PIIGS je vidět, že jim dluhová krize srazila výkonnost a zvýšila výnosy do splatnosti.

Autor je analytik produktů a trhu Pioneer Investments

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.