Listopad na trzích. Česko až moc tygrem. Chystá ČNB bič?

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 6. 12. 2017 | 3 komentáře
Česká ekonomika jede. Nevídaně roste. Z centrální banky zní, že jedeme rychlostí, kterou bychom nemuseli zvládnout. Dá se předpokládat, že se bankéři budou pokoušet brzdit. Vyššími úrokovými sazbami.
Listopad na trzích. Česko až moc tygrem. Chystá ČNB bič?

Podle statistiků se většina obyvatel České republiky těší z nadprůměrného zvyšování mezd. A ekonomika roste. Většina Evropy se dnes raduje z každého nezáporného čísla potvrzujícího aspoň malý růst. Ovšem Český statistický úřad zveřejňuje údaje o pětiprocentním meziročním růstu ekonomiky. Že to v současné době není nic obvyklého, přiznal i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Řekl, že Česká republika „vykazuje známky přehřívání“, tedy že roste rychleji než je pro ni přirozené a zdravé. Když k tomu přidáme meziroční inflaci na úrovni 2,9 procenta – což je jen desetinka od maximální hranice, nad kterou by centrální banka inflaci viděla jen nerada, není se co divit, že si guvernér „dokáže představit“ do dvou let zvýšení sazeb až na tři procenta.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Naposledy česká centrální banka zvyšovala sazby právě na počátku listopadu, o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. Jen o pár dní později, když byla zveřejněna čísla o růstu HDP, reálných mzdách a inflaci, se zdá, že toto zvýšení nejenže nebylo poslední, ale že další krok nahoru můžeme čekat velice brzy. Nebyl by div, kdyby nám vyšší sazby nadělili už před Vánoci, pokud se to tak nestane, tak na dalším zasedání v únoru je zvýšení takřka jisté.

Silná makroekonomická čísla tlačila nahoru kurz české koruny. Už jsme se dostali na 25 korun a 50 haléřů za euro a na 21,50 za dolar. Oproti začátku roku, kdy se za euro platilo 27 a za dolar 26 korun, je to slušný skok. Vyjádřeno v procentech jde o posílení o 5,5 a 17 %. To jen pro představu – o tolik nám zlevnily veškeré importy ze zahraničí.

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Nad očekávání dobrá makroekonomická data z Česka podpořila další posilování koruny, která od počátku roku zvýšila svoji hodnotu oproti dolaru již o víc než 17 procent.

Novými ekonomickými daty byl ovlivněn nejen kurz, reagovaly také výnosy dluhopisů. Inflace na u tří procent a náhlý zájem centrálních bankéřů o zvyšování sazeb potvrdil názor trhu, že dluhopisy byly zbytečně drahé a že přechozí výprodej byl správný. I nadále to proto vypadá na postupný pokles cen, a tedy růst výnosů. Výnos desetiletých státních dluhopisů se skoro dotkl dvou procent. A to ještě v lednu byly jejich výnosy kolem 0,3 procenta.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

V posledním čtvrtletí pozorujeme výrazný růst výnosů českých dluhopisů. Oproti tomu ostatní evropské dluhopisy zůstávají stabilní. Výsledkem je silný propad cen českých dluhopisů a pokles hodnoty konzervativních portfolií, která jsou na nich založená.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Americké akcie nad očekávání

Globální akciové trhy zvolna pokračovaly v tom, co jim letos jde nejlépe. Rostly. Jen evropské akcie trochu korigovaly předchozí rychlejší nárůst. Určitý negativní vliv na ně jistě měl krach jednání o koalici v Německu.

Opačné emoce u investorů povzbuzovaly zprávy o tom, že výsledky víc než 75 procent amerických firem překonaly očekávání analytiků. 

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

V listopadu se trochu rozešly cesty akciových indexů v Evropě a Americe. Americké opět zaznamenaly vcelku solidní růst bez zvýšené volatility. Evropské akcie naopak zažily určitou korekci.

Optikou finančních indexů

Trh

Listopad

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+2,0 %

+18,6 %

+21,3 %

S&P 500 (USA)

+2,8 %

+18,3 %

+20,4 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-2,8 %

+8,5 %

+17,0 %

CECE EUR (střední Evropa)

-2,6 %

+25,6 %

+36,6 %

MSCI rozvíjející se trhy

+0,2 %

+30,0 %

+29,9 %

Index českých státních dluhopisů

+0,0 %

-4,8 %

-4,2 %

Ropa WTI

+5,6 %

+6,9 %

+16,1 %

FX CZK/EUR

+0,7 %

+5,6 %

+5,8 %

Výraznými znaky tohoto roku je růst nerozvinutých trhů a také amerických akcií. Bohužel český investor o většinu těchto zisků přišel hlavně kvůli posilující koruně, jejíž růst zahraniční investice znehodnotil. Bohužel ani konzervativní investice českým investorům radost neudělaly, domácí státní dluhopisy letos klesly skoro o pět procent.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

9. 10. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v září, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

9. 10. 2023 | Jan Traxler | 9 komentářů

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

O poslední emisi státních Dluhopisů Republiky – konkrétně jejich protiinflační variantu – byl na konci roku 2021 obrovský zájem. Byla z toho jedna z nejlepších investic v posledních... celý článek

Partners Financial Services