Říjen na finančních trzích: dluhopisový armagedon pokračuje

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 6. 11. 2017 | 6 komentářů
Centrální bankéři se během října postupně ohlašovali s podporou nového zvýšení základních sazeb. Bylo toho tolik, že se začínalo spekulovat, jestli to nebude víc než o klasickou čtvrtku procentního bodu. Ale kdepak. Opačným směrem (a jiným tempem) zamířily ceny českých státních dluhopisů. Jejich majitelé nebudou mít pěknou zimu.
Říjen na finančních trzích: dluhopisový armagedon pokračuje

Česká ekonomika si vede nadmíru dobře. A tak názor, že základní úrokové sazby, nastavené Českou národní bankou blízko nuly, jsou nepřiměřeně nízké, patří mezi ekonomy ke standardu. Kondici ekonomiky potvrdila také říjnová makroekonomická data: meziroční růst hrubého domácího produktu o 4,7 procenta je snem valné většiny vlád v Evropě i na světě. Růst nominálních mezd meziročně skoro o osm procent nebo růst průmyslu o meziročních šest procent odkazují na svižnou expanzi naší ekonomiky. Nezaměstnanost ve výši 2,7 %, což je nejnižší číslo v celé Evropě, snad ani není úplně normální.

Na základě těchto dat se během října ozvali takřka všichni členové bankovní rady, včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, a vyhlašovali podporu zvyšování oficiální sazby. Na prvním listopadovém zasedání, které proběhlo minulý čtvrtek, pak centrální banka skutečně svoji základní sazbu zvýšila o 0,25 na 0,5 procenta.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Na trhy bude mít zvyšování sazeb (letos již druhé v pořadí) patrně jen okrajový vliv: všichni už s ním počítali jako s danou věcí. Důležitější je odhodlání centrální banky v podobných krocích pokračovat.

Propadák měsíce: české státní dluhopisy

Nezávisle na předpokládaném kroku ČNB pokračoval v říjnu růst výnosů českých státních dluhopisů. Například výnos pětiletého státního dluhopisu vzrostl z 0,3 na 0,8 procenta, což znamená propad jeho ceny zhruba o 2,5 procenta. Tento vývoj určitě nepotěší konzervativní investory, kteří letos můžou čekat „záporné zhodnocení“.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Prudký růst výnosů českých státních dluhopisů je zřetelně vidět hlavně v porovnání s výnosy ostatních státních dluhopisů. Jen od počátku roku se zvedl výnos českého státního desetiletého dluhopisu z úrovně 0,3 na 1,7 procenta, což znamená vcelku razantní propad ceny.

Obecný růst výnosů a dobrý výkon ekonomiky tlačil výš korunu. Jen za říjen jsme zaznamenali posílení z 26 na 25,50 korun za euro, tedy posílení o další dvě procenta.

V Evropě tón udávala Evropská centrální banka. Její prezident se vyjádřil k očekávanému ukončení kvantitativního uvolňování: informoval, že sníží objem výkupů jednorázově z 60 na 30 miliard měsíčně, ale na druhou stranu bude tento nástroj využívat minimálně do září příštího roku. To zklamalo především měnové investory a euro vůči dolaru oslabilo.  

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Prudké oslabování dolaru v posledních dvou měsících polevilo. Na druhou stanu začalo vzhledem ke koruně klesat euro. Z intervenčních hodnot nad 27 korun za euro jsme se letos dostali už k úrovni 25,5 koruny za euro. Domácí měna tedy proti evropské posílila o víc než pět procent.

Optikou finančních indexů

Akciové trhy a dál poklidně rostly. Hlavním důvodem je víceméně pozitivní výsledková sezóna, prakticky prostá negativních zpráv.

Trh

Říjen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,8 %

+16,3 %

+20,5 %

S&P 500 (USA)

+2,2 %

+15,0 %

+21,1 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+2,2 %

+11,7 %

+20,3 %

CECE EUR (střední Evropa)

+4,5 %

+28,9 %

+34,0 %

MSCI rozvíjející se trhy

+3,5 %

+29,8 %

+23,6 %

Index českých státních dluhopisů

-2,0 %

-4,9 %

-4,7 %

Ropa WTI

+5,2 %

+1,2 %

+16,0 %

FX CZK/EUR

+1,2 %

+5,0 %

+5,0 %

Pokračující růst akciových indexů je v ostrém kontrastu k propadu konzervativní investice zastoupené indexem českých státních dluhopisů. Letos jeho pokles dělá již skoro pět procent.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

Pozitivní nálada u akcií trvala i v říjnu a nenarušila ji ani výsledková sezóna. Ceny rostyl prakticky ve všech regionech.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2017 11:46, Kovář

..a neměl by tedy někdo z "našich boryšů" jít šoférovat tu EU centrální banku a komisi pro zaměstnanost??

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

31. 12. 2021 | Jan Traxler | 3 komentáře

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

7. 12. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za listopad, od začátku letošního roku nebo třeba za posledních... celý článek

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.