Říjen na finančních trzích: dluhopisový armagedon pokračuje

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 6. 11. 2017 | 6 komentářů
Centrální bankéři se během října postupně ohlašovali s podporou nového zvýšení základních sazeb. Bylo toho tolik, že se začínalo spekulovat, jestli to nebude víc než o klasickou čtvrtku procentního bodu. Ale kdepak. Opačným směrem (a jiným tempem) zamířily ceny českých státních dluhopisů. Jejich majitelé nebudou mít pěknou zimu.
Říjen na finančních trzích: dluhopisový armagedon pokračuje

Česká ekonomika si vede nadmíru dobře. A tak názor, že základní úrokové sazby, nastavené Českou národní bankou blízko nuly, jsou nepřiměřeně nízké, patří mezi ekonomy ke standardu. Kondici ekonomiky potvrdila také říjnová makroekonomická data: meziroční růst hrubého domácího produktu o 4,7 procenta je snem valné většiny vlád v Evropě i na světě. Růst nominálních mezd meziročně skoro o osm procent nebo růst průmyslu o meziročních šest procent odkazují na svižnou expanzi naší ekonomiky. Nezaměstnanost ve výši 2,7 %, což je nejnižší číslo v celé Evropě, snad ani není úplně normální.

Na základě těchto dat se během října ozvali takřka všichni členové bankovní rady, včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, a vyhlašovali podporu zvyšování oficiální sazby. Na prvním listopadovém zasedání, které proběhlo minulý čtvrtek, pak centrální banka skutečně svoji základní sazbu zvýšila o 0,25 na 0,5 procenta.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Na trhy bude mít zvyšování sazeb (letos již druhé v pořadí) patrně jen okrajový vliv: všichni už s ním počítali jako s danou věcí. Důležitější je odhodlání centrální banky v podobných krocích pokračovat.

Propadák měsíce: české státní dluhopisy

Nezávisle na předpokládaném kroku ČNB pokračoval v říjnu růst výnosů českých státních dluhopisů. Například výnos pětiletého státního dluhopisu vzrostl z 0,3 na 0,8 procenta, což znamená propad jeho ceny zhruba o 2,5 procenta. Tento vývoj určitě nepotěší konzervativní investory, kteří letos můžou čekat „záporné zhodnocení“.

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Prudký růst výnosů českých státních dluhopisů je zřetelně vidět hlavně v porovnání s výnosy ostatních státních dluhopisů. Jen od počátku roku se zvedl výnos českého státního desetiletého dluhopisu z úrovně 0,3 na 1,7 procenta, což znamená vcelku razantní propad ceny.

Obecný růst výnosů a dobrý výkon ekonomiky tlačil výš korunu. Jen za říjen jsme zaznamenali posílení z 26 na 25,50 korun za euro, tedy posílení o další dvě procenta.

V Evropě tón udávala Evropská centrální banka. Její prezident se vyjádřil k očekávanému ukončení kvantitativního uvolňování: informoval, že sníží objem výkupů jednorázově z 60 na 30 miliard měsíčně, ale na druhou stranu bude tento nástroj využívat minimálně do září příštího roku. To zklamalo především měnové investory a euro vůči dolaru oslabilo.  

Kurz koruny k dolaru za posledních pět let

Zdroj: peníze.cz

Prudké oslabování dolaru v posledních dvou měsících polevilo. Na druhou stanu začalo vzhledem ke koruně klesat euro. Z intervenčních hodnot nad 27 korun za euro jsme se letos dostali už k úrovni 25,5 koruny za euro. Domácí měna tedy proti evropské posílila o víc než pět procent.

Optikou finančních indexů

Akciové trhy a dál poklidně rostly. Hlavním důvodem je víceméně pozitivní výsledková sezóna, prakticky prostá negativních zpráv.

Trh

Říjen

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

+1,8 %

+16,3 %

+20,5 %

S&P 500 (USA)

+2,2 %

+15,0 %

+21,1 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

+2,2 %

+11,7 %

+20,3 %

CECE EUR (střední Evropa)

+4,5 %

+28,9 %

+34,0 %

MSCI rozvíjející se trhy

+3,5 %

+29,8 %

+23,6 %

Index českých státních dluhopisů

-2,0 %

-4,9 %

-4,7 %

Ropa WTI

+5,2 %

+1,2 %

+16,0 %

FX CZK/EUR

+1,2 %

+5,0 %

+5,0 %

Pokračující růst akciových indexů je v ostrém kontrastu k propadu konzervativní investice zastoupené indexem českých státních dluhopisů. Letos jeho pokles dělá již skoro pět procent.

Vývoj některých finančních indexů za poslední rok

Pozitivní nálada u akcií trvala i v říjnu a nenarušila ji ani výsledková sezóna. Ceny rostyl prakticky ve všech regionech.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2017 11:46, Kovář

..a neměl by tedy někdo z "našich boryšů" jít šoférovat tu EU centrální banku a komisi pro zaměstnanost??

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

7. 11. 2022 | Vladimír Pikora

Dluhopisy? Dvakrát měř. Nebo neřeš a nech si změřit

Trh s firemními dluhopisy je džungle. Některé bondy mají prospekt schválený ČNB, ale to neznamená, že jsou bezpečné. Jiným zase ČNB nic neschvaluje, a přitom u nich riziko může být... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.