Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 24. 3. 2021 | 23 komentářů
Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 3. 2021 10:51, Martina

Citace - Škodolibka domácí / 24.03.2021 10:39

"Neosvobozený příjem z prodeje cenných papírů je potřeba uvést v daňovém přiznání i v případě, že jste je prodali se ztrátou – přestože výsledná daň z toho pak bude nulová".

Tak přesně v tomto případě by mě zajímala sankce za to, že to někdo neudělá. Z čeho FÚ vyměří případné penále, pokud na toto kontrola narazí??? Typický příklad je důchodce, který už DP nepodává, ale stala se mu tato věc (prodal 03/2020 v panice se ztrátou před dodržením časového testu).


V praxi skoro nic nehrozí. Teoreticky může být pokuta (nejméně) 500 Kč za nepodání DP, v případě daňové ztráty jinak hrozí pokuta 0,01 % za každý den prodlení. Když ho ale podáte pozdě, třeba i po výzvě z FÚ, tak se pokuta menší než 1000 Kč ani nepředepíše (není povinnost ji uhradit).

Zobrazit celé vlákno

+48
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)

2. 4. 2024 10:44 | Tarzan

Když prodám za nákupní cenu, nad 100 000, před 3 letým limitem? Musím podávat daňové přiznání?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2022 9:57 | Jiří

Dobrý den, prodával jsem akcie 31.12.2021 , ale brouker mi prodej akcií ve výpisu zaznamenal az 2.1.2022. Je možné akcie, které jsem prodal 31.12.2021 zdanit za rok 2021? Díky D.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 3. 2022 22:05 | Josef

V roce 2021 jsem zdědil a prodal akcie v hodnotě 349406kč,z jaké částky budu platit daně? Mám pouze usnesení o dědictví, s daněním jsem nepočítal a vše ostatní jsem už skartoval.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2022 11:59 | Pavel

Nikde nemohu najít zda je možné započítat toto: vyplacený kupón ze zahraničního dluhopisu musím zdanit, ale v témže roce jsem nakoupil akcie. Tedy příjem z kapitálového trhu pro daňové přiznání je: obdržená částka z kupónu (třeba 20.000,- Kč) mínus nakoupené akcie (třeba 30.000,- Kč) takže ve výsledku základ daně -10.000,- Kč a potom tedy daň 0,- Kč???
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2022 7:31 | Rostislav Pavelka

Nikde tu nevidím text o osvobození od daně z příjmu při příležitostných příjmech s hranicí 30000. To přeci platí pro všechny příjmy i dividendy, krypto, prodej knihy kamaradovi atd.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 12. 2021 10:03 | Jaromír

Letos jsem prodal CP starší než 3 roky, avšak se ztrátou (kromě jiných prodaných CP se ziskem). Zahrnout ztrátu z prodeje těch daňově osvobozených "starých" CP by tak bylo pro mě výhodné, aby se snížil základ daně. Mohu tak učinit, i když by se ty "staré CP" vlastně v DP neměly uvádět, protože jsou daňově osvobozené?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 12. 2021 1:48 | Jan

Vždy si můžeš (nemusíš) započítat příslušné náklady v prokazatelné výši! Jedná se totiž o daň z příjmu (jakože zisku), nikoliv daň z tržby (obratu)!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 12. 2021 1:44 | Jan

Souběh limitu 100000Kč a časového testu Popsali jsme si dvě situace, kdy jsou příjmy osvobozené od daně. Podle Generálního finančního ředitelství je nelze kombinovat. Pro případné osvobození využijete buď limit 100 000 Kč, nebo časový test.
Tzn.: jeden prodej uskutečni v prosinci 2021 a druhý v lednu 2022 (nebude souběh) a pak to bude OK. Netřeba vyplňovat DP.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 12. 2021 14:20 | Kristýna

Dobrý den, prosím Vás o radu, jestli to chápu správně. Každý měsíc investuji 2 000 Kč už od roku 2012, aktuálně mám naspořeno 250 000 Kč a smlouvu chci rušit. Na peníze investované mezi lety 2012-2018 se mi tedy vztahuje časový test. Zbývá mi potom cca 70 000 tisíc, které se do časového testu nevlezou, ale můžu tady využít test 100 000? Pak by to tedy znamenalo, že prodej nemusím v daňovém přiznání uvádět vůbec? Mnohokrát děkuji za upřesnění.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 10. 2021 15:06 | Martin

Dobrý den, pokud jsem to správně pochopil podle čtvrtého příkladu:
Pokud jsem koupil, např. akcie Erste v červenci 2020 (60 ks za 580 Kč) a prodám akcie Erste v květnu 2021 (60 ks za 880 Kč), následně koupím akcie ČEZu v květnu 2021 (85 ks za 625 Kč) a v tom samém dnu prodám akcie ČEZu to je v květnu 2021 (85 ks za 624 Kč).
Tak jsem překonal limit 100 000 Kč příjem za rok. Akcie Erste 60 x 880 + akcie ČEZu 85 x 624 = příjem 105 840 Kč.
Pokud je tedy příjem 105 840 - náklady na pořízení akcie Erste 60 * 580 - náklady na pořízení akcie ČEZu 85 x 625 - poplatek za nákup a prodej 0 = 17 915 Kč
Musím zaplatit daň ve výši 2 687,25 Kč.
Je tedy možné si započítat náklady na pořízení akcie z minulého roku 2020 v roce 2021? Nebo musím platit daň ve výši 7 920 Kč z částky 52 800 Kč to jsou utržené peníze za prodej akcií Erste bez nákladu na jejich pořízení?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2021 10:52 | Lukáš

Příjmy z převodu cenných papírů lze podle zákona snížit o prokazatelně vynaložené výdaje, kterými jsou zejména nabývací/pořizovací cena akcie a kmenového listu/cenného papíru („pořizovací cena“) a výdaje související s uskutečněním úplatného převodu a platby za obchodování na trhu při pořízení cenných papírů. Dále lze zisk z prodeje cenných papírů snížit o případnou ztrátu z prodeje cenných papírů vzniklou v témže zdaňovacím období za podmínky, že příjem z prodeje těchto cenných papírů nebyl osvobozen od daně. Příjmy z kapitálového majetku jsou především úroky, dividendy a jiné výnosy (§ 8 zákona).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 9. 2021 8:30 | berushka

Limit 100000 se vztahuje na poplatníka, tedy v případě společného jmění manželů je limit 200000?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2021 17:17 | Josef

Dobrý den, chtěl bych pravidelně investovat do nákupu akcií (nákup třeba za 5000 kč měsičně), pokud vždy prodám poslední den v roce akcie za méně než 100 tisíc kč tak nemusím nic dále danit neboli podávat Daňové přiznání? Funguje to i stejně pokud bydlím v Čr, jsem občanem Čr ale pracuji a tutíž i dělám daně z přijmu v Německu ?? Děkuji
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2021 17:33 | Petr Kučera, Peníze.cz

Citace - Lukáš / 29.03.2021 11:01

Dobrý den, platí pravidla uvedená v článku i na příjmy z prodeje kryptoměn?

Neplatí. Odkaz na podrobnější text (je i uvnitř článku): https://finmag.penize.cz/investice/424979-den-zuctovani-za-dvermi-bitcoin-a-danove-priznani
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2021 11:01 | Lukáš

Dobrý den, platí pravidla uvedená v článku i na příjmy z prodeje kryptoměn?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2021 22:08 | EA

A co emisní ážio 4 Kč Telefonica O2 C.R.? Vyplaceno bylo nezdaněné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2021 10:51 | Martina

Citace - Škodolibka domácí / 24.03.2021 10:39

"Neosvobozený příjem z prodeje cenných papírů je potřeba uvést v daňovém přiznání i v případě, že jste je prodali se ztrátou – přestože výsledná daň z toho pak bude nulová".
Tak přesně v tomto případě by mě zajímala sankce za to, že to někdo neudělá. Z čeho FÚ vyměří případné penále, pokud na toto kontrola narazí??? Typický příklad je důchodce, který už DP nepodává, ale stala se mu tato věc (prodal 03/2020 v panice se ztrátou před dodržením časového testu).

V praxi skoro nic nehrozí. Teoreticky může být pokuta (nejméně) 500 Kč za nepodání DP, v případě daňové ztráty jinak hrozí pokuta 0,01 % za každý den prodlení. Když ho ale podáte pozdě, třeba i po výzvě z FÚ, tak se pokuta menší než 1000 Kč ani nepředepíše (není povinnost ji uhradit).
+48
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2021 10:48 | Martina

Citace - Petr / 24.03.2021 10:11

Danove priznani tedy neni nutne podavat v pripade ze se vejdu do 100k prijmu, nebo splnim casovy test? Dekuji.

Ano. Přiznání nemusíte podávat, pokud se vejdete do 100k příjmu. Nebo pokud se všemi příjmy (přesáhnou-li 100k) splníte časový test.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2021 10:39 | Škodolibka domácí

"Neosvobozený příjem z prodeje cenných papírů je potřeba uvést v daňovém přiznání i v případě, že jste je prodali se ztrátou – přestože výsledná daň z toho pak bude nulová".
Tak přesně v tomto případě by mě zajímala sankce za to, že to někdo neudělá. Z čeho FÚ vyměří případné penále, pokud na toto kontrola narazí??? Typický příklad je důchodce, který už DP nepodává, ale stala se mu tato věc (prodal 03/2020 v panice se ztrátou před dodržením časového testu).
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2021 10:11 | Petr

Danove priznani tedy neni nutne podavat v pripade ze se vejdu do 100k prijmu, nebo splnim casovy test? Dekuji.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

David Ondráčka

ředitel Transparency International

Radovan Vítek

podnikatel, CPI Group

David Ondráčka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Radovan Vítek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services