K paušální dani se přihlásilo 70 tisíc podnikatelů

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 1. 2021 15:15 aktualizováno 18. 1. 2021 10:53 | 2 komentáře
K paušální dani se přihlásilo 70 tisíc podnikatelů

Zdroj: Shutterstock

K paušální dani na rok 2021 se nakonec přihlásilo 70 359 živnostníků a dalších osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Aktualizované číslo oznámila ministryně financí Alena Schillerová.

Do režimu paušální daně se podnikatelé mohli hlásit do pondělí 11. ledna. Stačilo, když ten den poslali přihlášku poštou. Tuto formu zřejmě volilo dost lidí, protože den po konci termínu ministerstvo financí hlásilo jenom 58 tisíc přijatých přihlášek. 

Ministerstvo původně očekávalo, že by se k paušální dani mohlo přihlásit přes 100 tisíc podnikatelů. I tak ale Schillerová hodnotí rozjezd paušální daně pozitivně. „Takový zájem už letos je skvělou zprávou. Projekt přitom rozjíždíme v době extrémní nejistoty, kdy se OSVČ potýkají s dopady pandemie a kdy jsme zvýšili základní slevu na poplatníka,“ říká.

Živnostníci s aktivní činností se mohli hlásit do pondělí 11. ledna. Ti, kteří budou zahajovat či obnovovat činnost v průběhu roku 2021, se mohou k paušální dani přihlásit i později, ale nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

K paušální dani se může přihlásit podnikatel, který není plátcem DPH a jeho roční příjem se pohybuje do jednoho milionu korun. Přihláška se dává pouze na finanční úřad. Na Českou správu sociálního zabezpečení ani na zdravotní pojišťovnu podnikatel nic neposílá.

Srovnejte si to s námi

Kdo se do paušálního režimu přihlásil, bude na účet finančního úřadu posílat jedinou paušální částku vždy do 20. daného měsíce (lednová splátka je o měsíc posunutá). V roce 2021 to je 5469 korun měsíčně. Z toho 100 korun tvoří samotná daň z příjmů, zbytek pak minimální záloha na sociální pojištění zvýšená o 15 procent a minimální záloha na zdravotní pojištění. Odvody na pojistné každý rok porostou podle vývoje průměrné mzdy.

Podnikatelé zapojení do paušální daně budou mít dál možnost se přihlásit k platbě nemocenského pojištění, což je důležité třeba pro podnikatelky, které se chystají mít děti. Platba nemocenského pojištění je podmínkou získání mateřské. Účast na nemocenském pojištění také zakládá třeba nárok na čerpání takzvané otcovské.

Přihláška k paušální dani platí vždy na celé zdaňovací období, tedy na celý rok. Kdo se letos přihlásí a nebude chtít s paušální daní pokračovat v příštím roce, musí se pak odhlásit. Samozřejmě: kdyby podnikatel s činností skončil nebo ji přerušil, zastaví si i platbu odvodů.

Paušální daň (přesnější název by byl paušální odvod) se vyplatí hlavně svobodným bezdětným podnikatelům s vyššími příjmy, které přesahují případný paušál. Odpadne nejenom papírování spojené s daňovým přiznáním a přehledy k sociálnímu či zdravotnímu pojištění, ale i hrozba případné kontroly. Někdo také ušetří za služby daňového poradce, kterého už nebude potřebovat.

Na druhou stranu využitím paušální daně přijde podnikatel o všechny odpočty a daňové slevy, které by si jinak mohl uplatnit v daňovém přiznání. Pro většinu z nich proto bude nový systém nevýhodný. Orientační kalkulačka je k dispozici na webu ministerstva financí.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Partners Financial Services