Stát přispěje na nejbližší topnou sezónu domácnostem v průměru 15 tisíc korun, z toho v průměru čtyři tisíce už letos. Po jednání vlády to řekl její předseda Petr Fiala.
Celková výše podpory na nejbližší topnou sezonu dosáhne maximálně 18 tisíc korun u domácností s nejvyšší spotřebou. Domácnostem se střední spotřebou přispěje stát přibližně 14 až 15 tisíci korunami, domácnostem s nízkou spotřebou kolem 11 tisíc, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Do celkové podpory se počítá nejen příspěvek prostřednictvím úsporného tarifu, ale i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje ve výši 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny.
Rozhodující pro výši dotace bude sjednaný tarif. Ministerstvo plánuje spustit kalkulačku, která lidem spočítá, jak vysokou podporu od státu mohou na drahé energie dostat. Zatím k dispozici není, stejně jako tabulka s čísly podle tarifů či spotřeby.
Aktualizace: Konkrétní tabulku zveřejnilo ministerstvo ve čtvrtek odpoledne, najdete ji v novém článku.
Na Peníze.cz máme i orientační kalkulačku:
„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny – bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny,“ říká Síkela.
Forma výplaty je podle něj administrativně nenáročná. Slevu automaticky poskytne dodavatel elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenou smlouvu. O úsporný tarif (ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů) nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování.
Zatímco letos půjde pomoc kvůli zjednodušení přes elektřinu, v příštím roce ji stát plánuje vyplatit přes jednotlivé zdroje – tedy elektřinu, plyn nebo teplo. U elektřiny a plynu půjde automaticky přes dodavatele, tedy bez žádosti. Naopak v případě centrálně dodávaného tepla a domovních kotelen bude nutný aktivní krok odběratele, tedy typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).
Základní „právní rámec“ pro mimořádnou podporu kvůli prudce zdražujícím energiím sice schválili poslanci už v červenci, konkrétní výše podpory zatím nebyla jasná ani z návrhu vládního nařízení, který v polovině srpna dokončilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
S příspěvkem formou úsporného tarifu počítá vláda zatím jen na příští topnou sezonu, tedy od října do dubna. Odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů schválila na období od října 2022 až do konce roku 2023.
Na rozdíl od odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje se speciální příspěvek (úsporný tarif) nebude vztahovat na firmy. Netýká se ani chat a chalup, které využívají takzvaný víkendový tarif D61d. Nepomůže ani s dobíjením elektromobilů.
Pokud jde o nájemníky v bytech: rozhodující je, na koho je napsána smlouva o dodávkách energií. Dodavatelé budou dotace zohledňovat přímo v zálohách nebo ve vyúčtování. Když ji nedostane přímo nájemník, měla by přijít vlastníkovi nemovitosti.
Vláda chystá i zvýšení příspěvku na bydlení. Na něj má nárok domácnost, která za bydlení vydá víc než 30 procent příjmů, v Praze víc než 35 procent příjmů. Je přitom jedno, jestli bydlí v nájmu, v družstevním bytě nebo ve vlastní nemovitosti. Uznatelné náklady ale mají svůj strop – takzvané normativní náklady. Ty stanovují hranici, za kterou by se mělo (teoreticky) najít přijatelné bydlení. Normativy závisí na počtu členů domácnosti a na velikosti obce.
A právě normativní náklady mají k letošnímu 1. říjnu stoupnout, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Konkrétní návrh teprve připraví, jasno by mělo být do poloviny září. Příspěvek se vyplácí zpětně za tři měsíce, podrobně jsme o jeho podmínkách psali ve velkém přehledu v pondělí.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku Aktuálně.cz,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem