Pomoc se zdražením energií. Úsporný tarif schválila vláda

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 24. 8. 2022 16:10 aktualizováno 24. 8. 2022 17:30
Vláda projednala dlouho očekávané podrobnosti ohledně dotace domácnostem. Současně chystá zvýšení příspěvku na bydlení.
Pomoc se zdražením energií. Úsporný tarif schválila vláda

Zdroj: Shutterstock

Stát přispěje na nejbližší topnou sezónu domácnostem v průměru 15 tisíc korun, z toho v průměru čtyři tisíce už letos. Po jednání vlády to řekl její předseda Petr Fiala. 

Celková výše podpory na nejbližší topnou sezonu dosáhne maximálně 18 tisíc korun u domácností s nejvyšší spotřebou. Domácnostem se střední spotřebou přispěje stát přibližně 14 až 15 tisíci korunami, domácnostem s nízkou spotřebou kolem 11 tisíc, řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. 

Do celkové podpory se počítá nejen příspěvek prostřednictvím úsporného tarifu, ale i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje ve výši 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny.

Rozhodující pro výši dotace bude sjednaný tarif. Ministerstvo plánuje spustit kalkulačku, která lidem spočítá, jak vysokou podporu od státu mohou na drahé energie dostat. Zatím k dispozici není, stejně jako tabulka s čísly podle tarifů či spotřeby. 

Aktualizace: Konkrétní tabulku zveřejnilo ministerstvo ve čtvrtek odpoledne, najdete ji v novém článku.

Na Peníze.cz máme i orientační kalkulačku:

Úsporný tarif. Kalkulačka státní pomoci s platbami za energie

MWh

„Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny – bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny,“ říká Síkela.

Forma výplaty je podle něj administrativně nenáročná. Slevu automaticky poskytne dodavatel elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenou smlouvu. O úsporný tarif (ani o odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů) nebude letos potřeba nikde žádat, projeví se automaticky ve výši záloh nebo v konečném vyúčtování.

Zatímco letos půjde pomoc kvůli zjednodušení přes elektřinu, v příštím roce ji stát plánuje vyplatit přes jednotlivé zdroje – tedy elektřinu, plyn nebo teplo. U elektřiny a plynu půjde automaticky přes dodavatele, tedy bez žádosti. Naopak v případě centrálně dodávaného tepla a domovních kotelen bude nutný aktivní krok odběratele, tedy typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ).

Základní „právní rámec“ pro mimořádnou podporu kvůli prudce zdražujícím energiím sice schválili poslanci už v červenci, konkrétní výše podpory zatím nebyla jasná ani z návrhu vládního nařízení, který v polovině srpna dokončilo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

S příspěvkem formou úsporného tarifu počítá vláda zatím jen na příští topnou sezonu, tedy od října do dubna. Odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů schválila na období od října 2022 až do konce roku 2023.

Na rozdíl od odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje se speciální příspěvek (úsporný tarif) nebude vztahovat na firmy. Netýká se ani chat a chalup, které využívají takzvaný víkendový tarif D61d. Nepomůže ani s dobíjením elektromobilů.

Pokud jde o nájemníky v bytech: rozhodující je, na koho je napsána smlouva o dodávkách energií. Dodavatelé budou dotace zohledňovat přímo v zálohách nebo ve vyúčtování. Když ji nedostane přímo nájemník, měla by přijít vlastníkovi nemovitosti.

Vláda chystá i zvýšení příspěvku na bydlení. Na něj má nárok domácnost, která za bydlení vydá víc než 30 procent příjmů, v Praze víc než 35 procent příjmů. Je přitom jedno, jestli bydlí v nájmu, v družstevním bytě nebo ve vlastní nemovitosti. Uznatelné náklady ale mají svůj strop – takzvané normativní náklady. Ty stanovují hranici, za kterou by se mělo (teoreticky) najít přijatelné bydlení. Normativy závisí na počtu členů domácnosti a na velikosti obce.

A právě normativní náklady mají k letošnímu 1. říjnu stoupnout, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Konkrétní návrh teprve připraví, jasno by mělo být do poloviny září. Příspěvek se vyplácí zpětně za tři měsíce, podrobně jsme o jeho podmínkách psali ve velkém přehledu v pondělí.

Nepřispívejte podvodníkům

Kostky, určitě falešný
Zdroj: Shutterstock

Příspěvek na bydlení frčí tak, že se na něm rozhodli přiživit i internetoví podvodníci. Posílají esemesky z falešného ministerstva sociálních věcí. Podívejte se na ně, abyste věděli, čemu nenaletět:

„Příspěvek na bydlení pro tebe.“ Pozor na SMS falešného ministerstva

 


Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60 %. Benzin, plyn, elektřina... Darmo mluvit. Proto jsme to dali do obrázků.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

26. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Oprav dům po babičce. Stát rozšíří dotace na stavební úpravy

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který přispívá nízkopříjmovým domácnostem na stavební úpravy vedoucí k úsporám energií, má úspěch. Za první dva týdny od spuštění příjmu žádostí... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

12. 1. 2023 | Jana Divinová

Kam zamíří ceny bytů? Starší už začínají klesat

Kdo si v posledních letech koupil byt v naději, že cena musí jen růst, měl by zpozornět. Starší byty začínají zlevňovat. Na druhou stranu se ale zvedají nájmy. A ceny nových bytů? Nerostou,... celý článek

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

6. 1. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Nová zelená úsporám Light: Příjem žádostí začíná. Jak na to

Důchodci a domácnosti s nižšími příjmy můžou dostat až 150 tisíc na stavební úpravy, díky kterým lze ušetřit na energiích.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.