Elektrika, plyn a extra poplatky. Tisíc za fakturu, stovka za upomínku

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 19. 3. 2018 | 3 komentáře
Na faktuře za elektřinu nebo zemní plyn můžete objevit podivné poplatky. Například za to, že jste zavolali na zákaznickou linku. Nebo za to, že vám dodavatel poslal opis ztracené smlouvy. Zjistili jsme, co všechno vám dodavatelé naúčtují k ceně energií.
Elektrika, plyn a extra poplatky. Tisíc za fakturu, stovka za upomínku

Když se rozhodnete pro změnu dodavatele elektřiny nebo zemního plynu, měli byste si pořádně prostudovat ceníky. Vedle běžného ceníku za energie zapátrejte také po ceníku doplňkových služeb, administrativních poplatků nebo sankcí. Vyhnete se nemilému překvapení, když váš účet za energie vyskočí o stovky nebo tisíce korun, protože jste opomněli, že si dodavatel za některé služby účtuje extra peníze.

Šest tisíc za ukončení smlouvy

Administrativní poplatky jsou staré jako samotný trh s energiemi. Dodavatelé si účtují peníze navíc například za vystavení opisu faktury nebo smlouvy. Pokud je částka rozumná, dá se to pochopit. Dodavatel inkasuje stovku nebo dvě za to, že jeho pracovník dohledal smlouvu, vytiskl ji a poslal poštou. Budiž. Nepořádný spotřebitel se poučí, že má na své papíry dávat pozor.

„Poplatky považuji za férové do určité výše, která odráží oprávněné náklady a přiměřený zisk. Nemůžou ale představovat prostředek, který má odradit zákazníka, aby něco požadoval. Za zcela neakceptovatelné považuji deaktivační poplatky spojené s předčasným, i když oprávněným ukončením smlouvy,“ říká Jan Schindler, analytik Kalkulátoru TZB-info.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Poplatky za předčasné ukončení smlouvy účtují dodavatelé ve chvíli, kdy vypovídáte smlouvu na dobu určitou, sjednanou například na dva roky, aniž nastal ten správný čas. Smlouvy se závazkem jsou komplikované, dodavatelé požadují, abyste je vypověděli před jejich opětovným prodloužením, a to vždy ke konkrétnímu datu. Pokud se o den spletete, hned vám ve schránce přistane složenka s pokutou. Deaktivační nebo sankční poplatky přitom nejsou z nejlevnějších. Pohybují se v řádech tisíců korun. Například společnost Bohemia Energy účtuje za jednostranné a neoprávněné ukončení smlouvy 6050 korun za každé odběrné místo. Společnost Lidová energie bude požadovat 4000 korun.

Sankce za předčasné ukončení smlouvy patří vůbec k nejvyšším poplatkům, které dodavatelé ve svých speciálních ceníkách mají. Upsáním se na dobu určitou ale jako spotřebitel dáváte všanc ještě víc – svoji svobodu. „Nejčastější cenou, kterou odběratelé zbytečně platí, je ztráta svobody při uzavření smlouvy na dobu určitou. Někdy spotřebitel vychází z obchodního vztahu jako poražený, ale pokud se poučí, může díky cenné zkušenosti nakonec ještě vydělat,“ míní Petr Woff, zakladatel portálu KupníSíla.cz.

Poplatek za návštěvu pobočky

K vůbec nejčastějším extra poplatkům dodavatelů patří pokuta za zaslání upomínky ve chvíli, kdy zapomenete zaplatit zálohu. Tady se poplatky pohybují v řádech stovek. Někteří dodavatelé si účtují peníze až za druhou nebo třetí upomínku, jiní vám pokutu napálí hned napoprvé. Například společnost Europe Easy Energy vám naúčtuje až třetí upomínku, zaplatíte za ni 200 korun. Společnost Stabil Energy požaduje za SMS nebo telefonickou upomínku 100 korun, za písemnou upomínku 300 korun. Dodavatel One Energy&One Mobile chce za první upomínku 10 korun, za druhou upomínku 95 korun, za třetí už 500 korun.

Zatím se zdá, že na speciální poplatky jsou experti hlavně menší dodavatelé, ale najdete je i v ceníkách velkých společností. Tak například společnost ČEZ vám u produktové řady Basic a eTarif sice vyřídí požadavky zadané on-line nebo e-mailem zdarma, ale pokud zavoláte na zákaznickou linku nebo zajdete na zákaznické centrum, už platíte. Dotazy spojené s fakturací, pohledávkami, smluvními vztahy nebo jiné poradenství vás po telefonu budou stát 42,35, na pobočce 60,50 koruny. Někteří dodavatelé s vámi budou chtít komunikovat jen on-line, proto u nich zaplatíte za službu zasílání papírových faktur. Například společnost Energie ČS vám za zaslání ročního vyúčtování v listinné podobě naúčtuje 30 korun. Společnost X Energie chce za zaslání faktury poštou 95 korun a DPH.

Občas se každému z nás stane, že někam zašantročí fakturu nebo smlouvu. Vždycky u svého dodavatele můžete zažádat o jejich opis. Měl by vám vyhovět. A většinou vám k tomu naúčtuje i administrativní poplatek. Padesát nebo sto korun je ještě v normě. Na energetickém trhu jsou ale i takoví borci, kteří chtějí tisíc korun. Takto vysoký poplatek si účtuje například společnost Lidová energie. Tisícovku zaplatíte za opis faktury, smlouvy nebo ztraceného uvítacího dopisu. Ten dodavatelé posílají před zahájením dodávky a mimo jiné tam bývají i informace o výši záloh.

Propojeno!

Pomoz si sám?

Uvažujete o změně dodavatele elektřiny či plynu? Uvažujte, ať víte, co odpovědět, až se topná sezona zeptá, co jste dělali v létě. A my vám s tím přemýšlením pomůžeme, začněte třeba těmihle otázkami. Dá se ale dodavatel změnit okamžitě? Jak taková změna probíhá a kolik času zabere? Odpovědi v článcích níž:

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Přišlo vyúčtování energií a dodavatel po vás chce, abyste mu příště platili vyšší zálohy? Příliš vysoké? Přečtěte si, jak dodavatelé zálohy stanovují a jak se s nimi domluvit na jejich úpravě.

Jak nastavit nové zálohy na energie

Nespolupracujete? Zaplaťte

K tradičním poplatkům přibývají ještě další, nové, které reagují na vývoj na energetickém trhu. Množí se například případy, kdy spotřebitelé uzavřou smlouvu hned s několika dodavateli. A nastávají komplikace, přetahovaná dodavatelů o odběrné místo.

Lama Energy po vás bude požadovat 2500 korun ve chvíli, kdy uzavřete smlouvu s jiným dodavatelem během účinnosti smlouvy s touto společností.

Obecní plynárna bude chtít 3000 korun, pokud budete lživě tvrdit, že už nejste majitelem domu nebo vám skončila smlouva o nájmu. Této situace totiž někteří spotřebitelé využívali k tomu, aby odběrné místo přepsali na jiného odběratele a zbavili se tak nevýhodné smlouvy.

Vyřizujte on-line. Zdarma

Rozsah administrativních a sankčních poplatků je velmi pestrý. Vedle přiměřených a pochopitelných částek, například desítek korun za zaslání opisu faktury, se objevují i přemrštěné sumy, nad nimiž zůstává rozum stát.

Dodavatelé nejčastěji poplatky vysvětlují tím, že administrativní zátěž narůstá, proto je účtují. „S ohledem na rostoucí administrativní zátěž jsme byli nuceni některé poplatky zavést. Nicméně naši zákazníci mají zároveň možnost využít služeb webové kanceláře, kde si mohou řadu záležitostí souvisejících s dodávkami energií velice rychle, jednoduše a zdarma vyřídit,“ konstatuje Hana Novotná, tisková mluvčí společnosti Bohemia Energy.

Zjistěte si proto, zda u svého dodavatele neplatíte zbytečně navíc. Pokud má společnost on-line portál, většinou si zde můžete řadu požadavků vyřídit z domova bez absurdního poplatku navíc.

Příklady vybraných extra poplatků dodavatelů

Poplatek

Částka

Dodavatel

Lživé tvrzení o ukončení vlastnictví nebo nájmu s důsledkem na ukončení smlouvy

3000 Kč

Obecní plynárna

Jednostranné a neoprávněné ukončení smlouvy za každé odběrné místo

6050 Kč

Bohemia Energy

Sjednání splátkového kalendáře

100 Kč

Energie ČS

Třetí upomínka

200 Kč

Europe Easy Energy

Třetí upomínka

500 Kč

One Energy & One Mobile

Telefonická nebo SMS upomínka

100 Kč

Stabil Energy

Pokuta za uzavření smlouvy s jiným dodavatelem během účinnosti smlouvy

2500 Kč

Lama Energy

Deaktivační poplatek

4000 Kč

Lidová energie

Ušlý zisk z každé neodebrané MWh

300 Kč

Lidová energie

Opis faktury, smlouvy, uvítacího dopisu

1000 Kč

Lidová energie

Zaslání faktury poštou

105 Kč

X Energie (produkt Basic)

Zdroj: Ceníky dodavatelů. Pozn.: Výčet není kompletní. Představuje náhodně vybraný vzorek speciálních poplatků dodavatelů.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 8 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Průměrný úrok hypoték potřetí v řadě stoupl – v květnu na 2,06 % z březnových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.