Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak poznat, že realitní kancelář švindluje

Jak poznat, že realitní kancelář švindluje
Realitní kanceláře jsou často vnímány jako garant úspěšného obchodu v oblasti realit. Bohužel, praxe může být jiná. Ať už byt či dům ke koupi hledáte nebo nabízíte, nejspíš dříve či později na realitní kancelář narazíte. Jak ale nenarazit doslova?

Jen málo nemovitostí je k prodeji nabízeno přímo, většina majitelů volí spolupráci s některou z realitních kanceláří (RK). Což znamená, že se při prodeji či koupi nemovitosti jednání s realitní kanceláří obvykle nevyhnete. Je proto dobré být připraven.

Určitě u nás existují seriózní realitní kanceláře. Nicméně i vzhledem k tomu, že na realitní činnost zatím v České republice není potřeba licence, tzn. neexistují závazná pravidla pro tento typ podnikání, najdou se mezi realitkami i "kujóni", kterým nejde o klienta, ale o snadný zisk.

Inspirací k tomuto seriálu (viz sloupek níže) nám byl skutečný příběh jedné naší čtenářky (viz níže), na které se realitní kancelář skutečně "vyřádila". Nad jednáním této kanceláře zůstává rozum stát a může být jakýmsi vzorovým příkladem "švindlů" v této branži.

Připravili jsme pro vás třídílný seriál věnovaný problematice spolupráce klienta s realitní kanceláří. V dnešním prvním díle se dočtete, jak rozlišit solidní kancelář od podvodníků. Druhý díl bude věnován dokumentům a smlouvám. Mimo jiné se dozvíte, kdy a jakou smlouvu s realitní kanceláří podepsat či nepodepsat, ať už nemovitost kupujete či prodáváte. A na závěr jsme si nechali problematiku peněz, tedy kdy, komu a za co (ne)platit.


Příběh paní Jitky

Paní Jitka v březnu tohoto roku navštívila realitní kancelář a zajímala se o koupi rodinného domu. Vybrala si konkrétní nemovitost a chtěla si ji prohlédnout. Realitní makléř ovšem prohlídku podmínil podpisem tzv. Dohody o předběžném zájmu, která paní Jitku zavazovala k úhradě zprostředkovatelské provize v případě, že projeví vážný zájem o uzavření smlouvy týkající se této nemovitosti (jak byl specifikován vážný zájem bohužel přesně nevíme, paní Jitka na naši žádost o zaslání dohody nereagovala). Paní Jitka dohodu podepsala.

Později zjistila, že tato realitní kancelář nemá s majiteli nemovitosti uzavřenou žádnou smlouvu o zastoupení, naopak majitelé měli výhradní (exkluzivní) smlouvu s jinou realitní kanceláří. Na koupi domku se paní Jitka dohodla v červnu, a to přímo s majiteli poté, co ukončili spolupráci se svojí RK.

Krátce na to se však paní Jitce ozvala RK, se kterou podepsala v úvodu zmíněnou "dohodu". Prostřednictvím advokátní kanceláře jí zaslala upomínku s tím, že uzavřela zprostředkovatelskou smlouvu a domáhá se úhrady 5% provize. V případě, že paní Jitka nezaplatí, RK hrozila postoupením případu soudu.


Kde chybila realitní kancelář a kde paní Jitka?

První zarážející skutečností v příběhu paní Jitky je to, že RK podmínila prohlídku podpisem jakési "dohody". Taková praxe je neobvyklá a pokud se vám to stane, bude lepší jít rovnou o dům dál. Z takového přístupu RK ke klientovi nekouká ani do budoucna nic dobrého.

Druhým momentem, pro který by spíš mohla paní Jitka zažalovat RK než RK ji, je, že realitní kancelář nabízela k prodeji nemovitost bez toho, aby měla s majiteli uzavřenou zprostředkovatelskou smlouvu. Takové jednání je možné označit za podvodné, ovšem podle realitních makléřů není úplně ojedinělé (více v odstavci Klíčem k úspěchu je dobrá smlouva, ale i důvěra).

Paní Jitka měla podpis jakéhokoli dokumentu, bez kterého jí údajně makléř nemovitost neukáže, rázně odmítnout hned na začátku. Znění "dohody", jak již bylo zmíněno, bohužel k dispozici nemáme a těžko říct, k čemu se paní Jitka svým podpisem zavázala. V tuto chvíli pro ní bude nejspíš nejlepším řešením kontaktovat právníka, vysvětlit mu vzniklou situaci, předložit "dohodu" a konzultovat s ním další postup.

Obecně platí: buďte obezřetní a nebojte se s podezřelými požadavky RK nesouhlasit. V realitách nejde o zrovna malé částky a doporučení "podepsat můžeš, přečíst musíš" tady platí dvojnásobně.


Pokud můžete, vyberte si "svoji" realitku

Když kupujete, moc na výběr nemáte. Nabízí-li stejnou nemovitost více realitních kanceláří, nejspíš oslovíte tu, která dům či byt nabízí nejlevněji. I když někdy nemusí být od věci zohlednit i "jméno" kanceláře a raději sáhnout po dražší, ale prověřené RK. Do budoucna vám to může ušetřit spousty starostí a o ceně se můžete pokusit vyjednávat. Nabízí-li nemovitost exkluzivně jedna kancelář, jsou karty rozdány.

Ovšem jste-li v roli prodávajícího, můžete si vybírat, s kým budete spolupracovat. Realitních kanceláří je na trhu dostatek (možná i nadbytek). Dejte na dobré reference. Doporučujeme vám spolupracovat s jednou realitní kanceláří na základě exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali v článku Jak nenaletět realitní kanceláři.

Dejte přednost exkluzivní zprostředkovatelské smlouvě

Spolupráce s více realitními kancelářemi při prodeji může nadělat víc škody než užitku. Pokud se nabídka objeví s několika různými cenami, rozhodně to nedělá na potenciální kupce dobrý dojem a tržní cenu nemovitosti to v konečném důsledku může znehodnotit. Z praxe jsou dokonce známy případy, kdy některé RK prodávajícího úmyslně dotlačily ke snížení ceny, nemovitost pak koupily samy (s pomocí tzv. "bílého koně") a vzápětí ji znovu nabídly k prodeji. Ovšem výrazně dráž.

Nenechte se nalákat ani nabídkou, že vás zprostředkování prodeje nebude nic stát. Žádná realitní kancelář nepracuje zadarmo. Pokud to nějaká RK tvrdí, tak buď prodá nemovitost pod cenou a jinde byste získali víc i po odečtení provize, nebo svoje náklady naúčtuje kupujícímu, což je v rozporu s etikou tohoto podnikání.

Připravili jsme pro vás nový speciál: Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa
Najdete v něm mnoho praktických informací pro případ, že se rozhodnete koupit nemovitost, zvažujete, zda si pořídit byt v osobním nebo družstevním vlastnictví či se chytáte svoje bydlení vylepšit rekonstrukcí. Zajímá vás deregulace nájemného? I tomuto tématu jsme se věnovali, a to hned v několika článcích. Přejeme vám mnoho inspirativního čtení v našem speciálu Vše o bydlení: smlouvy, financování a legislativa!


Klíčem k úspěchu je dobrá smlouva, ale i důvěra

Spolupráce klienta a realitní kanceláře stojí nejen na dobré smlouvě, která přesně definuje práva a povinnosti zprostředkovatele i prodávajícího, ale také na důvěře. I v případě, že si vyberete kvalitního partnera a uzavřete s ním exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu, se vám může stát, že jiná RK vaši nabídku "ukradne". Obdobně jako v příběhu paní Jitky. Pokud vás tedy cizí realitka kontaktuje s naléhavým sdělením, že má pro vás 100% kupce, je lepší ji poslat "k šípku". Takové jednání není fér vůči žádné ze zúčastněných stran. Navíc byste porušili ujednání z exkluzivní smlouvy a nejspíš by vám hrozila pokuta.


Proklepněte si makléře

RK by také měla mít kompletní informace o nabízené nemovitosti. Pokud vám makléř není schopen do telefonu sdělit, zda má dům výtah a při prohlídce nemovitosti mluví víc její současný majitel než makléř, svědčí to nepříliš zodpovědném přístupu k práci. Podobně, pokud se vám v domluveném termínu makléř neozve, na prohlídku dorazí pozdě a bez omluvy. Možná to není důvod otočit se na patě, ale je to varovný signál, který naznačuje, že věci možná nepůjdou úplně hladce ani později.


Nespěchejte s podpisy a placením

Už při prohlídce vám makléř řekl, že za vámi stojí fronta dalších zájemců a že se musíte rozmyslet "nejpozději ihned" a obratem složit zálohu, jinak máte smůlu? Může to být pravda, ale taky nemusí. Některé nemovitosti se prodají velmi rychle, ale není to pravidlem. Málokdo z nás kupuje nemovitosti každý den, často se jedná o "životní investici", a tak není na místě věci uspěchat a rozhodovat se pod tlakem.

Máte nějakou vlastní zkušenost s realitkou? Setkali jste se s kvalitní kanceláří, nebo narazili na "kujóny"? Na co si podle vás mají klienti RK dávat největší pozor?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+35
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2007 20:36, namlok

souhlasím, že nic nedělají a tři měsíce vám blokují jiné možnosti a peníze nikde

Reagovat

 

+63
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 08. 10. 2006 09:08)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 12. 2011 21:53, Ladislav Fajmon

Dobrý den všem.
Zcela zásadně nesouhlasím s prohlášením v článku, které konstatuje, že brát si provizi od kupujícího místo prodávajícího je v rozporu s etikou tohoto podnikání! Provizi totiž vždy zaplatí ten kdo nemovitost kupuje, ať již je zakomponována v prodejní ceně nebo účtována zvlášť. Pokud je "v ceně" kupující nemá přehled o tom jaká je tedy výše provize pro kancelář a provize bývá po dohodě prodávajích s RK přičtena k požadované ceně za nemovitost, takže ji zase platí kupují, byť prostřednictvím prodávajícího. Naopak u provize účtované zvlášť mimo kupní cenu je její výše zcela transparentní, obvykle 5% a všechny strany mají o její výši přehled. Jde pouze o pocitovou záležitost kupujících, kteří si v prvním případě myslí, že žádnou provizi neplatili, ale opak je pravdou. Jde spíše o regionální zvyklosti na trhu. Vždy je však stoprocentní,že provizi v obou případech platí kupující i když se v prvním případě domnívá, že tomu tak není, proto se mu to zdá výhodnější. Váš článek proto v tomto bodu není seriózní.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (93 komentářů)

29. 10. 2017 | 20:23 | KarelB

Vybrat správnou realitku je v dnešní době opravdu složité ale nejlépe se řídit vlastním úsudkem.Za sebe mohu doporučit Coloseum nemovitosti v Brně více

29. 8. 2016 | 20:16 | SimonaH

Je to tezky podle ceho to chces hodnotit.. musis mit vlastni zkusenosti. vyzkouset to, ale je jasny ze nezkusis nejakou hruzu aspon neco malo aby si o ni vedel .) více

25. 8. 2016 | 22:17 | Romcl

Podle makleru, podle hodnoceni, podle doporuceni, podle papiru co vam nachystaji.. :) ted podvadi 8 z 10 takze to tak tezce poznavat nebudete :D více

26. 12. 2013 | 15:39 | Kunc

To jo,ale pak tě člověk nesmí nahánět,aby jsi dodržel co máš!!!! V tvém případě je to jen lež,lež,lež, a nebo intrik. více

7. 12. 2011 | 21:53 | Ladislav Fajmon

Dobrý den všem. Zcela zásadně nesouhlasím s prohlášením v článku, které konstatuje, že brát si provizi od kupujícího místo prodávajícího je v rozporu s etikou tohoto podnikání! Provizi totiž vždy zaplatí ten kdo nemovitost...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK