Diskuze - Je lepší bydlet v družstevním, nebo ve vlastním by

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Další příspěvky v diskuzi (celkem 36 komentářů)

30. 1. 2016 12:04 | Romana

Chci koupit družstevní byt se splacenou anuitou. Je vhodnější pořádat o převod do osobního vlastnictví a je povinné družstvo s tím souhlasit?
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 10. 2015 15:09 | Martin

Ja by som mal jednu otazku, je mozne realizovat prevod členskych práv druzstevneho bytu aj pre Slovaka ? Nie je tu nejake obmedzenie ? Dakujem
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 7. 2014 14:40 | Boris

Myslim, ze plati taky detail, ze podla noveho obc. zakoniku druzst. byt je mozne prenajimat prenajimatelovi bez potreby suhlasu druzstva, pokial stanovy druzstva neriesia problem inak..
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 11. 2011 9:26 | krakra

Chci se zeptat: Co obnáší převod družstevního bytu do OV ? - musí se něco platit ? Děkuji
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 3. 2010 10:31 | mirka

Koupila jsme byt družst,a předseda mi řekl že můžu žádat o převod do ov po dvou letech.Anuita je splacená.Chci ho mít v OV protože navíc předseda mi zakázal ho pronajmout.Chci bydlet jinde.Má na to právo?
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 1. 2010 15:25 | Johana

Do parlamentu budu volit jen tu politickou stranu, která uživatelům družstevních bytů zruší termín pro podání žádostí o převod družstevních bytů do osobního vlastnictví z r. 1995 na r. 2011 a později.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 1. 2010 7:57 | Ivča

Dobrý den,já jsem letos koupila družstevní byt a ráda bych ho převedla co nejdříve do OS,anuita splacena,žádost podána-týká se družstva nový zákon o převodu bytu do OS do deseti měsíců?Protože družstvo se samozřejmě cuká a byt chce převést až příští rok...Děkuji
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 3. 2009 16:32 | uřinovsky

Mám zájem o koupi DR bytu , ale nebyl dán v termínu požadavek do vlastnictví , dá se i přesto převést byt do vlastnictví . Děkuji
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2008 12:30 | Jitka

Zdá se, že se moc neví o tom, že bytová družstva vypracovala sazebník poplatků za převod členských práv k družstevnímu bytu ! Poplatek 9 až 12 tisíc za převod členských práv k družstevnímu bytu účtovaný některými BD je nehorázný a lichvářský !!!! Jak napraví legislativa toto neoprávněné obohacování BD ??? viz např. http://www.bdov.cz/ipd200803.htm#TOP ; http://www.sbddecin.cz/page8.html
"Pokud jde o správní poplatky stanovené bytovým družstvem jsou zcela v rozporu se zákonem, respektivě s dobrými mravy. Družstvo není v žádném případě oprávněno účtovat jakýkoliv poplatek za převod členských práv" (JUDr. Stanislav Křeček 5.12.2002) ;
"Jen bych potvrdil právní názor JUDr. Křečka, bytové družstvo není oprávněno za převod členských práv v družstvu účtovat jakékoli poplatky. Právní úpravu naleznete v obchodním zákoníku, § 221 a násl., podrobně o převodu členských podílů § 230" (poradna SOS ČR 15.11.2005) ;
"Poplatky může stanovovat pouze obec podle zákona o poplatcích. Poplatky stanovené SBD jsou tedy v rozporu se zákony této země." (K. Hanauer CMKOS 26.11.2005)
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2006 13:42 | Jája

Matka je "nucena" si zakoupit od města byt do osobního vlastnictví,ve stejném bytě bydlí i její syn.Nemají však hotovost na jeho kopi.Celou sumu zaplatí dcer.Jak postupovat dál aby v případě úmrtí matky nedošlo k dědění i ze strany bratra,když celou sumu v četně poplatků zaplatila dcera.
+50
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2006 14:16 | .

Prevod do 12ti mesicu? Jste hazarder! Ja se snazim o prevod druzstevniho bytu do vlastnictvi jiz vic nez rok a porad marne. Po pravni strance tomu nic nevadi, ale druzstvo proste nechce a nechce. Ja byt Vami tak neriskuji, ze narazim na stejne zalozene druzstvo. Vite co se stane, kdyz ten termin nestihnete?
+38
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 3. 2006 10:11 | Jan

Tomu moc nerozumim. Družstevní byt bude nejprve převeden na os. vlastnictví budoucího prodávajícího? To je ale jeho záležitost a to nemůžete ovlivnit ani garantovat. A už vůbec ne se zavazovat do nějakého termínu.
Nebo na vás převede družstevní podíl a vy pak chcete pokračovat v procesu přechodu na os. vlastnictví?
+54
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 3. 2006 10:01 | Jan

proč by ho měli prodávat, když ho darovali?
+63
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 3. 2006 10:00 | Jan

Asi by bylo vhodné uvádět lepší terminologii, např. "byt v přímém vlastnictví" a "byt ve vlastnictví formou členského podílu v družstvu"
-33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 23:25 | Tomáš Marný

Takže článek o jaderné elektrárně může dle Vás psát pouze bývalý jaderný fyzik nebo aspoň operátor reaktoru ;-)?
-24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 16:39

a proč tedy píše článek člověk, který s danou problematikou nemá žádnou zkušenost, hold novinařinu opravdu může dělat každý...
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 16:21 | Květoš

To znamená, že existovaly dvě formy vlastnictví - osobní a družstevní, přičemž dnes je už jen vlastnictví? Pak nerozumím tomu, proč bylo dříve jakékoliv členění - družstvo je právnická osoba (družstevní byty), státní podnik či odštěpný závod byl právnická osoba (podnikové byty), obec snad také je právnická osoba (obecní byty a státní byty) ... Takže zrušení všech "přívlastků" je vlastně logické.
+36
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 14:58 | jirka

To je nepochopení. Byt v osobním vlastnictví neznamenal vlastnictví fyzické osoby. Tou osobou mohla být i osoba právnická příp. nějaká instituce, státní úřad, ...
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 14:04 | Květoš

Byť nejsem právník, přesto mám rád, když se používá správných označení. V tomto případě si však myslím, že při běžné komunikaci je jednodušší upřesnění vlastnického vztahu k bytu - byt v osobním vlastnictví, než třeba byt ve vlastnictví fyzické osoby, příp. ještě nepodnikající. Ve smluvních vztazích toto nutné upřesňovat není, protože přesná specifikace vlastníka je uvedena v záhlaví dané smlouvy.
+49
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 3. 2006 10:44 | bousovak

Pouze v případě tzv. lidových bytových družstev (tzn. družstev, kterým za dřívějšího režimu stát poskytl úvěr na výstavbu domu) podle § 27 odst. 7 zákona o konkurzu a vyrovnání platí, že správce konkurzní podstaty musí nejdříve byty nabídnout k bezplatnému převodu členům družstva. V ostatních případech žádné výjimky neplatí.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 937 900 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2022

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Poměrný starobní důchod
Poradna > Poradna při finanční tísni

Otázka: Jsem ročník 1955, mám odpracováno 28 let. Tedy 28 let platím minimální důchodové pojištění. Od září 2023 dostanu poměrný starobní důchod. Jakou výši mohu očekávat? Z čeho mám žít teď? Mám nárok na nějakou... více

Rodinné právo

Daně

Investiční poradna

Hypoteční úvěr

Karty, účty, úvěry

Pojištění a penzijní připojištění

Sociální poradna

Dotace z EU

Právní poradna

Stavební spoření

Realitní poradna

Spotřebitelská poradna

Spoření na stáří

Poradna při finanční tísni

Elektronická evidence tržeb (EET)

Koronavirus a peníze

Doporučujeme

Fialova vláda v pasti. Pomoc chudým naráží na její vlastní přesvědčení

Fialova vláda v pasti. Pomoc chudým naráží na její vlastní přesvědčení

Pomáhat v čase inflační a energetické krize přímo konkrétním lidem, kteří to životně potřebují,...více

Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?

Jak normální je, aby pětatřicetiletí chlapi spali s patnáctiletými holkami?

Kauza z minulého týdne, kdy dva muži ve středním věku odvedli do hotelu dvě dívky, kterým...více

Klopp zkusí uvařit Real v papiňáku. Rozebrali jsme finále až na šroubky

Jde o střet dvou fotbalových světů, a to jak v přístupu k budování týmu, tak v taktice....více

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Dokedy musí dieťa sedieť v autosedačke? Definícia zákona je pomerne prekvapujúca

Každý rodič pozná problémy s prepravou svojich malých ratolestí. Dokedy musia mať deti...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Němec

právník a mediátor

Kateřina Neumannová

podnikatelka

Petr Němec
ÚSPĚŠNOST
47,62 %

z 42 duelů
×
Kateřina Neumannová
ÚSPĚŠNOST
43,10 %

z 58 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.