Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 5. 2023
Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

Zdroj: Shutterstock

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v kontinuálním režimu probíhá od 8:50 do 16:25.

Dosud se s emisemi na trhu Start obchodovalo formou samostatné aukce v čase od 9:00 do 12:35. Po změně volali investoři, členové burzy, ale i někteří vybraní emitenti, vysvětluje Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

„Cílem zavedení režimu kontinuálního obchodování je zejména posílení transparentnosti. Pro investory bude tento způsob obchodování přehlednější. Sekundárním efektem může být i vyšší likvidita, byť ta není tím hlavním motivem této úpravy“, říká Koblic.

Trh Start je nejmladším ze čtyř trhů pražské burzy, obchodování na něm začalo před pěti lety – 2. května 2018. Je určen pro malé a střední firmy. „Primárním cílem při tvorbě pravidel tohoto trhu bylo na straně emitentů snížit bariéru vstupu na trh na co nejnižší úroveň, ovšem při zachování vysoké míry transparentnosti,“ připomíná Koblic.

Dosud na trh Start vstoupilo 14 firem, kterým se od více než 10 tisíc investorů podařilo získat přes dvě miliardy korun. Momentálně se na trhu obchoduje 13 firem. Zatím největším primárním úpisem na trhu Start byla loni společnost Gevorkyan, která od investorů získala více než 727 milionů korun.

Primární veřejnou nabídku na trhu Start letos plánuje uvést společnost Mmcité. Dvě firmy – Pilulka a Coloseum – chystají vydat další akcie, takzvanou sekundární veřejnou nabídku.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Naučte děti zacházet s penězi.

Naučte děti zacházet s penězi.

Partners Banka ti poradí, jak na dětský účet. Mějte vše pod kontrolou v jedné apce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

25. 6. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Menší akcionáři ČEZ dostanou 52 Kč na akcii. Stát si vezme víc

Společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 52 Kč na akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada, když potvrdila návrh představenstva.

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

18. 6. 2024 | Petr Kučera

O dividendu požádáte snadněji. Novinku využije čtvrtá firma

Požádat o výplatu dividend jednoduše přes internet nově mohou i akcionáři společnosti Philip Morris ČR, s?jejímiž akciemi se obchoduje na Burze cenných papírů Praha.

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

6. 6. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy zase rostou. Akciím vládne velká sedma

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

9. 5. 2024 | Jan Traxler | 5 komentářů

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Nejvyšší dividendový výnos z akcií obchodovaných na pražské burze nabízejí pravidelně Moneta, Philip Morris a ČEZ. Kolik dostanou akcionáři letos a jaký je výhled do příštích let?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Partners Financial Services