Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 10. 2021 | 6 komentářů
Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Zdroj: Burza cenných papírů Praha

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (takzvané IPO).

O akcie se zájemci v rámci IPO mohou hlásit od 19. října do 2. listopadu, pak se s akciemi firmy Fixed.zone začne obchodovat veřejně na trhu Start pražské burzy. Firma do veřejného obchodování na burzu posílá 220 tisíc akcií a rozmezí upisovací ceny je 180 až 222 korun. Investoři budou podávat nabídky v tomto rozmezí, pokud bude zájem převyšovat uvolňované množství akcií, získají akcie v IPO ti investoři, kteří podají nejvyšší nabídku.

Akcie se v rámci IPO budou prodávat po 100 kusech (tzv. lot), kdo by tedy měl o nové akcie zájem, musí si připravit minimálně 18 tisíc korun (minimální upisovací cena 180 Kč x 100 kusů akcií). Akcie v rámci veřejné nabídky bude možné získat prostřednictvím některého ze členů Burzy cenných papírů Praha, což jsou banky a investiční společnosti, které zprostředkovávají obchody na burze.

Pokud firma v IPO prodá všech nabízených 220 tisíc akcií, bude se na burze následně obchodovat s 9,99 % všech akcií firmy. Ocenění firmy vychází při upisovací ceně mezi 180 až 222 korunami na 358 až 438 milionů korun. Obrat společnosti Fixed.zone v roce 2020 byl přes 254 milionů korun a hrubý zisk (EBITDA) dělal necelých 15 milionů korun. Letos firma opět roste a očekává za rok 2021 hrubý zisk nad úrovní 23 milionů korun.

Srovnejte si to s námi

Českobudějovická společnost vyvíjí a vyrábí lokátory, nabíječky, držáky, pouzdra a další příslušenství k telefonům a tabletům, které je chrání, nebo zjednodušují jejich používání. Dále v Prostějově vlastní a provozuje rukodělnou výrobu luxusních kožených peněženek a pouzder na elektroniku. Její vlajkovou lodí je značka Fixed. Společnost v současnosti zaměstnává více než 90 lidí.

„Brzy plánujeme na trh uvést několik dalších vlastních produktů, například chytrý přívěšek Fixed Sense, který kromě hlídání a hledání věcí umí i monitorovat teplotu, vlhkost prostředí, nebo ovládat chytrou domácnost. Dalším produktem je tracker Fixed Buddy, který již využívá technologii budoucnosti – internet věcí. Všechny lokátory a trackery jsou součástí jednoho ekosystému Fixed Smart, který lze jednoduše ovládat přes aplikace vytvořené pro Android i iOS,“ říká Daniel Havner, zakladatel společnosti a její majoritní akcionář.

Firma očekává, že prostřednictvím IPO získá nový kapitál v objemu 40 až 50 milionů korun. Největší část, tedy 20 milionů korun, připadne na zvýšení skladových zásob v souvislosti s expanzí na zahraniční trhy. Chystá vlastní internetový obchod nebo podporu exportu na evropské trhy přes dlouhodobé distributory.

Deset milionů korun chce společnost investovat do nového informačního systému a dalších potřebných kroků, které povedou k zefektivnění prodejních procesů a jejich automatizaci v rámci zvýšení kapacity obchodu, především exportu. Po pěti milionech korun by mělo připadnout na investice do vývoje a designu nových produktů a na marketingové aktivity pro podporu růstu.

„Na trh Start míří devátý emitent, který reprezentuje velmi zajímavý a dynamicky rostoucí segment. Firem, které vyvíjejí technologie a dokáží je samy i úspěšně vyrobit a prodat, je v Evropě, oproti například USA, velký nedostatek. Jsem rád, že takovou firmu brzy uvítáme i u nás,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2021 9:06, Moje Jméno

Vždyť je tam přímo odkaz...

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2021 17:01

lide v cesku jsou na pokraji bidy bankrotu zadna budoucnost to uz prehanite

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

8. 1. 2024 | Michal Hron

Kam investovat? Příležitosti roku 2024 očima expertů

Do čeho vyplatí investovat peníze v roce 2024? Čemu bychom se naopak měli obloukem vyhnout? Zeptali jsme se.

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

19. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

První firma přestoupila ze Startu na hlavní trh pražské burzy

Společnost Gevorkyan přesouvá své cenné papíry z neregulovaného trhu PX Start pražské burzy na prestižnější regulovaný Prime Market. Akcie slovenské metalurgické firmy se na Prime Marketu... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Partners Financial Services