Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 15. 10. 2021 14:57 | 6 komentářů
Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Zdroj: Burza cenných papírů Praha

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (takzvané IPO).

O akcie se zájemci v rámci IPO mohou hlásit od 19. října do 2. listopadu, pak se s akciemi firmy Fixed.zone začne obchodovat veřejně na trhu Start pražské burzy. Firma do veřejného obchodování na burzu posílá 220 tisíc akcií a rozmezí upisovací ceny je 180 až 222 korun. Investoři budou podávat nabídky v tomto rozmezí, pokud bude zájem převyšovat uvolňované množství akcií, získají akcie v IPO ti investoři, kteří podají nejvyšší nabídku.

Akcie se v rámci IPO budou prodávat po 100 kusech (tzv. lot), kdo by tedy měl o nové akcie zájem, musí si připravit minimálně 18 tisíc korun (minimální upisovací cena 180 Kč x 100 kusů akcií). Akcie v rámci veřejné nabídky bude možné získat prostřednictvím některého ze členů Burzy cenných papírů Praha, což jsou banky a investiční společnosti, které zprostředkovávají obchody na burze.

Pokud firma v IPO prodá všech nabízených 220 tisíc akcií, bude se na burze následně obchodovat s 9,99 % všech akcií firmy. Ocenění firmy vychází při upisovací ceně mezi 180 až 222 korunami na 358 až 438 milionů korun. Obrat společnosti Fixed.zone v roce 2020 byl přes 254 milionů korun a hrubý zisk (EBITDA) dělal necelých 15 milionů korun. Letos firma opět roste a očekává za rok 2021 hrubý zisk nad úrovní 23 milionů korun.

Srovnejte si to s námi

Českobudějovická společnost vyvíjí a vyrábí lokátory, nabíječky, držáky, pouzdra a další příslušenství k telefonům a tabletům, které je chrání, nebo zjednodušují jejich používání. Dále v Prostějově vlastní a provozuje rukodělnou výrobu luxusních kožených peněženek a pouzder na elektroniku. Její vlajkovou lodí je značka Fixed. Společnost v současnosti zaměstnává více než 90 lidí.

„Brzy plánujeme na trh uvést několik dalších vlastních produktů, například chytrý přívěšek Fixed Sense, který kromě hlídání a hledání věcí umí i monitorovat teplotu, vlhkost prostředí, nebo ovládat chytrou domácnost. Dalším produktem je tracker Fixed Buddy, který již využívá technologii budoucnosti – internet věcí. Všechny lokátory a trackery jsou součástí jednoho ekosystému Fixed Smart, který lze jednoduše ovládat přes aplikace vytvořené pro Android i iOS,“ říká Daniel Havner, zakladatel společnosti a její majoritní akcionář.

Firma očekává, že prostřednictvím IPO získá nový kapitál v objemu 40 až 50 milionů korun. Největší část, tedy 20 milionů korun, připadne na zvýšení skladových zásob v souvislosti s expanzí na zahraniční trhy. Chystá vlastní internetový obchod nebo podporu exportu na evropské trhy přes dlouhodobé distributory.

Deset milionů korun chce společnost investovat do nového informačního systému a dalších potřebných kroků, které povedou k zefektivnění prodejních procesů a jejich automatizaci v rámci zvýšení kapacity obchodu, především exportu. Po pěti milionech korun by mělo připadnout na investice do vývoje a designu nových produktů a na marketingové aktivity pro podporu růstu.

„Na trh Start míří devátý emitent, který reprezentuje velmi zajímavý a dynamicky rostoucí segment. Firem, které vyvíjejí technologie a dokáží je samy i úspěšně vyrobit a prodat, je v Evropě, oproti například USA, velký nedostatek. Jsem rád, že takovou firmu brzy uvítáme i u nás,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2021 9:06, Moje Jméno

Vždyť je tam přímo odkaz...

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2021 17:01

lide v cesku jsou na pokraji bidy bankrotu zadna budoucnost to uz prehanite

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

2. 11. 2021 | Jiří Hovorka

O nováčka na burze byl velký zájem, cena je na maximu

Společnost Fixed.zone hlásí úspěšný vstup na pražskou burzu. O její akcie byl v rámci veřejné nabídky (IPO), která dnes skončila, velký zájem. Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou... celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.