Akcie: Pražský výprodej pokračuje

| rubrika: Analýza | 7. 10. 2008
Akcie: Pražský výprodej pokračuje
Pražská burza byla minulý týden velmi volatilní a mezi investory panovala nervózní atmosféra, která souvisela s pokračujícím vývojem finanční krize. Americká sněmovna reprezentantů napoprvé nechválila záchranný balíček a trhy byly v úvodu týdne pod značným tlakem.

Během úterního dopoledne se pražský index PXdostal až na hranici 1 123 bodů, což byl proti pátku pokles téměř o 12 %. Trh postupně smazal část svých ztrát, když druhá komora amerického kongresu schválila záchranný bankovní balíček americké vlády, i tak indexPX na týdenní bázi oslabil o 5,4 %. Největší pokles zaznamenaly akcie NWR (-24,5 %), které kopírovaly negativní vývoj uhelných společností ve světě. Po krátké prorůstové korekci se pod tlak opět dostaly akciedeveloperské společnosti Orco (-18 %), kterým nepomohl ani komentář vedení společnosti o splnění letošních cílů. ČEZ (-6,7 %) předvedl velmi volatilní vývoj mezi hranicemi 990 Kč a 1 110 Kč. Výrazně proti trhu šly akcie Telefonica O2, které potvrdily svůj defenzivní charakter a posílily o 6,2 %.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 274,01 204,8-5,43
Klíčové události minulého týdne
  • Ministerstvo financí upravilo prognózu růstu HDP v příštím roce na 4 %. Vládní rozpočet stále počítá s růstem o 4,8 % a ministr financí připouští možnost škrtů. Revize makroekonomických předpokladů rozpočtu by měla být provedena na začátku roku 2009.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
30/9 Elektrárenská společnost získá za 102 milionů EUR 46% podíl v Albánském distributorovi elektřiny OSSH. Transakce podléhá schválení místní vlády, což by však měla být jen formalita.
3/10 Jaderná elektrárna Temelín prodlouží zhruba o jeden týden odstávku prvního bloku. Po tříměsíční odstávce na výměnu paliva měl být blok původně spuštěn 8. 10. 2008.

ECM
2/10 ECM Real Estate oznámilo navýšení seniorního bankovního financování pro projekt CITY Tower o 10,5 milionů EUR na částku 75 milionů EUR. Nová tranše od Raiffeisenbank bude se splatností 15 let, období čerpání potrvá do konce roku 2009 a splátkové období začne v lednu 2010.

Komerční banka
2/10 Šéf bankovního ústavu Laureát Goutard očekává, že si společnost udrží ve druhé polovině roku stejnou dynamiku růstu zisku jako v první, kdy zvýšila svůj zisk o 20 % na 6,26 miliardy Kč. V příštích letech tempo růstu zisku podle očekávání zvolní se zpomalením tempa růstu ekonomiky. Goutard potvrdil, že KBnemá žádnou významnou pozici vůči americkým cenným papírům ani americkým bankám.

Orco Property Group
29/9 Ředitel developerské firmy Jean-Francois Ott předpokládá, že se společnosti podaří prodat v letošním roce plánované projekty v hodnotě 200 milionů EUR. V následujícím roce by se mohlo jednat o stejný objem. Ott potvrdil cíl tržeb ve výši 343 milionů EUR. Projekt Bubny Orco prodávat nebude, uvažuje však, že k určitým fázím projektu přizve partnera, aby se snížilo celkové riziko projektu.

Zentiva
30/9 Skupina PPF a italská Generali navýšily společný podíl v Zentivě na 21,59 % z původních 19,23 %. Skupina prostřednictvím dceřinné firmy Anthirose požaduje svolání mimořádné valné hromady, aby došlo k bližšímu objasnění záměrů představenstva Zentivy, které doporučilo využít odkupu ze strany Sanofi za zvýšenou cenu.
1/10 Podle holandského regulátora navýšila podíl v Zentivě i firma Belviaport Trading a to již na 10,06 %. Původ kapitálu kyperské společnosti zůstává neodhalen, česká média spekulují, že za společností stojí Pavel Tykač.

Očekávané události
  • 8/10 Výplata dividendy Telefonica O2 ČR
  • 8/10 Spotřebitelské ceny, nezaměstnanost

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie, index

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.