Akcie: Praha na dvouletém minimu

| rubrika: Analýza | 9. 9. 2008 | 1 komentář
Akcie: Praha na dvouletém minimu
Pražská burza nedostala na začátku školního roku dobré vysvědčení. Trh od začátku týdne oslaboval, prodejní tlak vyvrcholil díky globálnímu sentimentu v pátek, když index PX ztratil téměř 4 % a dostal se tak na své více jak dvouleté minimum.

S poklesem světových cen uhlí a výprodejem společností v sektoru klesly na pražské burze akcie NWR výrazně pod hranici 400 Kč. Titul se dostal na nejnižší hodnoty od vstupu na burzu a ztratil téměř 20 % své hodnoty. Nedařilo se ani energetické společnosti ČEZ. Přestože ceny ropy a elektrické energie nepředvedly žádný výraznější pohyb, titul se neubránil globální náladě a ztratil přes 11 %. Zpět pod hranici 500 Kč se dostal kurz akcií Telefonica O2 (-5,2 %) a titulu nepomohla ani atraktivní dividenda, jejíž výplata se blíží. Smíšeně zakončil týden finanční sektor, když Komerční banka přidala 2 %, naopak Erste Bank oslabila o 4,3 %. Ve spanilé jízdě pokračovaly akcie Orca, které se v úvodu týdne dostaly nad 700 Kč. V závěru týdne se část zisků vybrala a titul klesnul na 655 Kč, i tak byl s růstem o 6,6 % nejvýnosnějším titulem ze SPADu.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 478,201 374,50-7,02
Klíčové události minulého týdne
  • Pražská burzaklesla na více jak dvouleté minimum. IndexPX v pátek zavíral na hodnotě 1 374,50 bodů, což je nejnižší hodnota od 21. 7. 2006. V průběhu pátečního obchodování index klesnul dokonce až na 1 357,30 bodů.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
3/8 Erste Bank zvýšila cílovou cenu pro energetickou společnost na 1 316 Kč z původních 1 255 Kč. Doporučení "držet" bylo ponecháno. Analytici Erste Bank argumentují pozitivním dopadem vyšší ceny elektrické energie ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

New World Resources
5/9 Akcie těžařské společnosti se dostaly na historické minimum. V průběhu pátečního obchodování se dostaly až na 357 Kč, část svých ztrát však umazaly a zavěř akcie zastihnul na hodnotě 385 Kč.

Zentiva
3/9 Představenstvo farmaceutické společnosti na mimořádné valné hromadě zopakovalo své stanovisko, že nabídka převzetí od Sanofi-Aventis není v nejlepším zájmu Zentivy a doporučilo akcionářům nabídku nepřijmout. Vedení potvrdilo, že má zájem se účastnit konsolidace v sektoru a hledá možné příležitosti. Cíl pro letošní rok v podobě růstu tržeb o 20 % a 15 % provozní marže by měl být dodržen.

Očekávané události
  • 8/9 Spotřebitelské ceny
  • 8/9 Nezaměstnanost
  • 10/9 HDP za druhé čtvrtletí
  • 12/9 Telefonica O2 ČR - poslední den s nárokem na dividendu v režimu vypořádání T+3

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.