Akcie: V Praze vládlo letní mrtvo

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 26. 8. 2008
Akcie: V Praze vládlo letní mrtvo
Na pražskou burzu dorazila pravá prázdninová atmosféra. Objemy obchodů se pohybovaly na výražně podprůměrných úrovních a index PX v průběhu týdne prakticky stagnoval. Pokles z úvodů týdne dokázal index PX v druhé polovině prakticky smazat.

Akcietěžařské firmy NWR dokázaly na pražské burze posílit o více jak 11 %. Titul pozitivně reagoval na růst světových cen uhlí a na informace o potencionální možnosti těžby na česko-polské hranici. S růstem cen energií se posunula zpět nad hranici 1 250 Kč (+1,8 %) cena akcií ČEZ. Negativní sentiment ve finančním sektoru se projevil i na pražské burze. Erste Bank se propadla pod 1 000 Kč a ztratila 4,2 %. Komerční banka odepsala 2,5 %. S rostoucí cenou ropy ztrácely akcie Unipetrolu (-3,6 %). Přes zvýšené doporučení od Citigroup si největší pokles připsaly akcie mediální CME, které oslabily o 8 %. Telefonica opět nepřekonala hranici 520 Kč, přesto akcie přidaly 0,6 % a s blížícím se datem pro nárok na dividendu byl u titulu vidět zájem kupců.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 456,201 455,40-0,05
Klíčové události minulého týdne
  • ČNBpodle Miroslava Singera bude o úrokových sazbách rozhodovat v závislosti na údaji o HDP, vnější makroekonomické situaci a dalším vývoji cen energií. Podle jeho vyjádření není nevyhnutelné další snížení sazeb. Vladimír Tomšík, další z členů bankovní rady, tvrdí, že nelze v tuto chvíli vyloučit pohyb sazeb ani jedním směrem.
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
21/8 Americká Citigroup v krátké době opět mění doporučení pro mediální skupinu CME. Cílovou cenu ponechává na 100 USD a díky pokesu kurzu aktuálně doporučuje "kupovat" místo původního "držet".

ČEZ
21/8 Deutsche Bank zvýšila doporučení pro energetickou firmu na "kupovat" z původního "držet". Cílová cena byla z 1 300,- Kč zvýšena na 1 400,- Kč.

Telefonica O2 ČR
21/8 Švýcarská Credit Suisse snížila cíl pro telekomunikační společnost na 520 Kč. Původní předpoklad byl 550 Kč.

Unipetrol
21/8 Komerřní banka začala hodnotit akcie petrochemického holdingu. Úvodní doporučení je nastaveno na úrovní "držet" s cílovou cenou 232,- Kč.

Vienna Insurance Group
21/8 Rakouská pojišťovna zvedla ve druhém kvartále zisk před zdaněním o 43 % a vydělala 163,5 milionu EUR. Trh očekával hodnotu 134 milionů EUR. Objem hrubého předepsaného pojistného se zvýšil o 29 % na 1,9 miliardy EUR. Přes složité podmínky na trhu překvapivě vzrostl zisk z finanční operací o 27 %. Vedení společnosti nekomentovalo celoroční výhled 540 miliónů EUR hrubého zisku, za první pololetí však již společnost vydělala 288,3 milionu EUR.

Zentiva
22/8 V rámci interního vypořádání mezi PPF Group a PPF Generali získala skupina PPF Group opci na podíl ve společnosti Zentiva. Celkový objem akcií držených za společnosti jednající ve shodě se nemění.

Očekávané události
  • 27/8 Hospodářské výsledky - Pegas, ECM
  • 28/8 Hospodářské výsledky - AAA Auto, NWR, Orco

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie

A tohle už jste četli?

Akcie: Pražské přešlapování na místě

19. 8. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pražské přešlapování na místě

Aktivita na pražské burze byla v průběhu týdne velmi nízká. Nejnižší objem obchodů byl zaznamenán v pátek, kdy byly kvůli svátkům zavřeny trhy v Polsku a Rakousku a ve střední Evropě... celý článek

Akcie developerských firem za rok ztratily až 80 procent

14. 8. 2008 | Petr Čermák | 2 komentáře

Akcie developerských firem za rok ztratily až 80 procent

Hypotéční krize doléhá i na firmy ORCO a ECM, jejichž akcie dosahují nejnižších hodnot od vstupu na burzu. Hypotéční krize a tržní sentiment srazily cenu za poslední rok až o 75 procent. celý článek

Akcie: Doporučení na Unipetrol, z koupit na prodat

6. 8. 2008 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Akcie: Doporučení na Unipetrol, z koupit na prodat

Pražská burza dokázala v posledním červencovém týdnu posílit o 0,9 procenta. Přes tři klesající dny dokázala burza uzavřít v kladných číslech a to hlavně díky silnému středečnímu růstu.... celý článek

Akcie: Cílové ceny českých akcií padají

29. 7. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Cílové ceny českých akcií padají

Celková změna indexu PX není stejně jako v minulém týdnu velká, jednotlivé seance však přinesly výrazně podstatnější změny. Příkladem může být středeční seance, kdy index PX posílil... celý článek

Akcie: podivuhodný středeční obrat

22. 7. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: podivuhodný středeční obrat

Přestože týdenní změna indexu PX neimplikuje výrazné změny na trhu, skutečnost byla jiná. Týden byl ve znamení výrazných pohybů, když v úvodu týdne se index PX dostal pod hranici 1... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.