Akcie loni a letos: Euforie předchází pád

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 13. 1. 2014 | 2 komentáře
V roce 2013 se nejlépe dařilo akciím v Bulharsku a ve Spojených arabských emirátech. Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly v Peru. Obecně se dařilo zejména akciím na rozvinutých trzích, zatímco hlavní rozvíjející se trhy utrpěly ztráty. Zpočátku roku 2014 může ještě chvíli trvat obecná akciová euforie, ale během roku očekávám obrat a výrazný pokles cen akcií.
Akcie loni a letos: Euforie předchází pád

V roce 2013 se akciím ve světě vesměs dařilo. Hodnota indexu MSCI World stoupla od ledna do prosince téměř o dvacet procent a je dnes zhruba na stejné úrovni jako v roce 2007. Americký akciový index S&P 500 a německý akciový index DAX dokonce pokořily historické rekordy a v závěru roku stouply na nová maxima. Ovšem zcela jinak vypadal vývoj cen akcií na rozvíjejících se trzích. Index MSCI Emerging Markets v roce 2013 oslabil o devět procent. Již druhým rokem se tak značně rozchází vývoj na akciových trzích rozvinutých a na akciových trzích takzvaných emerging markets.

Relativní srovnání indexů MSCI World a MSCI Emerging Markets

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Emerging markets zaostávají a jsou dnes „levnější“

Špatnou výkonnost akcií na rozvíjejících se trzích ještě více prohlubují pohyby měnových kurzů. Pokud bychom sledovali vývoj cen akcií v lokálních měnách, nebyly by rozdíly tak markantní. My zde ale prezentujeme pro lepší srovnání výkonnost akciových indexů kalkulovanou v eurech. Jelikož poslední dva roky měny největších rozvíjejících se trhů silně oslabují, po přepočtu do eur, dolarů nebo i korun logicky musí mít akcie z těchto regionů horší výkonnost. Například indická rupie oslabila v uplynulém roce vůči euru o 16 procent, brazilský real o 18 procent, turecká lira o 22 procent a jihoafrický rand nebo indonéská rupie dokonce o 25 procent. V lokálních měnách by index MSCI Emerging Markets vykázal lepší výkonnost, ale i tak by zaostal za indexem MSCI World zhruba o 20 procent.

I česká koruna loni po intervencích České národní banky oslabila, což také prohlubuje ztráty českých akcií v eurovém srovnání. Ovšem ne všechny měny takto oslabovaly. Třeba čínský jüan nebo korejský won si udržely zhruba stejnou hodnotu jako před rokem. Díky tomu také akcie v Číně a Koreji neztrácely tolik co na jiných rozvíjejících se trzích.

Paradoxně jsou dnes akcie na rozvíjejících se trzích fundamentálně levnější než akcie v USA a na dalších rozvinutých trzích, ačkoliv z dlouhodobého pohledu mají firmy na rozvíjejících se trzích větší růstový potenciál. Třeba poměrem k čistým ziskům firem (P/E) jsou akcie na rozvinutých trzích skoro o 50 procent dražší než akcie emerging markets. O 40 procent jsou dražší také poměrem k účetní hodnotě firem. A co je nejzajímavější, index MSCI Emerging Markets v současnosti dokonce vykazuje vyšší dividendový výnos než index MSCI World.

Fundamentální ukazatele indexů MSCI World a MSCI Emerging Markets

Zdroj: MSCI, FINEZ Investment Management

Index

P/E

P/B

Výnos dividendy

MSCI World

17,95

2,16

2,39 %

MSCI Emerging Markets

12,10

1,53

2,60 %

Změna hodnoty vybraných akciových indexů MSCI v roce 2013

Zdroj: MSCI,  FINEZ Investment Managment

MSCI Index

rok 2013

nejlepší trhy

Bulharsko

86,32 %

Spojené arabské emiráty

76,69 %

Argentina

56,58 %

Ghana

43,85 %

Řecko

39,93 %

nejhorší trhy

Kolumbie

-26,96 %

Indonésie

-28,22 %

Turecko

-31,21 %

Jamajka

-31,98 %

Peru

-34,03 %

vybrané trhy

USA

24,24 %

Německo

22,67 %

Japonsko

19,53 %

Čína

-3,94 %

Rusko

-6,77 %

Indie

-9,38 %

Česká republika

-18,62 %

Brazílie

-22,20 %

 

MSCI World

18,74 %

MSCI Frontier Markets

16,11 %

MSCI Emerging Markets

-9,08 %


Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Nejlepší a nejhorší trhy a sektory v roce 2013

Podívejme se nyní na výkonnost akciových trhů v jednotlivých zemích. Nejlepšího výsledku dosáhly v uplynulém roce akcie v Bulharsku (86 %), Spojených arabských emirátech (77 %) a Argentině (57%). Nejhůře naopak dopadly akcie v Peru (-34 %), Jamajce (-32 %) a Turecku (-31 %). Česká republika (-19 %) se mezi indexy MSCI kalkulovanými v euru umístila na jedenácté příčce, bohužel odspodu.

Z pohledu jednotlivých sektorů hospodářství se nejvíce dařilo akciím informačních technologií, spotřebitelskému sektoru, obchodu a ve zdravotnictví. Z konkrétních odvětví pak dominovaly zejména biotechnologie a 3D technologie. Co je ale překvapivější, velmi dobrých výsledků dosáhly v USA třeba také aerolinky a média; to ovšem neplatí pro zbytek světa. Naopak nejhorší výsledky zaznamenaly akcie komoditních sektorů a veřejných služeb. Z konkrétních odvětví jsou největším poraženým těžaři zlata a stříbra, jejich akcie se již druhým rokem prudce propadají dolů.

V roce 2014 sázím na pokles akcií

Jak už jsem psal v článku Investice na rok 2014, ceny akcií v USA a Německu jsou dle mého názoru nezdravě vysoko. Nejen že na grafu dosahují hodnoty akciových indexů rekordních úrovní, ale také fundamentální ukazatele poukazují na nadhodnocení akcií. Navíc celá řada jiných faktorů až podezřele připomíná rok 2007, kdy také všichni analytici říkali, že akcie nejsou nadhodnocené a předpovídali jim další růst. Objem zadlužení v ekonomice nezdravě roste. Podíl nesplácených úvěrů také roste, přitom rizikové přirážky high yield dluhopisů jsou rekordně nízké. Korporátní zisky, respektive ziskové marže dosahují rekordních úrovní. To není dobrá doba na investice do akcií.

Dost možná ještě chvíli vytrvá euforie na akciových trzích a dočkáme se ještě nových maxim, ale očekávám, že během tohoto roku dojde již k obratu trendu a ceny akcií začnou padat dolů. Kvantitativní uvolňování nemůže hnát ceny akcií nahoru donekonečna. Dříve nebo později přijde vystřízlivění. Netajím se tím, že momentálně spekuluji na pokles akcií. Zajímavou alternativou pro méně odvážné spekulanty jsou dnes reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu investice postačí, aby ceny akcií nestouply nad určitou předem definovanou úroveň.

Vedle spekulace na pokles akciových indexů S&P 500 a DAX ale zároveň držím některé vybrané akcie. Mým hlavním favoritem pro rok 2014 jsou akcie těžařů zlata a uranu, protože jsem přesvědčený o tom, že tyto dvě komodity v roce 2014 výrazně podraží. V mém portfoliu samozřejmě nechybí ani vybrané biotechnologické firmy. Kromě toho nadále věřím na pražské burze akciím společnosti Fortuna Entertainment Group. A sázím také na akcie v Brazílii.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pavel Kohout: Proroctví na rok 2014. A rekapitulace minulých

7. 1. 2014 | Pavel Kohout | 9 komentářů

Pavel Kohout: Proroctví na rok 2014. A rekapitulace minulých

Slovo „proroctví“ používám z preventivních důvodů: když se spletu v proroctví, nebude to tak velký průšvih, jako kdybych se mýlil v prognóze.

Očima expertů: Investiční tipy na rok 2014

3. 1. 2014 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Očima expertů: Investiční tipy na rok 2014

Americké akcie, zlato, dluhopisy, bitcoiny, nebo snad nemovitostní trh? Oslovili jsme přední české finanční analytiky a ekonomické experty, aby vám poradili, kam v roce 2014 investovat... celý článek

Investice na rok 2014

30. 12. 2013 | Jan Traxler | 7 komentářů

Investice na rok 2014

Rok 2013 byl nakloněn investicím do akcií v USA, Německu a Japonsku. Do čeho investovat v roce 2014?

Do čeho investovat v roce 2013

2. 1. 2013 | Jan Traxler | 3 komentáře

Do čeho investovat v roce 2013

Dnes navážeme na předvčerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.

Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

5. 12. 2011 | Václav Valášek | 14 komentářů

Skoro všichni střílí mimo! Investiční tipy pro rok 2011, pohled zpět

Konec roku je záminka pro analytiky, aby předvedli svůj ostrovtip. Jak houby po radioaktivním dešti raší investiční doporučení na rok příští. Všechna se ohánějí grafy a čísly, vypadají... celý článek

Partners Financial Services