Do čeho investovat v roce 2013
2. 1. 2013 | Jan Traxler | 3 komentáře
Dnes navážeme na předvčerejší bilancování a podíváme se, které investice by mohly přinést zajímavý výnos v roce 2013.
Na finančních trzích byla v loňském roce stále patrná nervozita, přesto se dalo leckde vydělat. Nebo alespoň výhodně nakoupit. Výrazný nárůst zaznamenaly nejen akcie ve Spojených státech a v Japonsku, ale i v řadě dalších světových zemí. Pražská burza mezi růstové bohužel opět nepatřila. Je ovšem optimismus z vývoje na světových akciových trzích i nadále na místě, nebo už rostoucí tituly dosáhly stropu a čeká je jen sestup? A pokud, bude postupný, nebo to bude pád do hlubin? Své kroky jistě pořádně zvažují i investoři do zlata, těm s méně spekulativní povahou letošní výkyvy ceny blyštivé komodity moc radosti nepřinesly. Neuvěřitelný investiční potenciál v roce 2013 ukázala také virtuální měna bitcoin. Její hodnota se postupně vyšplhala až do nebes, odkud ji však koncem roku sestřelila Čína. Bitcoin ale i letos určitě zůstane oblíbenou investicí minimálně mnoha spekulantů po celém světě. Na jaké trhy a oblasti se však zaměřit, aby naše investice nebyly jen spekulací připomínající hru v kasinu? Investiční analytici a poradci se shodují na jednom – peníze diverzifikujte, nesázejte na jedinou kartu a nevěřte na snadný zisk jako z pohádky. A pokud chcete mít z investic opravdovou radost, nezapomeňte investovat také do sebe a svých nejbližších. To se totiž vždy vyplatí.
Kde by zajímavé investiční příležitosti hledali odborníci ze světa financí? Jaké oblasti, obory a trhy se podle nich v letošním roce vyplatí sledovat?
hlavní ekonom UniCredit Bank
V příštím roce bych se určitě vyhnul investicím do dluhopisů, které jsou obecně nadhodnocené. Pokud nepůjdou dobře dluhopisy, je to šance pro akcie, protože investoři jednu z těchto tříd aktiv preferovat budou. V rámci akcií bych sázel na cyklické obory, pro Evropu pak nejvíc výrobu zboží dlouhodobé spotřeby. Sledovat se vyplatí akcie emerging markets, které nejspíš zahájí rok s horší výkonností než akcie vyspělých zemí, jejich čas ale během roku přijde.
investor a podnikatel
Investorských příležitostí bude zase celá řada. Osobně mám rád „vyklesané“ tituly, fundamentálně podhodnocené. Proto jsem se zaměřil v roce 2013 například na Nokii a Veolii. Pro rok 2014 jsem si prozatím vybral ČEZ, coby ošklivé káčátko. Ten totiž „vyklesaný“ je, fundament je ale silný. Vyvádět peníze se z něj už snad taky tolik nebudou. Dostavba Temelína se minimálně o několik let odloží. Nejspíš bude snaha zrušit současný tendr a zadat nový, takový, který umožní nějakou dotaci či garanci. Dividenda je velmi slušná a lze předpokládat, že vydrží. Cena elektřiny sice velmi poklesla, ale to se promítlo do ceny akcií ČEZ. Kapitálové investice v dalších letech výrazně poklesnou, cash flow bude velmi silné. No, a kdyby si náhodou někteří politici všimli kolonky nerozdělený zisk, třeba dojde i k mimořádné dividendě (děravému státnímu rozpočtu se bude hodit každá korunka). Energetický sektor sice není v nejlepší kondici, domnívám se však, že nejen v energetických koncepcích dojde k výrazným změnám. Při případném návratu nejistoty a nedůvěry v bankovní sektor bych zvážil návrat do Erste a Komerční banky. Zájem bych začal projevovat při cenách 4xx u Erste a dvojkou by musela začínat cena u Komerční banky. Na dnešních cenách je to gambling. A tomu se nevěnuji.
finanční analytik Partners
Klidně bych si vsadil na růst tržeb a zisku Agrofertu, ale ten bohužel zatím není na burze. Mnohé banky ve svém ročním výhledu věští skvělý rok evropským akciím, které jsou oceněné levněji než ty americké, jež pokořily historická maxima. Evropské státy toho ale zatím moc neudělaly pro zvýšení svojí konkurenceschopnosti. Dlouhodobě tedy pořád věřím relativně víc USA než evropskému socialismu. Poměrně levné jsou i akcie emerging markets, na druhou stranu taková Čína má ve finančním systému pořád ještě dost kostlivců ve skříni. Na závěr tip, který se v roce 2014 rozhodně vyplatí: neberte moc vážně ankety expertů, dopředu stejně nikdo nic s jistotou neví.
privátní investiční poradce FINEZ Investment Management
Určitě se vyplatí sledovat přední akciové trhy, ovšem na rozdíl od optimistických růstových předpovědí z úst centrálních bankéřů já sázím na pokles cen akcií v USA a v Německu. Určitou méně rizikovou alternativou mohou být také reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu stačí, aby ceny akcií dále nerostly.
Osobně hodně věřím na střednědobém horizontu jaderné energii. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu by posléze začala růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.
S cenou zlata silně manipulují velké banky, takže těžko lze odhadnout její krátkodobý vývoj. Ale věřím, že ve střednědobém horizontu bude cena zlata opět růst. K investici i zde preferuji akcie těžařů, protože to je s trochou nadsázky investice do zlata s úrokem.
Očekávám problémy eura a posílení amerického dolaru. V roce 2014 by se paradoxně mohlo dařit také státním dluhopisům v USA. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika a americká ekonomika bude bojovat s deflací, investoři se vrátí k „bezpečnějším“ dluhopisům.
šéf analytického týmu X-Trade Brokers
V první řadě bych byl velmi opatrný, jelikož se domnívám, že při současném ocenění většiny finančních aktiv je riziko výrazné ztráty poměrně vysoké. Myslím, že se v tomto prostředí všeobecného optimismu vyplatí být opatrný, a proto bych se akciím obecně raději vyhnul, i když samozřejmě existuje šance, že kvůli pokračujícímu kvantitativnímu uvolňování akcie a ostatní riziková aktiva dál porostou. Přesto i na akciovém trhu existuje několik zajímavých sektorů, a to zejména těch, které si procházejí cyklickou krizí, a jsou tak poměrně levné. Mám na mysli například těžaře uhlí, nebo uranu. Za zajímavé považuji také americké dluhopisy, jejichž výnosy koncem roku vystoupaly nad tři procenta. Další růst výnosů (pád ceny dluhopisů) může být pro americkou ekonomiku nebezpečný a domnívám se, že dlouhodobé úrokové sazby již příliš prostoru k růstu nemají.
ekonom, analytik Raiffeisenbank
Stále věřím firmám ze Silicon Valley – sektor big data/modelováni dat a z nich tvořené predikce.
Pak se mi líbí region MINT - Mexiko, Indonésie, Nigérie, Turecko (možní nástupníci BRIC). Ještě bych k nim možná přidal i Maroko.
A co v roce 2014 sledovat? Bude to dámská volenka – Marine le Penová a Janet Yellenová. Zaměřil bych se především na čtyři věci:
PS: O osud Evropské unie se jinak nebojme, první půlrok jí předsedají Řekové.
ekonom a žurnalista
Před dvěma lety jsem doporučoval investice do titulů amerického bankovnictví, před rokem zase do japonských akcií. Oba tipy vyšly. A vlastně bych je mohl uvést i jako doporučení pro rok 2014. Primárně však uvedu jiný tip, a sice akcie amerických korporací. Ekonomika Spojených států totiž v roce 2014 s velkou pravděpodobností dále poroste poměrně svižně (hlavně tedy v porovnání s uplynulými, krizovými léty; podle některých odhadů by mohla růst tempem až tří procent ročně, tedy nejrychleji od roku 2005). Nechme nyní stranou, do jaké míry je tento růst opodstatněný fundamentálně, a do jaké míry je projevem bezprecedentně expanzivní měnové politiky. Ta zůstane bezprecedentně expanzivní i v roce 2014, jelikož omezení programu odkupu dluhopisů, k němuž došlo na sklonku roku 2013, zdaleka ještě není zpřísněním měnové politiky, ale „jenom“ prvním a poměrně opatrným snížením její pomyslné míry rozvolněnosti – a ta zůstává extrémní. Zrovna tak jako USA, zdá se, poroste poměrně svižně i svět jako celek. Velké americké korporace, které těží z růstu poptávky jak ve své domovině, tak z růstu poptávky ve zbytku světa, kde mají své pobočky, dcery a divize, čeká tedy pravděpodobně slušný rok. Investice do akcií multinacionálních korporací se sídlem v USA a s vysokou tržní kapitalizací je podle mě dobrou investiční příležitostí pro rok 2014 – i přesto, že americké burzy už zřejmě neporostou tak strmě jako v roce 2013. Důležité ale je, že porostou.
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 1. 2014 10:29, Gabriel Pleska
Buďte zdráv, Béďo. Vaše pravidelné příspěvky se tu již staly folklórem, těšíme se na ně. Ovšem ocenili bychom, kdybyste ostatní čtenáře nemátl, používejte raději jen jedno jméno. Co takhle to, které máte v občance?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
4. 1. 2014 15:24, Karásek
Co se stane roku 2014 - předpověď na rok 2014 pro akcie a politiku
2014 udělá DAX +20%, Dow Jones taky, FTSE 100 taky, IBEX taky.
Český bolševický index PX půjde zubatě vodorovně, +0% za rok, cena zlata taky.
Od ledna 2014 nová česká vláda z bolševíků, podvodníků z privatizace a pánbíčkářů bude lidem donucena odstoupit a ještě 2014 budou jmenováni noví ministři. Česká vláda z ledna 2014 bude ta nejhorší vláda od roku 1918 a bude to zlý trest pro všechny hloupé voliče, ale i pro lidi kteří volili stranu správnou. Proto se bude ve městech zas demonstrovat, demonstrace a demonstranti přivedou vládu k pádu. Také český delikvent Zeman opustí místo prezidenta 2014. A nový český prezident bude kníže Schwarzenberg koncem roku 2014.
Nová vláda koncem roku 2014 bude bez ANO a bez komunistů.
S novou vládou z poctivých lidí vyroste 2015 český index PX +57%. A miliardářům bude majetek zabaven a jejich podniky rozděleny stejnou měrou na všechny chudé lidi pomocí akcií zadarmo. Pak bude možno prodat akcie už jen na burze. A žádný fond ani jedinec nebude smět vlastnit víc než 10% akcií nějaké společnosti. Čeští miliardáři nepůjdou do vězení, ale budou z republiky vyhnáni s pouhým milionem euro. Ti kdo maji nemovitost v zahraničí za milion euro nebo víc, ti nedostanou z jejich českého majetku nic.
Vedoucí burzy Praha půjde pro úplatky na 5 let do vězení a už nikdy neumožní burza Praha žádným domácím ani zahraničním zločincům nasbírat za jejich šrot akcie od houpých lidí a od fondů miliony korun, tak jako se to děje dodnes.
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.