Pražská burza v minulém týdnu opět bodovala

| rubrika: Analýza | 25. 1. 2011
Pražská burza v minulém týdnu opět bodovala
Index PX si v minulém týdnu připsal více než dvě procenta. Postavení dvou titulů s nejlepší výkonností od začátku roku potvrdily akcie ČEZ a Telefóniky O2.

Pražská burza se po stagnaci z minulého týdne vrátila do růstové fáze. Index PX si připsal 2,09% a zakončil týden na 1268,20 bodech. Trh byl pozitivně naladěn hlavně na začátku týdne, když v úterý bylo dosaženo letošní nejvyšší hodnoty 1276,30 bodů. V druhé polovině týdne přišlo částečné vybírání zisků, pátek však byl již opět růstový. Úvod roku je zatím poměrně chudý na korzotvorné zprávy z domácího trhů a tam se pozornost investorů upínala spíše na výsledkovou sezonu do USA. Postavení dvou titulů s nejlepší výkonností od začátku roku potvrdily akcie ČEZu a Telefonica O2. Telekomunikační titul se bez větší problémů dokázal přehoupnout přes hranici 400 Kč a získal v týdnu 4,3%. Od začátku roku je v plusu již o 7,7%, ČEZ je letošním premiantem se ziskem 12,2%. Energetická společnost zaznamenala ve čtvrtek první výraznější vybíraní zisků, když kurz oslabil o 2,3%. Nižší ceny však rychle přilákaly kupce zpět a v pátek se titul posunul na letošní maximum. Na týdenní bázi si připsal 5,3%. Rozdílní výkonnost byla k vidění u bankovních titulů. Erste Bank (+4,1%) více kopírovala pozitivní sentiment v sektoru v Evropě. Komerční banka zatím nemá sílu na výraznější prolomení hranice 4500 Kč a opět se po ataku této hranice podívala na nižší úrovně (-2,7%). Další poklesy si připsalo NWR, když po svém silném růstu z předchozích týdnů ztratil titul od vrcholu již 10%. Na trhu je znát částečná nervozita před očekávaným oznámením prodejních cen. Titul v týdnu ztratil 4,7%.

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 242,201 268,20+ 2,09

Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
17/1 Čtvrtý blok jaderné elektrárny Dukovany začal zkušebně pracovat na výkon 500 megawattů. Podzimní modernizace bloku zvýšila výkon z původních 456 megawattů.
20/1 Obchodní ředitel ČEZu Alan Svoboda uvedl, že společnost využila růstu cen elektrické energie v poslední době a zrychlila prodej elektřiny pro rok 2012. Objem prodané kapacity Svoboda nekomentoval.

Fortuna
20/1 Vedení Fortuny zopakovalo, že plánuje spuštění číselné loterie v polovině letošního roku. Na projektu pracuje speciální tým, který by na konci letošního roku měl mít až 100 lidí. Vedoucím projektu je Martin Illner.

Unipetrol
17/1 Problémy ve výrobní jednotce Unipetrolu v Litvínově, které nastaly 30.12.2010, nadále přetrvávají a společnost byla nucena vyhlásit „zásah vyšší moci“ na dodávky čpavku a močoviny. Situace znemožňuje řádně plnit závazky vyplívající ze smluvních vztahů se zákazníky. Problémy budou trvat podle společnosti ještě nejméně dva týdny. Díky oddělenému zařízení má současná situace pouze zanedbatelný vliv na ostatní petrochemické a rafinérské instalace. Finanční dopad nebyl společností vyčíslen.

Očekávané události

  • 25/1 VIG – předběžné výsledky 2010
  • 26/1 Unipetrol – provozní ukazatele 4Q

Komentář připravila Fio banka.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.