Pražská burza pokračuje v růstu

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 14. 12. 2010
Pražská burza pokračuje v růstu
Pražská burza opět posílila a navázala tak na úspěšný předchozí týden. Index PX si polepšil o 1,3 procenta. Dobře si znovu vedly akcie bankovního sektoru. Neúspěch naopak zaznamenala petrochemická společnost Unipetrol.

Pražská burza dokázala navázat na svůj silný růst z minulého týdne. Index PX vykázal kladné hodnoty ve čtyřech seancích a připsal si k dobru 1,3 %. Největší pozornost byla směřována na akcie NWR, které přidaly 9 % a dostaly se na dohled 240 Kč. Růst cen uhlí na světových trzích a nedávné akvizice v sektoru nadále poskytovaly kupcům podporu. I finanční sektor zůstal v čele, tentokrát však měla navrch Erste Bank s růstem přes 4 %. KB po silném růstu z minulého týdne konsolidovala a zavírala prakticky beze změny. Po předchozích propadech o 15 % posílily akcie ECM, když věřitelé odsouhlasili návrh restrukturalizačního programu. Na nejvyšší úrovně za posledního půl roku se posunuly i akcie Pegasu (+3,6 %), když polský fond PKO TFI navýšil svůj podíl přes 5 %. Nadechnutí ČEZu k lepší výkonnosti v posledních dvou týdnech nemělo dlouhého trvání a titul tento týden přes obecně pozitivní sentiment ztratil 1,9 %. Nedařilo se ani Unipetrolu, který řeší následky požáru v litvínovské rafinerii (-4 %).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 166,001 181,00+ 1,3

Klíčové události minulého týdne

  • Nezaměstnanost v listopadu vzrostla na 8,6 % z říjnových 8,5 %.
  • Měsíc listopad přinesl meziroční růst cen spotřebního zboží o 2,0 %. V meziměsíčním porovnání se inflace zvýšila o 0,2 %. Za meziročním růstem stojí zejména zdražení potravin a nealkoholických nápojů. V růstu pokračují také pohonné hmoty, a to o 10,8 %.
  • Finální údaj o hrubém domácím produktu (HDP) za třetí čtvrtletí tohoto roku ukázal meziroční růst o 2,8 % a oproti druhému kvartálu se HDP zvýšil o 1,0 %. Revize prvních dat byla mírně negativní, když původně byl vykázán růst o 3,0 % meziročně a mezikvartálně o 1,1 %. Česká ekonomika se tak drží již páté čtvrtletí v řadě v kladných hodnotách a od poloviny loňského roku pokračuje ve svém oživení. Důvodem ke snížení tempa oproti prvnímu odhadu byly změny v odhadu nepřímých daní.

Vývoj titulů na domácích trzích

CME
9/12 Generální ředitel skupiny CME Adrian Sarbu prodal dalších 50 tis. akcií společnosti. Jedná se o malou část jeho pozice. Sarbu drží přímo nadále 800 tis. ks. a nepřímo další 2 mil. ks. akcií.

ČEZ
10/12 Bank of America snížila cíl pro akcie ČEZu na 810 Kč z původních 900 Kč. Doporučení bylo ponecháno na stupni „neutral“.

ECM
6/12 Věřitelé developerské firmy ECM odsouhlasili restrukturalizační plán, jeho finální podoba by měla být uzavřena během 1Q 2011. Plán počítá s částečným odepsáním dluhu nebo jeho výměnou za nové akcie. Část dluhu by měla být rovněž vyměněna za nové finanční instrumenty (Credit Loan Note), které neponesou žádný úrok a budou veřejně obchodovatelné. Plán bude směřovat k tomu, aby se rozvaha pohybovala po celou dobu restrukturalizace v kladných číslech.

NWR
10/12 Bank of America zvýšila doporučení pro akcie NWR na „buy“ z původního „neutral“. Cílová cena byla zvýšena z původních 850 pencí na 1000 pencí (cca 300 Kč).

Orco Property Group
7/12 Developerská firma prodala dvě budovy v Praze a část pozemků v Bubnech za 30,7 mil. EUR.
10/12 Vedení Orca plánuje v příštím roce prodat majetek v hodnotě 300 mil. EUR. Značná část by měla plynout z prodeje projektu Sky office v Düsseldorfu. Z letošních celkových příjmů 280-300 mil. EUR by mělo dojít k růstu na 350-380 mil. EUR.

Pegas Nonwovens
10/10 Novým akcionářem s podílem přes 5 % se stal polský fond PKO TFI. Podle hlášení společnosti držel fond k 3.12.2010 466 421 akcií společnosti, což reprezentuje podíl 5,05 %. Před tímto datem fond držel menší než 5% podíl.

Unipetrol
6/12 Unipetrol je nucen na dva týdny snížit produkci v rafinérii v Litvínově díky požáru. Výpadek bude mít vliv na nižší objem zpracování, dodávek se to však nedotkne, jelikož dojde ke kompenzaci v jiných provozech.
8/12 Kyperská firma Levos Limited snížila podíl v Unipetrolu na 2,23 % z původních 5,21 %. Firma Levos spolupracuje s finanční skupinou J&T, ta však podle mluvčího Petra Málka nebyla kupcem podílu a nadále drží méně než 10 % akcií

Očekávané události

  • 15/12 Průmyslové ceny

Komentář připravila Fio banka.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones,
  • technologickému indexu Nasdaq,
  • německému indexu DAX,
  • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pražská burza se konečně zvedá

9. 12. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza se konečně zvedá

Pražská burza minulý týden výrazně posílila. Index PX si připsal 3,5 procenta, což je jistě dobrá zpráva pro všechny akcionáře, kteří se v minulém týdnu nebáli zariskoval. Největší... celý článek

Pražská burza oslabila již třetí týden v řadě

1. 12. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza oslabila již třetí týden v řadě

Akcie, obchodované na pražské burze, skončily již třetí týden po sobě v mínusu. Nejvíce oslabily společnosti Fortuna a CME. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Bank a Komerční... celý článek

Pražská burza nadále ztrácí

23. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza nadále ztrácí

V minulém týdnu pražská burza pokračovala v nevýrazných výsledcích. Index PX si pohoršil o 0,74 %. Ztrátové byly především akcie společností EMC a CME, které se potýkají s nepříjemnými... celý článek

Akcie na pražské burze stále klesají

16. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Akcie na pražské burze stále klesají

Akciím na pražské burze se v minulém týdnu opět příliš nevedlo. Zisky z předchozího týdne jsou zapomenuty a index PX oslabil o 0,91 %. Pokračuje tak nastolený trend z poslední doby. celý článek

Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě

9. 11. 2010 | redakce Peníze.CZ

Pražská burza nadále zaostává za vývojem ve světě

Pražská burza se sice v minulém týdnu pohybovala převážně v plusových číslech, za světovými trhy však stále zaostávala. Dařilo se Komerční bance a Erste Bank. Výrazně naopak oslabila... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.