Fondy: pod stromečkem dárky budou

| 12. 12. 2005
Fondy: pod stromečkem dárky budou
Na to, jak se plní obchody Ježíškovými pomocníky, je půlmiliarda zbylá na fondy poměrně překvapivá. Alespoň signál sezónního odlivu z fondů peněžního trhu však naznačuje, že pod stromečkem bude hej…

Hypotézu poněkud narušují jen klienti ČSOB, kteří do Multi Cashů stále své milióny nosí. Buď tedy jsou skutečně bohatší, než ti ostatní, anebo nevědí, co s penězi. Přesto ani jejich 48 miliónů nestačilo udržet segment nad hladinou. Zejména klienti IKS Peněžní trh (profil, názory, koupit) mu pustili 28 miliónů žilou, ale možná také finišují do bratrského Maxe 5. Ten si totiž připsal 68 miliónů korun, a tím trumfl i ČSOB Světového růstu+ 7. Na 77 miliónů celého mužstva ČSOB-KBC však už neměl.

První pomoc dluhopisům

Jak nižší inflace, tak sprint koruny dluhopisům dočasně pomohl – jestřábi z ČNB odlétli do teplých krajů a zase budu přepisovat prognózy. Z jiných končin však zafoukal severák: maďarská pusta dostala za vyučenou, když Fitch snížil rating Maďarska s tím, že očekává jeho vstup do eurozóny až v roce 2014. Ratingová agentura tak předvedla politikům, jak trestá nezdravou fiskální politiku. Investoři se pak začali zbavovat všech měn v regionu.
A nejen měn, přestože se akciová Evropa v úterý pěkně zelenala, náš region vzal čert do ruda (v porovnání s ostatními burzami v regionu to však nebylo tak zlé, v Polsku index WIG20 klesl o 1 %, maďarský BUX ubral dokonce 2,7 %).

Smíšené dojmy – pojmy

Kategorie smíšených fondů opět v oblibě ukázala všem ostatním záda, když pro klienty hledala kompromis za celkem 187 miliónů korun. Opět se zahřály naše tradiční dynamické hvězdy pěknými doušky kolem 20 miliónů, ale právě tak dobře bodují ty na druhé, té konzervativnější straně koktailového spektra. Nu a zlatá střední cesta, kterou reprezentuje ISČS Vyvážený Mix FF (profil, názory), přivedla dokonce 30 miliónů korun.
Ani s akciemi to minulý týden nebylo jednoznačné. Ve středu konečně vytočil správné číslo Český Telecom a vzlétl na 4letá maxima přes 520 korun. Číslo "práskl" finanční ředitel Juraj Šedivý pro agenturu Reuters: společnost má prostor pro zvýšení dluhu o cca 2 mld. EUR či 58 mld. Kč. Zvýšení zadlužení by mohlo být využito pro případnou akvizici, což by mohlo mít dopad i na dividendovou politiku.

Na telefonní vlně se tak vezli všichni a PX 50 (profil, názory) překročil svůj měsíc starý "stín" a zahrál na zlaté struny konce září (i jejich "přetažení" a korekci začátku října).

Také doporučení Erste pro ČEZ: "koupit" a cílová cena 873 koruny (Patria opakuje „koupit“ s výhledem na 855 korun) zahřálo, ale ještě ve středu se zas zhoupla Amerika a evropský ocásek se tak ve čtvrtek také ohnul dolů. To naše burza ještě ustála, ale páteční vybírání zisků bylo nezadržitelné. Erste s málem 3% ztrátou dokonce prosedla prkýnko 1300 korun a ČEZu nepomohla při hájení 700korunové hranice ani závazná nabídka americkým vlastníkům na polské elektrárenské společnosti ELCHO a Skawina.

Kam akcie, kam jdete

Akciové fondy zatím naději neztrácejí – sám ISČS Sporotrend (profil, názory) si připsal 40 miliónů a ING Český akciový (profil, názory, koupit) dokonce 55 miliónů korun. Ostatní přinesly své trošky do mlýna a celkem přes 150 miliónů je nepochybně velmi pěkný signál.

Ve výkonnostním souboji zvýšil náskok Sporotrend, kterému pomáhá turecký med (možná i půlměsíc). Aby ne, třeba takové ESPA Stock Istambul nebo EMIF Turkey vydělávají za 12 měsíců už přes 75 %. No jo, a Dubaj, Egypt, Jordánsko 150 až 190 %, ale kdopak by se Saddáma bál…
Oblibu našeho akciového trhu dokazuje i objem obchodů na Burze cenných papírů Praha, který poprvé v historii přesáhl v roce hranici biliónu korun. Že jde o více než dvojnásobek loňských obchodů, jen zvýrazňuje rekord.

A co napřesrok? Jo, mít tak nějaké pěkné vidění, hezky tvarované křivky – to by byl dárek místo zlatého prasátka! Leč nezoufejme, i když lépe už bylo… Takové zisky se opakovat téměř jistě nebudou, pěkný kus konvergenčního koláče jsme už spořádali, ale trh zkrátka ještě stále přehřátý není. Vývoj akciového trhu by měl být shodný s růstem či poklesem zisků společností, jejichž akcie tvoří tržní index. Meziroční růst zisků českých blue chip firem za letošní tři čtvrtletí (výsledky za celý rok 2005 teprve budou) činil podle Patrie 60,2 % či 56,5 %, pokud je průměrný růst zisků vážený na základě tržní kapitalizace jednotlivých společností. To odpovídá růstu indexu.

Opatrný brokerský dům Fio sice varuje, že "Game is over", ale i jeho propočty ukazují, že očekávané P/E našich blue chips na rok 2006 vychází "jen" kolem 20 (proti současnému údaji 34 jde o velmi citelný rozdíl). Jo jo, když ale očekávané P/E indexu S&P 500 se chlubí číslíčkem 16,5?

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.