Akcie: týden nečekaných zpráv

| 4. 8. 2003
Akcie: týden nečekaných zpráv
V uplynulém týdnu byly trhy několikrát zasaženy neočekávanými zprávami, a to ať již negativními (pokles spotřebitelské důvěry) nebo pozitivními (vývoj HDP).

Spojené státy

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne bez výrazných změn, když se hlavní indexy v průběhu pondělní seance většinou pohybovaly oběma směry blízko pátečním závěrům. Při absenci ohlašování hospodářských výsledků od významných společností měli investoři k dispozici údaje mimo jiné od výrobce leteckých a obranných řídících systémů Northrop Grumman Corp. (profil, názory) a největšího amerického výrobce celozrnných snacků a cereálií Kellog Comp. (profil, názory), kteří reportovali vyšší příjmy, zatímco zisky výrobce technických plynů a chemikálií, společnosti Air Product and Chemicals, Inc. (profil, názory) ve 2.Q prudce klesly.

V úterý měly akciové indexy průběh jako jízda na horské dráze. Pozitivní otevření bylo v duchu posilování akciových trhů v Evropě před začátkem obchodování v USA. Poté přišla ledová sprcha v podobě neočekávaného poklesu spotřebitelské důvěry za červenec. Hodnota 76,6 je hodně za očekávanými 85. Za poklesem důvěry patrně stojí rekordní červnová nezaměstnanost. Kolem poledne se na trh dostaly zprávy o zabití Saddáma a trh prudce vystřelil nahoru. Když se potvrdilo, že zpráva není pravdivá, akcie do konce dne klesaly. Ztrácely především sektory biotechnologií, maloobchodu a internetu. Na druhé straně si polepšil McDonald's (profil, názory), který hlásil výsledky za 2.Q dle očekávání.

Akciím na amerických trzích se ani ve středu nepodařilo změnit směr vývoje a opět zamířily do červených čísel. Ztráty zaznamenávaly v průběhu obchodování především technologické tituly v čele s akciemi výrobce integrovaných okruhů pro zpracování digitálního obrazu Genesis Microchip, Inc. (profil, názory), které se propadly poté, co firma oznámila, že zřejmě navrhne sloučení s konkurenční společností Pixelworks (profil, názory) a také dodavatele zařízení pro tvorbu videa a televizního vysílání Pinnacle Systems, Inc. (profil, názory), který zklamal nejen svým hospodářským výsledkem za uplynulé čtvrtletí, ale snížil i výhled pro další období.

Akciový trh ve čtvrtek využil dobrých zpráv o vývoji ekonomiky a po několika dnech poklesu zamířil vzhůru. Rostly ceny jak klasických akcií, tak i tituly technologické. Trh zamířil vzhůru hned ráno po uveřejnění HDP za 2.Q 2003 (HDP v 2.Q se podle předběžných údajů zvýšil o 2,4 procenta, když v 1.Q to bylo jen o 1,4 procenta), podpořen byl dalšími příznivými čísly, výraznému růstu ale napomohl až index nákupních manažerů z Chicaga. Konec obchodní seance byl však ve znamení vybírání zisků. Příznivé kvartální výsledky překračující očekávání oznámila Procter&Gamble (profil, názory), rostly rovněž automobilové tituly.

V pátek trhy klesaly poté, co byly oznámeny smíšené informace z trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice poklesla na 6,2 procenta z 6,4 procenta (očekávaní 6,3 procenta), avšak byl zaznamenán větší než očekávaný pokles tvorby nových pracovních míst. ISM index vzrostl dle očekávání na 51,8 z červnových 49,8. V pátek ohlašovaly své výsledky společnosti Cigna (profil, názory), ChevronTexaco (profil, názory) a Disney (profil, názory), které oznámily nad očekáváním. V oblasti změn doporučení byl k dispozici downgrade pro Johnson&Johnson (profil, názory) od Merrill Lynch.

Evropa

Přes negativní vliv amerických akciových trhů končily v pondělí ty evropské růstem. Po zvýšení doporučení od Deutsche Bank rostly akcie VW. Naopak pokles zaznamenal konkurenční Renault. Přidaly akcie firem ropných Total a ENI, banka Lehman Brothers je považuje za podhodnocené. Ceny evropských akcií během úterního obchodování rostly, nejvíce se v jejich růstu odrážel zájem o nákup akcií pojišťovacích ústavů. V odpoledních hodinách se ale dostavila náhlá změna v reakci na pokles důvěry spotřebitelů v USA. Evropské akciové trhy ve středu rostly. Přidaly akcie strojírenské ABB, když její výsledky předčily očekávání a Deutsche Bank jí změnila doporučení na nákup. Dobré výsledky, ať již skutečné jako u France Telecom, nebo očekávané, jako u Alcatelu, dále zvyšovaly cenu akcií.

Evropské akciové trhy končily ve čtvrtek růstem. Mezi jednotlivými tituly pokračoval růst strojírenské ABB, ochlazení přineslo varování farmaceutické Schering, že letošní plán zisku je ohrožen. Dobré výsledky zveřejnila banka BNP Paribas, růst akcií si připsala i německá HVB. Ta sice končila čtvrtletí ve ztrátě, která ale byla menší, než se čekalo. Navíc banka slibuje zisk za celý letošní rok. Také evropské akciové trhy v pátek klesaly v reakci na vývoj v USA.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu NASDAQ
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.