Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak dlouho potrvá poválečná euforie?

| 14. 4. 2003
Jak dlouho potrvá poválečná euforie?
O pět procent povyskočil během týdne kurz nejúspěšnějšího akciového fondu a ani některé další na tom nebyly vůbec zle. Jak dlouhého trvání válečná euforie bude mít?

Přesto, že nejúspěšnější fondy se rekrutovaly z kategorie akciových, jako celek tato skupina ztrácela. Na první pohled je zvláštní, že vedle akciových poklesla průměrná výkonnost též u fondů peněžního trhu, tedy u fondů z opačné strany rizikové škály. Zatímco akciové fondy za poslední týden v průměru propadly o 0,15 procenta, fondy peněžního trhu prodělaly 0,05 procenta. Při pohledu druhém se ale všechno vysvětluje – mezi fondy peněžního trhu klesal kurz jen u jediného – zato pořádně. Na vině je posilující koruna srážející výkonnost fondu Akro Obligace (profil, názory) zainvestovaného v cizích měnách. Kurz tohoto fondu za jediný týden poklesl o 1,27 procenta a do červených čísel proto s sebou stáhl i průměr kategorie.

Nejúspěšnějším fondem druhého dubnového týdne byl J&T Euro (profil, názory) (+4,98 procenta), následovaný ISČS Bondinvestem (profil, názory) (+3,98 procenta) a Citicorp CitiSelect Balanced Fund (profil, názory) (+1,79 procenta) a podobně, na akciové i dluhopisové tituly, především z Česka, Polska a Maďarska, zaměřeným IKS Balancovaným (profil, názory) (+1,70 procenta). Největší propad výkonnosti naopak již poněkolikáté zaznamenaly J&T Perspektiva - A (profil, názory) (-3,03 procenta), ČP Invest fond Nové ekonomiky (profil, názory, koupit) (-1,91 procenta) a J&T Perspektiva - S (profil, názory) (-1,75 procenta). Další ztrátové fondy naleznete v naší tabulce. Prozradím jen, že mezi desítkou fondů s nejnižší týdenní výkonností naleznete pět od správcovské společnosti Akro (profil, názory).

Při pohledu na statistiku čistých prodejů zjistíme, že nejvíce peněz mezi retailovými fondy získal IKS peněžní trh (profil, názory) (+152 milionů korun), následovaný ISČS Sporobond (profil, názory) (+140 milionů korun), následovaný s notným odstupem IKS Dluhopisovým (profil, názory) (+58 milionů korun) a ISČS Trendbondem (profil, názory) (27 milionů korun). Statistiky ještě rozhýbala dvojice fondů peněžního trhu pro podniky – IKS Dividendový (profil, názory) a ČSOB výnosový (profil, názory). Oběma se dařilo získávat nový majetek pod správu – IKS 348 milionů a ČSOB 129 milionů. Další fondy s nejvyššími týdenními čistými prodeji.

Nejvíce peněz odplynulo ze Sporoinvestu ISČS (profil, názory) – 59 milionů korun a z IKS Globálního (profil, názory) – 56 milionů korun. Po dlouhé době, kdy patřil Fond řízených výnosů ISČS (profil, názory) mezi fondy s kladnými čistými prodeji, se i u něj již znaménko obrátilo. Není se ale co divit, vždyť akciové trhy od počátku roku klesají a akciová složka tohoto fondu je již zcela minimální. Z hlediska jednoročního výnosového potenciálu se dnes již jedná jen o běžný fond peněžního trhu, navíc s vysokým správcovským poplatkem (1,2 procenta). Přestože mezi desítkou fondů se zápornými čistými prodeji nalezneme ŽB-obligační (profil, názory) i ŽB-Sporokonto (profil, názory), vývoj druhého dubnového týdne nasvědčuje domněnce, že se již zastavil exodus z fondů ŽB-Trustu (profil, názory). Podívejte se na další fondy s nejnižšími týdenními čistými prodeji.

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Chovají se investoři racionálně, když opouštějí, respektive nevstupují do Fondu řízených výnosů poté, co vyprodal akciovou složku portfolia? Uvažujete o nákupu tuzemských fondů Citicorp, jejichž výkonnost již další dobu vyniká nad konkurencí? Vydělají podle vás něco, případně kolik, v letošním roce středoevropské akcie? Podělte se s ostatními o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-64
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK