Únor: padají akcie

Martin Mašát | rubrika: Co se děje | 7. 3. 2018 | 1 komentář
Čím dál víc investorů se nervózně ptalo, kdy konečně přijde nějaká korekce, když akcie několik let už jenom rostou. Čekání ukončil únor 2018. Korekce je tady a šla na to zostra: za pár dnů se akciové indexy sesypaly skoro o deset procent.
Únor: padají akcie

Investoři si vlastně oddychli. 

Konečně se ukázalo, že trhy fungují, a když se o něčem obecně soudí, že je to příliš drahé, jednou to bude prostě musit zlevnit. Dluhopisové trhy stály trochu bokem akciové korekce a žily si vlastním životem. Jejich výnosy spíš jen lehce fluktuovaly – podle toho, co zrovna říkaly jednotlivé centrální banky. Podobně na tom byly měnové trhy. Tam je hlavní událostí to, že se konečně zastavil pokles dolaru, který za poslední rok vůči koruně ztratil skoro pětinu hodnoty.

Kurz koruny k dolaru za poslední 3 roky

Zdroj: peníze.cz

Možnost, že by americká centrální banka zvedala sazby rychleji, zastavila oslabování dolaru. Ten za poslední rok vůči koruně ztratil víc než 20 procent, ale v únoru se mu podařilo vzít si dvě procenta zpět.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Prezidenti v akci

Ceny akcií začaly padat hned na začátku února. Analytici se shodují, že jedním z hlavních spouštěčů bylo vyjádření amerického Fedu. Ten naznačil, že by se letos mohl základní sazby zvednout klidně třikrát. Jeho nový šéf Jerome Powell dokonce mluvil o tom, že v případě dobrého výkonu ekonomiky by se sazby mohly zvedat ještě rychleji.

Akciové trhy reagovaly poklesem cen, který byl dán spíše technickými faktory. Ekonomický růst je víc než solidní a přes sedmdesát procent amerických firem hlásilo lepší výsledky, než jaké původně očekávaly.

V polovině měsíce akcie část ztrát smazaly. Na jeho konci se ale do akce pustili pan Trump a pan Putin. Jeden zavedl vyšší cla z oceli, což může obecně uškodit mezinárodnímu obchodu, a druhý se pochválil novými raketami, kterými může zasáhnout libovolné místo na Zemi. Ani jedna zpráva nebyla zrovna pozitivní, a tak se akcie zase vydaly směrem dolů. A tak uplynulý únor takřka smazal zisky, které akcie nabraly v průběhu ledna.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

ČNB tlumí

Co se týče dluhopisů, byla situace mnohem klidnější. Solidní růst evropské ekonomiky sice naznačuje ukončení kvantitativního uvolňování, ale prozatím stále utlumená inflace (v měnové unii je 1,2 procenta meziročně) mluví spíš pro odklad zvyšování sazeb až na rok 2019. Výnosy dluhopisů se proto v průběhu února držely víceméně na úrovních z konce ledna, kdy se vcelku razantně zvedly.

Česká republika patří mezi evropské ekonomické tygry a svým růstem o 4,5 procenta v pohodě poráží Evropskou unii jako celek (růst 2,5 procenta meziročně). Má suverénně nejnižší nezaměstnanost (2,3 procenta) před Německem (3,6 procenta). A protože i inflace je nad cílem centrální banky (2,2 % versus cíl 2,0 %), není divu, že počátkem února ČNB zvýšila svoji základní sazbu na 0,75 %. V průběhu roku můžeme čekat ještě jedno zvýšení základní sazby směrem k jednomu procentu.

Optikou indexů

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Prudký růst výnosů, který v Evropě nastal začátkem roku, se v únoru zastavil. Doba, kdy skončí uvolněná měnová politika Evropské centrální banky, se ale blíží: výnosy dál porostou a situace se přiblíží té v Česku, kde výnosy usilovně rostou už rok.

Vývoj některých finančních indexů za posledních pět let

Únorová korekce je na grafu nepřehlédnutelná. Je to ale zdravá korekce, která neznamená změnu trendu. Ekonomický růst pokračuje.

Rychlý přehled

Trh

Únor

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-4,3 %

+0,7 %

+15,2 %

S&P 500 (USA)

-3,9 %

+1,5 %

+14,8 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-4,7 %

-1,9 %

+3,6 %

CECE EUR (střední Evropa)

-5,4 %

-0,4 %

+17,7 %

MSCI rozvíjející se trhy

-4,7 %

+3,2 %

+27,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,2 %

-1,2 %

-4,6 %

Ropa WTI

-4,8 %

+2,0 %

+14,1 %

FX CZK/EUR

-0,6 %

+0,5 %

+5,9 %

Pozitivní leden je zapomenut, únor takřka úplně vymazal předchozí zisky. Jediné pozitivní číslo v únoru je výkon dluhopisového indexu. Negativní nálada na dluhopisových trzích ale trvá a nedá se očekávat, že by letos dluhopisové indexy skončily v černých číslech.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 2 komentáře

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

19. 12. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1 komentář

Nahrávat se musí všechno. ČNB řekla, jak na „investiční“ hovory

Obchodníci s cennými papíry včetně bank, investičních společností a zprostředkovatelů musí nahrávat všechny hovory, které s klienty vedou ohledně investičních služeb a které by nakonec... celý článek

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

12. 12. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy dohánějí ztráty, rizika ale zůstávají

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v listopadu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.