Únor: padají akcie

Martin Mašát | rubrika: Co se děje | 7. 3. 2018 | 1 komentář
Čím dál víc investorů se nervózně ptalo, kdy konečně přijde nějaká korekce, když akcie několik let už jenom rostou. Čekání ukončil únor 2018. Korekce je tady a šla na to zostra: za pár dnů se akciové indexy sesypaly skoro o deset procent.
Únor: padají akcie

Investoři si vlastně oddychli. 

Konečně se ukázalo, že trhy fungují, a když se o něčem obecně soudí, že je to příliš drahé, jednou to bude prostě musit zlevnit. Dluhopisové trhy stály trochu bokem akciové korekce a žily si vlastním životem. Jejich výnosy spíš jen lehce fluktuovaly – podle toho, co zrovna říkaly jednotlivé centrální banky. Podobně na tom byly měnové trhy. Tam je hlavní událostí to, že se konečně zastavil pokles dolaru, který za poslední rok vůči koruně ztratil skoro pětinu hodnoty.

Kurz koruny k dolaru za poslední 3 roky

Zdroj: peníze.cz

Možnost, že by americká centrální banka zvedala sazby rychleji, zastavila oslabování dolaru. Ten za poslední rok vůči koruně ztratil víc než 20 procent, ale v únoru se mu podařilo vzít si dvě procenta zpět.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Prezidenti v akci

Ceny akcií začaly padat hned na začátku února. Analytici se shodují, že jedním z hlavních spouštěčů bylo vyjádření amerického Fedu. Ten naznačil, že by se letos mohl základní sazby zvednout klidně třikrát. Jeho nový šéf Jerome Powell dokonce mluvil o tom, že v případě dobrého výkonu ekonomiky by se sazby mohly zvedat ještě rychleji.

Akciové trhy reagovaly poklesem cen, který byl dán spíše technickými faktory. Ekonomický růst je víc než solidní a přes sedmdesát procent amerických firem hlásilo lepší výsledky, než jaké původně očekávaly.

V polovině měsíce akcie část ztrát smazaly. Na jeho konci se ale do akce pustili pan Trump a pan Putin. Jeden zavedl vyšší cla z oceli, což může obecně uškodit mezinárodnímu obchodu, a druhý se pochválil novými raketami, kterými může zasáhnout libovolné místo na Zemi. Ani jedna zpráva nebyla zrovna pozitivní, a tak se akcie zase vydaly směrem dolů. A tak uplynulý únor takřka smazal zisky, které akcie nabraly v průběhu ledna.

Martin Mašát

Martin Mašát

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, držitel prestižního mezinárodního titulu CFA® (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment  Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

ČNB tlumí

Co se týče dluhopisů, byla situace mnohem klidnější. Solidní růst evropské ekonomiky sice naznačuje ukončení kvantitativního uvolňování, ale prozatím stále utlumená inflace (v měnové unii je 1,2 procenta meziročně) mluví spíš pro odklad zvyšování sazeb až na rok 2019. Výnosy dluhopisů se proto v průběhu února držely víceméně na úrovních z konce ledna, kdy se vcelku razantně zvedly.

Česká republika patří mezi evropské ekonomické tygry a svým růstem o 4,5 procenta v pohodě poráží Evropskou unii jako celek (růst 2,5 procenta meziročně). Má suverénně nejnižší nezaměstnanost (2,3 procenta) před Německem (3,6 procenta). A protože i inflace je nad cílem centrální banky (2,2 % versus cíl 2,0 %), není divu, že počátkem února ČNB zvýšila svoji základní sazbu na 0,75 %. V průběhu roku můžeme čekat ještě jedno zvýšení základní sazby směrem k jednomu procentu.

Optikou indexů

Výnosy vybraných desetiletých státních dluhopisů za posledních pět let

Prudký růst výnosů, který v Evropě nastal začátkem roku, se v únoru zastavil. Doba, kdy skončí uvolněná měnová politika Evropské centrální banky, se ale blíží: výnosy dál porostou a situace se přiblíží té v Česku, kde výnosy usilovně rostou už rok.

Vývoj některých finančních indexů za posledních pět let

Únorová korekce je na grafu nepřehlédnutelná. Je to ale zdravá korekce, která neznamená změnu trendu. Ekonomický růst pokračuje.

Rychlý přehled

Trh

Únor

Od počátku roku

Za poslední rok

MSCI World (svět)

-4,3 %

+0,7 %

+15,2 %

S&P 500 (USA)

-3,9 %

+1,5 %

+14,8 %

EuroStoxx 50 (Evropa)

-4,7 %

-1,9 %

+3,6 %

CECE EUR (střední Evropa)

-5,4 %

-0,4 %

+17,7 %

MSCI rozvíjející se trhy

-4,7 %

+3,2 %

+27,6 %

Index českých státních dluhopisů

+0,2 %

-1,2 %

-4,6 %

Ropa WTI

-4,8 %

+2,0 %

+14,1 %

FX CZK/EUR

-0,6 %

+0,5 %

+5,9 %

Pozitivní leden je zapomenut, únor takřka úplně vymazal předchozí zisky. Jediné pozitivní číslo v únoru je výkon dluhopisového indexu. Negativní nálada na dluhopisových trzích ale trvá a nedá se očekávat, že by letos dluhopisové indexy skončily v černých číslech.

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

6. 1. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Kam zamíří bitcoin? 125 akcií loni vydělalo víc

Vývoj hodnoty bitcoinu loni připomínal horskou dráhu a názorně ukázal, co znamená slovo volatilita. Rok 2021 bitcoin startoval na úrovni kolem 29,4 tisíce dolarů, aby se přes několik... celý článek

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

31. 12. 2021 | Jan Traxler | 3 komentáře

Rok na trzích: Vysoké zisky akcií a komodit, koruna posiluje

Nejvyšší zhodnocení na finančních trzích v roce 2021 přinesly akcie a komodity. Výrazně stouply ceny bytů, velmi se dařilo také nemovitostním fondům. Nedaří se pouze dluhopisům.

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

7. 12. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za listopad, od začátku letošního roku nebo třeba za posledních... celý článek

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

4. 11. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za říjen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.