Spočítejte si efektivní úrok vaší pojistné smlouvy

Pojistné lze rozdělit na tzv. ryzí pojistné a tzv. nákladovou přirážku. Ryzí pojistné lze dále dělit na část odpovídající pojistné částce (PČ) na dožití a PČ pro případ smrti. Toto dělení nelze vykládat jako rozklad na spořící a rizikovou složku. Pojištění dožití znamená, že pojistná částka je vyplacena v případě dožití se sjednaného konce pojištění, v případě smrti není vyplaceno nic. Peníze zemřelých jsou použity k navýšení pojistné částky pro ty, co přežijí. Tento "finanční tok" tedy neodpovídá pojmu spoření.
Ryzí pojistné pro případ smrti odpovídá pojistné částce na smrt, která může být po celou dobu konstantní nebo se mění a v každém okamžiku odpovídá do té doby zaplaceného pojistného.

K rozložení pojistného na výše uvedené tři složky není třeba žádných interních údajů pojišťovny, nejdůležitější je znát chování produktu. Je třeba vědět, jaké je plnění v případě smrti a jaké v případě dožití a podle toho sestavit správný vzorec.
Připravili jsme pro vás jednoduchý soubor, do kterého dosadíte základní údaje a program rozloží celkové pojistné na tři části: pojistné na dožití, pojistné pro případ smrti a nákladovou přirážku. Program počítá tento rozklad pro čtyři časté druhy KŽP a navíc i pro rizikové pojištění s konstantní pojistnou částkou. K otevření souboru potřebujete program Excel.

Rozložte si vaši pojistnou smlouvu!
Soubor počítá i vnitřní míru výnosnosti vaší pojistky
(bez vlivu daní a s vlivem daní)!

Použití souboru ukážeme na příkladu: muž 35 let, pojistná doba 25 let, roční pojistné 12 000 Kč, pojistná částka 323 102 Kč, technická úroková míra 2,4 %. Všechna tato čísla postupně dosadíme do tabulky "Vstupní údaje" na listu "Data" a v řádku "4´B" se objeví rozklad: 1 767 Kč (riziko smrti), 8 464 Kč (riziko dožití) a 1 969 Kč (nákladová přirážka). Program lze použít pro běžně placenou smlouvu (doba placení = doba trvání pojištění) nebo pro jednorázově placenou smlouvu.

Vnitřní míra výnosnosti (IRR)

Tento ukazatel je někdy nepřesně označována jako efektivní úrok. Nejčastější omyly a chyby, kterých se lidé dopouští, lze shrnout takto:

  1. IRR u KŽP nelze vypočítat bez interních znalostí produktu,
  2. Je těžší vypočítat IRR u KŽP než u investičního životního pojištění, protože KŽP je neprůhledný produkt,
  3. IRR nelze vypočítat u čistě rizikového pojištění (není tam žádné spoření),
  4. K výpočtu mohu použít finanční tok bez započtení pravděpodobnosti úmrtí.

Uvedené čtyři body ale nejsou pravdivé. Proč? Výpočet efektivního úroku u kapitálového pojištění je jednodušší než např. u investičního životního pojištění (IŽP). Jediná informace potřebná k výpočtu IRR je řada čísel, reprezentující určitý finanční tok. Zatímco finanční tok IŽP závisí na mnoha typech poplatků a srážek rizikového pojistného, u KŽP jsou náklady a rizikové pojistné započteny v sazbě a promítnuty do pojistné částky.

Finanční tok u běžně placené kapitálové smlouvy vypadá tak, že po celou dobu trvání platíme pojistné ve stanovené výši a na konci je nám vyplacena pojistná částka. S jednou důležitou změnou oproti jiným finančním tokům: s určitou pravděpodobností je nám vyplacena určitá částka dříve (plnění v případě smrti) a od této doby již nic neplatíme (jsme mrtví, nemáme povinnost dále platit pojistné). Výše uvedený soubor počítá kromě rozdělení pojistného i vnitřní míry výnosnostibez vlivu daní a s vlivem daní. Pro náš příklad z pátého dílu je IRR bez daní rovna 1,0 %, se započtením zdanění pojistného plnění při dožití a daňových odpočtů (25% daň z příjmu) je IRR 3,1 %.

Všimněte si, že celkové zaplacené pojistné není 25 x 12 000 = 300 000, ale pouze 286 617 Kč. To je způsobeno tím, že část pojištěných se nedožije konce pojištění a zemře v jeho průběhu. V tom okamžiku je jim vyplacena pojistná částka. Zahrnutí výplaty pojistné částky v případě smrti do výpočtu umožňuje vypočítat IRR i pro rizikové pojištění.

Vyšší zhodnocení

Dalším dotazem také byl výpočet IRR pro vyšší zhodnocení než je technická úroková míra. V našem příkladu byl podíl na zisku definován pomocí poplatku 1 % a koeficientu dělení 90 % (viz 4. díl). S podílem na zisku pojišťovna z příkladu nakládá tak, že navyšuje za ryzí sazbu pojistnou částku – díky tomu (nákup za ryzí sazbu bez nákladů) stačí přičíst čistý podíl na zisku k IRR bez podílu na zisku. Získáme tak:

Vnitřní míra výnosnosti
Pojišťovna vydělá hrubého Čistý podíl na zisku IRR bez daňových efektů IRR včetně daňových efektů
0 % 0,0 % 1,0 % 3,1 %
1 % 0,0 % 1,0 % 3,1 %
2 % 0,0 % 1,0 % 3,1 %
3 % 0,0 % 1,0 % 3,1 %
4 % 0,5 % 1,5 %=1+0,5 3,6 %
5 % 1,4 % 2,4 %=1+1,4 4,5 %
6 % 2,3 % 3,3 %=1+2,3 5,4 %

V případě jiného systému podílu na zisku tento výpočet samozřejmě neplatí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

3. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Na dálnice bez nálepky. Připravte se na e-známku

Už žádné lepení a sloupávání z předního skla auta. Od příštího roku budou dálniční známky jen elektronické. Prodej začne v prosinci.

Vyplácíme i lidem, co by měli u ostatních pojišťoven smůlu

30. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Vyplácíme i lidem, co by měli u ostatních pojišťoven smůlu

Představte si, že jste sotva oslavili třicátiny a investoři vám svěří přes 300 milionů korun na rozjezd nové finanční instituce, kterou máte vybudovat na zelené louce. Pojistný matematik... celý článek

Videoprohlídky škod, blesková výplata i predikce vážných nemocí. Digitalizace mění pojišťovnictví

26. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 1 komentář

Videoprohlídky škod, blesková výplata i predikce vážných nemocí. Digitalizace mění pojišťovnictví

„Korporace musí překonat vnitřní pohodlnost a nechuť ke změnám, kterou má v sobě zakódovanou většina lidí i firem,“ říká v rozhovoru Jiří Doubravský, provozní ředitel a člen představenstva... celý článek

Tajemný muž s modelem. Babiše varoval šéf pojišťovny

18. 10. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Tajemný muž s modelem. Babiše varoval šéf pojišťovny

Vládní politici o něm mluví už od jara. Tajemný muž, který tehdy „zachránil Česko“. V březnu přišel za ministrem vnitra Janem Hamáčkem s excelovou tabulkou, která pak vládu přiměla... celý článek

Už jsou spolu. Uniqa dokončila převzetí Axy

16. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Už jsou spolu. Uniqa dokončila převzetí Axy

Rakouská skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa na trzích střední a východní Evropy. Transakci za zhruba jednu miliardu eur společnosti oznámily už v únoru, transakci mezitím... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.