Živnostníci a drobní podnikatelé! Vyhněte se soudním sporům

PR článek | rubrika: PR Článek | 19. 10. 2011
Každý, kdo se snaží podnikat, se alespoň jednou setkal s vypočítavcem, který si usmyslel nezaplatit za vámi poskytnuté služby, proplatit fakturu nebo se prostě dohadovat o ceně až poté, co jste vykonali svou práci. Mnoho malých živnostníků spoléhá při řešení případných sporů na soud, ale když si představí, kolik času i peněz by měli soudním sporům obětovat, raději nad nesplacenou fakturou mávnou rukou a ukončí obchodní vztahy s nesolventním zákazníkem. Někdy může ale nesplacená faktura živnostníka úplně zlikvidovat. A když se dočká soudního rozhodnutí a toto rozhodnutí vyjde v jeho prospěch, už bývá často pozdě. Soudní spory se mohou táhnout roky a nikdo vám při nich nezaručí, že je vyhrajete. A to i přesto, že máte v rukou pádné argumenty: Doklad o předání své práce a nesplacenou fakturu.

Spoléhat se na přetížené státní soudy ale není v dnešní době nutné. V triviálních smlouvách postavených na principu „Já dávám, ty platíš“, je nasnadě takovou smlouvu opatřit tzv. rozhodčí doložkou. Při porušení takovéto smlouvy je vždy na první pohled jasné, kdo smlouvu porušil a kdo je poškozený. Není potřeba při případném sporu čekat na výsledek zdlouhavého soudního procesu. Při podpisu rozhodčí doložky se obě smluvní strany vzdávají nároku na státní soudní řízení a spor řeší pouze nezávislý arbitr, takzvaný rozhodce určený v rozhodčí doložce. Nebo přímo rozhodčí soud, kterým je u nás Rozhodčí soud při IAL SE. Rozhodce vydává své rozhodnutí v řádech několika týdnů a jeho rozhodnutí je pak rovnou i exekučně vymahatelné. Exekuce dlužníka ovšem není cílem rozhodčí doložky. Každá smlouva vzniká na základě dobré vůle a dobrého úmyslu dostát svým závazkům. Rozhodčí doložka je tak díky své rychlé a účinné vykonavatelnosti jakýmsi strašákem na neplatiče a nepoctivce. U rozhodčího soudu se totiž nedá využívat zdlouhavých procesních úkonů soudců a úředníků. Nezávislé rozhodčí soudy se totiž řídí zdravým selským rozumem.

Co je to rozhodčí doložka?

Rozhodčí doložka získala v očích veřejnosti špatnou pověst a to zejména v oblasti spotřebitelských úvěrů poskytovaných nebankovními společnostmi. V posledním roce však zákon o rozhodčí doložce doznal pozitivních změn v narovnání tak, aby ji nebylo možné zneužívat ve prospěch věřitele. Rozhodčí doložka nevzniká s úmyslem kohokoli poškodit nebo někoho zvýhodnit na úkor jiného. Podle Rozhodčího soudu při IAL SE by rozhodčí řízení mělo představovat jakousi alternativu k eventuální soudní při. Jde o to, aby kvůli nákladům na soudní řízení a jeho průtahům, nepozbylo řešení sporu smysl.

Rozhodčí doložky jsou platné, jen když:

  1. Obsahují přesné určení rozhodce
  2. Spotřebitelské spory může rozhodovat pouze rozhodce s vysokoškolským vzděláním. Samozřejmostí je i bezúhonnost - nesmí být tedy pravomocně odsouzen za trestný čin.
  3. Rozhodčí smlouva musí být sjednaná na samostatné listině a musí obsahovat samostatné podpisy smluvních stran.

Rozhodčí řízení vs. Soudní řízení

  • Rychlost
    Spory v rozhodčím řízení jsou na rozdíl od soudního řízení rozhodovány během několika týdnů.
  • Neveřejnost
    Neveřejné rozhodčí řízení je vítané zejména v obchodních sporech.
  • Neformálnost
    Rozhodčí řízení není tak formální jako řízení soudní. Projednáváním sporu na základě písemných podkladů odpadají zbytečná ústní jednání.
  • Hospodárnost
    Rozhodčí řízení vedené u mezinárodního Rozhodčího soudu při IAL SE je několikanásobně méně nákladné než soudní řízení.
  • Vykonatelnost
    Newyorská úmluva z roku 1958 umožňuje uznání a výkon rozhodčích nálezů ve většině států světa. Vykonatelnost rozhodčích nálezů je tak snazší než u rozsudků státních soudů.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a sociálních věcí teď přibyly další dva.

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Partners Financial Services