Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Španělský sál hostil předávání prestižních Národních cen

| rubrika: PR Článek | 25. 11. 2015
Na slavnostním večeru ve Španělském sále Pražského hradu byly oceněny nejlepší firmy a organizace v programech Národní ceny kvality ČR a Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost.

V jediné soutěži firem pořádané v ČR podle mezinárodně platných pravidel – Národní ceně kvality ČR – se vítězem v podnikatelském sektoru stala společnost AHOLD Czech Republic. (Na úvodním snímku jí Národní cenu kvality předává prezident republiky Miloš Zeman.) Titul Excelentní organizace získala i společnost KERMI. Ve veřejném sektoru zvítězila Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity, v hodnocení podle modelu CAF Městská část Praha 18.

V Programu Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost vyhrála společnost BROSE. Titul Společensky odpovědná organizace získá i PROVIDENT FINANCIAL. Ve veřejném sektoru si vítězství odnesl KRAJSKÝ ÚŘAD LIBERECKÉHO KRAJE a TERAPEUTICKÉ CENTRUM MODRÉ DVEŘE.

Záštitu nad slavnostním večerem převzal a předat ocenění a pogratulovat vítězům přišel prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu PČR Milan Štěch a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Svou záštitu připojil i předseda vlády Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Vzhledem k významu předávaných ocenění se jejich udílení ujali i další představitelé státu: místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Petr Gazdík a řada dalších VIP hostů.

Národní ceny kvality jsou udělovány v 85 zemích světa podle stejných pravidel a jsou považovány za nejprestižnější ocenění, jaké může firma získat. Jsou však i skvělým nástrojem pro zlepšování všech činností organizace a pro nastoupení cesty k Business Excellenci.

„Národní ceny kvality nabízí možnost porovnat se s nejlepšími společnostmi a učit se z jejich zkušeností. Jsem přesvědčen, že je to velmi dobrá cesta jak zlepšit řízení firem i jejich konkurenceschopnost. Budu rád, když se naši podnikatelé i ostatní organizace více zapojí do programů Národní ceny kvality a využijí Model excelence EFQM v podobné míře, jako je to běžné třeba v zemích západní Evropy,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Galerie oceněných

Prestiž Národních cen kvality vyplývá z komplexnosti jejich hodnocení. Posuzují firmu jako celek ze všech možných pohledů a umožňují objektivně porovnat společnosti různých oborů i velikostí. Nejsou však jen prostým ohodnocením aktuálního stavu společnosti, ale současně pomáhají společnost přivést na cestu trvalého zlepšování.

„V hodnocení v Programu Národních cen kvality je využíván jeden z nejúspěšnějších manažerských nástrojů současnosti – Model Excelence EFQM. Model podrobně popíše stav firmy v jednotlivých oblastech její činnosti a ukáže jak silné stránky, tak příležitosti pro zlepšování. Tím se Národní ceny kvality odlišují od jakékoli jiné soutěže, protože jsou nejen prestižním oceněním, ale současně zlepšují řízení firmy, její konkurenceschopnost i hospodářské výsledky,“ vysvětlil Robert Szurman, státní tajemník v Ministerstvu průmyslu a obchodu a předseda Rady kvality ČR.

Zlepšování řízení i hospodářských výsledků bylo také původním cílem Modelu excelence EFQM, který byl vyvinut na zakázku největších evropských koncernů a stal se nejúspěšnějším evropským nástrojem pro řízení firem. Řada univerzitních i praktických studií prokázala, že jeho dlouhodobé používání zlepšuje ekonomické výsledky o desítky procent. Proto je v souladu se zásadami modelu řízeno více než 30.000 evropských firem.

S přijetím vládního Národního akčního plánu společenské odpovědnosti (CSR) v loňském roce konečně začalo akcelerovat i dění v oblasti korektního podnikání, budování pozitivního vztahu firem ke společnosti a v dodržování principů udržitelného rozvoje. Významnou součástí tohoto plánu je i Program Národní ceny za společenskou odpovědnost, který nejenže oceňuje firmy, které v této oblasti uspěly, ale také pomáhá koncept společenské odpovědnosti ve firmě či organizaci efektivně zavádět.

„Společenská odpovědnost se v naší zemi v posledních letech konečně rozvíjí a dohání ztrátu, kterou máme ve srovnání s nejvyspělejšími zeměmi světa. Nejen Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost, ale i zapojování menších a regionálních firem v Cenách hejtmana a v programu Podnikáme odpovědně a také letošní založení Národní sítě UN Global Compact vytváří podmínky pro rychlejší rozvoj společenské odpovědnosti a správný přístup k této problematice. To v konečném důsledku povede k rozvoji podnikání v souladu s potřebami společnosti a zásadami udržitelného rozvoje,“ představil aktivity Rady kvality ČR na poli společenské odpovědnosti Robert Szurman.

Význam CSR roste v celém světě a má stoupající vliv nejen na plnění zásad udržitelného rozvoje. Rostou i přímé dopady na nákupní chování mladé generace a tím i na konkurenceschopnost a profitabilitu firem. Stále více zákazníků se zajímá o to, jak firmy chrání životní prostředí, jak se chovají k partnerům a zaměstnancům, jak se zapojují do dobročinných kulturních, sportovních a společenských aktivit a podle toho mění své preference při nákupu. Nakoupené zboží se stává součástí životního stylu i image mnoha lidí a s dobrou image se neslučují výrobky od firem se špatnou pověstí. Proto nabízí Rada kvality i programy určené menším, nebo regionálně působícím firmám. Jsou to Ceny hejtmana, udělované už ve 4 krajích a letošní novinka – Cena za společenskou odpovědnost – Podnikáme odpovědně, jejíž první vítězové byli také dekorováni na Pražském hradě.

Kromě ocenění v Programech Rady kvality ČR byla na slavnostním večeru předána i další ocenění: Cena Anežky Žaludové, Manažer kvality roku 2015, Cena za publicistický přínos v oblasti kvality, Ekologicky šetrný výrobek, Česká kvalita – Czech Made, Ocenění za podporu AGE MANAGEMENTU a Ocenění za dlouhodobou spolupráci.

Další informace: www.npj.cz www.narodnicena.cz

Přehled oceněných v programech Rady kvality ČR

Národní cena kvality ČR – přehled oceněných

Národní cena kvality ČR – program excelence podnikatelský sektor – Excelentní organizace

 • AHOLD Czech Republic, a.s. – vítěz
 • Kermi, s.r.o.

Národní cena kvality ČR – program excelence – veřejný sektor – Excelentní organizace

 • Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – vítěz

Národní cena kvality ČR – program CAF – Perspektivní organizace

 • Městská část Praha 18, Úřad městské části Praha 18 – vítěz

Národní cena kvality ČR – program Excelence – veřejný sektor – Perspektivní organizace

Královehradecký kraj, Krajský úřad Královehradeckého kraje

Národní cena kvality ČR – program START EUROPE – Ocenění za úspěšnou realizaci projektů – Perspektivní organizace

 • Městská část Praha 13, Úřad Městské části Praha 13

Národní cena kvality ČR – program START Plus – Úspěšná organizace

 • Palivový kombinát Ústí, státní podnik
 • První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s.
 • TESCOMA s.r.o.
 • Veyance Technologies Czech s.r.o.

Národní cena kvality ČR – program START Plus – Perspektivní organizace

 • Centrum pečovatelských a ošetřovatelských služeb Město Touškov, příspěvková organizace

Národní cena ČR za společenskou odpovědnost– přehled oceněných

Národní cena ČR za společenskou odpovědnost – podnikatelský sektor – Společensky odpovědná organizace

 • Brose CZ spol. s r.o. – vítěz
 • Provident Financial s.r.o.

Národní cena za společenskou odpovědnost – veřejný sektor – Společensky odpovědná organizace

 • Liberecký kraj, Krajský úřad Libereckého kraje – veřejná správa – vítěz
 • Terapeutické centrum Modré dveře, z.s.– sociální podnik – vítěz

Ocenění za zapojení organizace do CSR

 • CPI Hotels, a.s. – Clarion Congress Hotel Ostrava

Cena za společenskou odpovědnost Podnikáme odpovědně– přehled oceněných

 • Kategorie Malý a střední podnik – Technické služby Opava s.r.o.
 • Kategorie Sociální podnik – o.s. ERGON – Chráněná dílna
 • Kategorie Rodinná firma – Liva Předslavice, spol. s r.o.

Další ocenění

Publicistický přínos v oblasti kvality

 • Michael Málek – „Inovace se netýkají jenom výrobků” – článek
 • Libor Friedel – Inspirace pro praxi – recenze knihy „Průvodce světem koučování a osobnostní typologie”

Cena Anežky Žaludové

 • Petr Kunčický

Manažer kvality roku 2015

 • Jan Svobodník, Qualiform, a.s.

Ocenění za podporu AGE MANAGEMENTU

 • VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s

Program Česká kvalita – CZECH MADE

 • VOX a.s. – vzdělávání dospělých

Program Česká kvalita – EKOLOGICKY ŠETRNÝ VÝROBEK

Čestné uznání za dlouholeté držení ekoznačky

 • Barvy a laky Teluria s.r.o.
 • Ciur a.s.

Ocenění za dlouhodobou spolupráci

 • Zdeněk Vorlíček
 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Volný zdroj, Going public, Burza cenných papírů Praha, Hammerson, výpovědní doba, dodavatelé elektřiny, Silvio Berlusconi, Novartis, krach bank, blbost, O2, uzavření pozice, firemní auto

1SD6232, 2AF1216, AHL9514, 4Z81988, 2Z93788

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK