Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sto tisíc lidí mění penzijní fond. Co je čeká?

| rubrika: Aktuálně.cz | 29. 9. 2013 | 2 komentáře
Sto tisíc lidí, kteří si dosud spořili na penzi se společností Aegon, se nemusí obávat žádného zemětřesení poté, co její zdejší penzijní společnost koupila česká investiční společnost Conseq Investment Management, která od roku 2013 působí také ve třetím pilíři důchodového systému.
Sto tisíc lidí mění penzijní fond. Co je čeká?

Klienti Aegonu nemusí měnit trvalé platební příkazy, pomocí kterých si pravidelně spoří na penzijním připojištění, a nemusí ani podepisovat nové smlouvy. Prodejci Consequ se je ale budou snažit přesvědčit o tom, že každoroční garance je špatná a že se jim vyplatí přejít do nových fondů.

„Automaticky k nám přecházejí všichni klienti Aegon penzijní společnosti. Nejdůležitější zpráva pro ně je ta, že de facto se pro ně nic nemění,“ řekl online deníku Aktuálně.cz Richard Siuda, ředitel prodeje a člen představenstva společnosti Conseq Investment Management.

Celá Aegon penzijní společnost postupně přejde pod hlavičku Consequ, který se stal jejím stoprocentním vlastníkem. Úspory zůstávají stále ve stejném fondu, mění se jejich správce.

Technicky pak změna bude vypadat zhruba takto: do konce roku 2013 by obchod měla schválit Česká národní banka a bude probíhat převzetí všech procesů novým vlastníkem, který kromě jiného přebírá i zhruba patnáct zaměstnanců Aegon penzijní společnosti. To kromě jiného znamená, že výnos za rok 2013 bude stále plně v režii společnosti Aegon. Jméno penzijní společnosti by se mělo změnit nejspíše na počátku roku 2014, a to pravděpodobně na Conseq transformovaná penzijní společnost, protože Aegon měl zatím jen transformovaný fond – má tedy pouze klienty se starými podmínkami penzijního připojištění, které se měnit nebudou, když to není ani ze zákona možné.

„Když to zjednoduším, tak se změní jen logo, které klienti dostanou na ročním výpise,“ říká Siuda. Výpisy se posílají zhruba na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku, a to bude zřejmě první příležitost, kdy Conseq osloví klienty Aegonu jako nový vlastník a kdy je blíže seznámí s dalšími plány. Zhruba v půlce roku 2014, podle Siudy, by mělo následně dojít k úplné fúzi obou společností.

Penzijní společnost ze skupiny Conseq Investment Management na trhu působí od roku 2013 a prodává pouze produkty ve třetím důchodovém pilíři, tedy doplňkové penizjní spoření. Doposud sama prodala stovky smluv. Samotná společnost Conseq Investment Management je pak investičním manažerem s více než 15letou historií na českém trhu.

Anketa

Vyplatí se přestoupit od penzijka k doplňkovému penzijnímu spoření?

Aktivně proti roční garanci

„Fúze kromě jiného umožní stávajícím klientům Aegonu jednodušeji přestoupit z transformovaného fondu do nových účastnických fondů, o kterých si myslíme, že jsou pro naprostou většinu klientů podstatně lepší,“ odkrývá další z plánů Siuda a dodává, že současné klienty Aegonu bude o prospěšnosti změny přesvědčovat externí síť prodejců, která jim už dříve prodala penzijní připojištění. Conseq s Aegonem totiž spolupracuje již delší dobu, když životní pojištění od Aegonu umožňuje i investice do fondů od Consequ a k prodejům obě firmy využívají stejné zprostředkovatele. Aegon přitom drtivou většinu smluv o penzijním připojištění prodával přes externí prodejní sítě.

Proč Conseq bude aktivně přesvědčovat současné klienty Aegonu k přestupu do nových fondů, které na rozdíl od těch transformovaných nenabízejí v Česku oblíbenou garanci nezáporného zhodnocení? Je to kvůli vyšším ziskům? „Děláme to z toho přesvědčení, že si myslíme, že když má člověk dvacetiletý investiční horizont, tak dát peníze do fondu peněžního trhu, což ty transformované fondy v podstatě jsou, je ohromně ztrátové,“ reaguje Siuda. „Ty fondy ze svého principu nemohou nějak významně překonávat inflaci,“ dodává a říká, že zrovna klientský kmen Aegonu je velmi mladý, a tudíž investuje v dlouhém horizontu.

Celý článek si můžete přečíst na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

29. 9. 2013 | 11:07

To bych se víc bál, že na to bude chtít sáhnout nějakej státní Sobotkův brácha než penzijní fond sám... více

29. 9. 2013 | 10:30 | Jukl

A co když po dvaceti letech negarantovaného spoření spláčí "přesvědčení" lidé /z garantovaného spoření/nad výdělkem? Jsme přeci v Turgistánu zvaném ČR, kde se daří tunelářům - nebo se snad mýlím|??? více

Čtenáři také navštívili

25. 7. 2013 |  | 12 komentářů

Penzijko v roce 2013: Čtvrtina spořících bez státního příspěvku!

Čtvrtina klientů ztratila nárok na státní příspěvek, žádný z penzijních fondů loni nepřekonal inflaci. Přesto má penzijní připojištění sjednané přes pět milionů lidí. Naopak o nový produkt třetího pilíře...

14. 6. 2013 |  | 1 komentář

Akční nabídky finančních produktů, srovnání investičních poplatků a další novinky na Peníze.cz

Přinášíme vám stručné představení klíčových novinek na našem webu za poslední tři měsíce.

4. 5. 2013 |  | 17 komentářů

Richard Siuda: Češi se dlouhodobého investování bojí jako čert kříže. A je to velká chyba

„Lidé se tu do dlouhodobého spoření nehrnou. Znamená to totiž odpírat si dnešní spotřebu a to se nikomu nechce. Naopak si všichni chtějí brát půjčky, aby mohli utrácet ještě víc. Úspěch spořicích produktů...

14. 3. 2013 |  | 28 komentářů

Třetí pilíř: K čemu jsou a jak fungují předdůchody

Předdůchody mají pomáhat těm, kdo „v předdůchodovém věku“ přijdou o práci. Pokud budou místo podpory čerpat své peníze naškudlené v penzijku nebo doplňkovém penzijním spoření, stát za ně bude platit zdravotní... celý článek

28. 11. 2012 |  | 8 komentářů

2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření?...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Krytá opční pozice, Konvertibilní dluhopis, Medvědi, štěpán mika, vzdělávání, děti, zaměstnání, vzdělání, dlouhodobé půjčky, Fénix-život, čekací doba, komín, výherní vkladní knížka, pronájem hrobu, výnos jiných aktiv, Aha!, vklady obyvatelstva, soupis zboží

3J09460, 4M20633, 3J09460, 2J87733, 3J85800

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK