Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie a trading: technická analýza milovaná i nenáviděná

Akcie a trading: technická analýza milovaná i nenáviděná
Víte, co je Up a Down trend, Swing Highs a Lows nebo Support a Rezist úrovně? Technickou analýzu, metodu, která s těmito pojmy pracuje, využívá obrovské množství obchodníků. Má ovšem nejen skálopevné zastánce, ale i zapřisáhlé odpůrce. Podívejme se, proč tomu tak je a jak technická analýza funguje. Máme pro vás i praktický "domácí úkol".

Dnes se v rámci našeho seriálu Akcie a trading, viz sloupek níže, dostáváme k praktičtější části, k jednomu z nejdiskutovanějších témat: trading a technická analýza (dále TA).

V přístupu k TA lze obchodníky rozdělit na dvě skupiny - její skálopevné zastánce na jedné straně a zapřisáhlé odpůrce na straně druhé. Na každý argument zastánců TA okamžitě skupina odpůrců vytáhne nějaký protiargument, a obráceně.

Na finančních trzích obchodníci obchodují diskreční či mechanické systémy (viz článek Akcie a trading: základní styly obchodování) postavené na technické analýze, nebo na fundamentální analýze, nebo na psychologické (sentiment) analýze, často ale na kombinaci všeho.

Při bližším zkoumání a proniknutí do světa praktického tradingu je však zřejmé, že převážná většina obchodníků ve své práci využívá technickou analýzu a jejich obchodní systémy jsou na ní také postaveny.


Co je technická analýza

Předmětem zkoumání technické analýzy jsou graficky znázorněné časové řady tržních cen, objemů obchodů a různých indexů. Technický analytik se pokouší rozpoznat v pohybu kursu například určitý tvar (formaci), která v minulosti měla větší pravděpodobnost určitého následného vývoje ceny. Při svém zkoumání používá jak jednoduché grafické metody (linie podpory a odporu, technické vzory), tak i technické indikátory (např. klouzavé průměry, oscilátory apd.). Technická analýza tedy vychází z historie, z cenového vývoje a chování obchodovaného aktiva v minulosti.

Základem využití TA je předpoklad, že se určité vzory chování ceny se opakují, určité cenové hladiny se testují a retestují, to vše může být podpořeno např. určitými změnami v objemech obchodů apod.
Ceny se pohybují v trendech, které se střídají s obdobími korekce, konsolidace či obdobími, kdy trh jde tzv. bokem. Rozpoznání a využití trendu pro provedení obchodu je nejlepší možnou strategií pro investice a obchodování s akciemi. Oblíbené a pravdivé pořekadlo na finančních a kapitálových trzích je "trend je tvůj přítel" (trend is your friend).

Podle Dow teorie je Up trend (tedy rostoucí trend) definován vytvářením nových a vyšších Swing Highs i Lows, Down trend (tedy klesající trend) opačně - série nižších Highs a Lows. K trendu patří jeho krátkodobé výchylky korigující předchozí přehnaný růst nebo výraznější pokles kurzu akcie - tzv. korekce.

Ukázka rostoucího trendu (s korekční fází ke konci trendu) - ideál pro trendové obchodníky

Ukázka klesajícího trendu akcie (s korekcí i s tzv. postranní fází trhu ke konci)

Je známou teorií, že TA funguje právě kvůli jejímu využívání obrovským množstvím obchodníků. Profesionální futures obchodníci používají ve svém obchodování v podstatě výhradně technickou analýzu, resp. jejich obchodní metody vycházejí v drtivé většině z TA či z nějaké její součásti (Pivot pointy, S/R levely, Fibonacci levely apd...)

Nejpoužívanější a nejzákladnější součásti TA jsou :

 • cenové technické patterny,
 • Support/Rezist úrovně,
 • trend linie,
 • klouzavé průměry,
 • objemy obchodů.

Další používané součásti jsou technické indikátory - momentové, trendové a oscilátory.


Proč tedy existují odpůrci TA ?

Seriál Akcie a trading
Článek je součástí seriálu o akciích a problematice obchodování.

Přečíst si můžete tyto díly:
Akcie a trading: když se řekne akcie
Akcie a trading: proč se zajímat o akcie
Akcie a trading: investiční konkurenti
Akcie a trading: na parketu světových burz
Akcie a trading: český kapitálový trh
Akcie a trading: jak obchodovat se zahraničními akciemi v ČR
Akcie a trading: podílové fondy jako investiční příležitost
Akcie a trading: základní styly obchodování

V dalších dnech si budete moci přečíst následující témata:
 • Akcie a fundamentální analýza
 • Psychologická analýza, sentiment na trzích
 • Trading, ukázka - příklad obchodního dne akciového daytradera, obchodní plán, příprava Trade Setupů apod.
Je totiž obrovský rozdíl v chápání a používání TA nezkušenými obchodníky a úspěšnými obchodníky. Jde o zcela rozdílné náhledy, a proto jen stěží mohou konstruktivně diskutovat zkušený aktivní obchodník s teoretikem či začínajícím obchodníkem, kteří nemají dlouhodobější praktické zkušenosti s obchodováním a především s reálným chováním trhu.

Proto pravidelně dochází při diskusích na různých fórech, webových stránkách o burze, akciích, tradingu apod. k rozporům mezi zastánci a odpůrci TA.

 • Nezkušení obchodníci na základě TA vstupují do obchodů, stavějí různé obchodní systémy založené jen na křížení klouzavých průměrů či na vždy zpožděných indikátorech apod.
 • Úspěšní obchodníci pomocí TA odhadují chování a akci ostatních obchodníků a tržních účastníků a až následně rozhodují o vstupu do obchodu - do připraveného obchodu s jasnými pravidly Risk a Moneymanagementu. Úspěšní a zkušení obchodníci vědí, kde a na základě čeho obchodují nezkušení obchodníci i institucionální investoři. Svůj předpoklad dále potvrzují pokročilejšími formami TA jako Market Breadth ukazatele apd..

Úspěšným obchodníkům dává TA obrázek větší pravděpodobností dalšího vývoje a napoví jim správné nastavení obchodů, správný level k otevření obchodu s nejlepším R/R ratiem, správné nastavení risk managementu.


Ukázky použití TA

Podívejme se na práci s TA z praktického hlediska:

 1. Zbytečně složité užití - často užívané začátečníky hledajícími zázračný systém 2. Jeden z profesionálních přístupů k TA


Dnešní díl uzavřeme "domácím úkolem". Jak byste analyzovali následující graf?
Jaké obchodní nastavení byste předpokládali?

Řešení "domácího úkolu" si příště přečtete příště.

Co si o technické analýze myslíte vy? Jste spíše její zastánce, nebo odpůrce? Máte s ní vlastní zkušenosti?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 8. 2006 11:05, Honza

Kdybys chtěl tradovat větší sumy, musel bys jít do FX či bondů.

Reagovat

 

+90
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 22. 08. 2006 10:43)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 8. 2006 14:54, MSpacek

A co byste si konkretne pral? Treba tohle: http://www.amazon.com/gp/product/0887309704/sr=8-2/qid=1156164234/ref=pd_bbs_2/102-5560499-9471308?ie=UTF8 (Money masters of our Time od Johna Traina)? Nebo nekterou z knih od Petra Lynche? Nebo Intelligent Investor od Benjamina Grahama (s prilohou a vyctem Value investors od Warrena Buffetta)?

Reagovat

 

-10
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 21. 08. 2006 14:31)

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

23. 8. 2006 | 22:36

Doběhne korekce na cca129,5 SELL na 128,50 bude pokračovat krátká pozice s drobnými korekcemi do úrovně cca 123-121 uzavření na 123,5 více

23. 8. 2006 | 10:39 | hujer

Aspoň jeden konkrétní název takové nejpotřebnější knihy by nebyl? Třeba té s 380 stranami. více

22. 8. 2006 | 14:07 | Krásná Isabel

Kniha Alchemy je ta nejNEvyhodnejsi nejNEpotrebnejsi kniha sveta = soucasne nejvyssi cena a nejmene pouzitelny nejmene zajimavy nejmene poucny obsah. Ty nejpotrebnejsi knihy pro akcie stoji jen 10 euro a maji 380 poucnych...více

22. 8. 2006 | 12:48 | Honza

Fór je v tom, že objem obchodů na FX trhu (USD/EUR, USD/JPY) je řádově větší než u akcií. Proto je ovlivnění jednotlivým obchodem mnohem menší. více

22. 8. 2006 | 11:48 | bajaja

Ja bych asi take do klesajiciho trendu a male korekce nahoru nelongoval. Zda se mi dost maly prostor nahoru-rezistence kolem 129 vypada silna (dira -gap a drivejsi podpurna uroven na cca 128,50-,80. Spise bych tu korekci...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Inventura, Přidaná hodnota, Zajištění, tco, uber, osobní doprava, hromadná doprava, liftago, penalizace, dlužníci, úvod, hostitel, Citibank, střední příjmy, korunový invstor, gender, spoření, penzijní spoření, energetická úspora

8A51527, 5AA3111, 5AA3119, 5AA3110, 3H71639

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK