Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.

| rubrika: Jak na to | 26. 1. 2010 | 51 komentářů
Co vám exekutor nemůže zabavit. Spočítejte si to.
Je jen málo příjmů a majetku, které vám exekutor nemůže zabavit. Z výplaty, nemocenské, mateřské či podpory v nezaměstnanosti vám vezme jen určitou část. Spočítejte si, kolik by vám v případě exekuce zůstalo peněz a jak byste žili v osobním bankrotu.

Dlužíte a dluhy přitom nesplácíte? V okamžiku, kdy dojde věřiteli trpělivost, pošle na vás exekutora. Ten vám nejčastěji začne zabavovat část mzdy či obstaví bankovní účet, v krajním případě začne rozprodávat majetek. Všechno vám ovšem nezabaví.

Je jen málo příjmů, na které exekutor nemůže. Dlužníkovi vždy zůstanou celé dávky v hmotné nouzi, které vyplácí obecní úřady, jednorázové dávky státní sociální podpory jako porodné či pohřebné, pravidelný příspěvek na bydlení a dávky sociální péče. Na ně mají nárok zdravotně postižení.

Kromě pravidelné mzdy si ale exekutor vezme i část nemocenské, ošetřovného za péči o nemocného člena rodiny, mateřské, důchodu, stipendia či podpory v nezaměstnanosti. Tabu nejsou ani přídavky na děti či rodičovský příspěvek, vypočítává Občanský soudní řád. Z těchto příjmů zůstane dlužníkovi jen nezabavitelné minimum. To se stanoví na základě životního minimadlužníka a normativních nákladů na bydlení, které stanovuje stát. Částka se zvyšuje i za každé vyživované dítě a manžela či manželku.

Výše minima závisí rovněž na tom, komu dotyčný dluží. Pokud je mezi věřiteli stát či dlužník neplatí výživné, neboli musí uhradit tzv. přednostní pohledávky, zůstane mu na živobytí méně, než když dluží třeba bance, či nebankovnímu poskytovateli půjček. Rozdíl mezi těmito případy činí maximálně 2574 korun za měsíc.

Kalkulačka - nezabavitelná část mzdy

 

Například muž, který má příjem 12 tisíc korun čistého, manželku a dvě děti a nedluží státu, bude domů nosit nejvýše 11 tisíc korun. Zbylá tisícovka půjde na úhradu dluhů včetně odměny exekutora. Pokud by měl dotyčný dluhy i u státu nebo neplatil výživné na děti, zůstalo by mu z platu deset tisíc korun.

V podobné situaci se ocitnou i dlužníci, kterým soud povolil tzv. osobní bankrot, neboli oddlužení splátkovým kalendářem. „S tím rozdílem, že splátkový kalendář má povahu přednostních pohledávek,“ upřesňuje Alena Doubková z Poradny při finanční tísni. Pokud by výše uvedenému muži soud povolil osobní bankrot, zůstalo by mu z výplaty deset tisíc korun a zbytek by šel na umoření dluhů.

Kalkulačka - podmínky osobního bankrotu

 

Dlužníkovi se výrazně zkomplikuje život, pokud mu výplata chodí na bankovní účet, který exekutor obstavil. Ten může požádat banku, aby na účtechdlužníka zablokovala veškeré peníze až do výše dluhu zvýšeného o náklady na exekuci. „Stávalo se, že se dlužníci najednou dostávali do situace, kdy byli úplně bez prostředků. Zaměstnavatel jim strhnul exekuční splátky, na účet poslal nezabavitelné minimum, ale ani k němu dlužník neměl přístup. Banka nemůže zkoumat, odkud peníze na účet přišly. Jen je na příkaz exekutora zablokuje,“ dodává Doubková.

Loňská novela Občanského soudního řádu dává dlužníkům s obstaveným účtem šanci, jak se aspoň k nějakým penězům dostat. Jednorázově si mohou vybrat částku do výše dvojnásobku životního minima. To je 6252 korun. Pak může dlužník požádat zaměstnavatele, aby mu výplatu dával buď hotově, nebo posílal například poštovní poukázkou, radí na svých webových stránkách úřad Veřejného ochránce práv.

Kalkulačka životní minimum

Spočítejte si životní minimum 2017

Počet členů rodiny
(studující)

Pokud exekutor nezískal dlužnou částku z bankovního účtu dlužníka ani z jeho mzdy, může začít zabavovat a prodávat jeho majetek. I v tomto případě platí, že nesmí dlužníkovi vzít vše. Zbavit nelze běžné oděvy, snubní prsten a jiné předměty podobné povahy, zdravotnické potřeby, které dlužník vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebuje a hotovost do výše dvojnásobku životního minima.

Exekutor by rovněž neměl mít právo zabavit obvyklé vybavení domácnosti, které dlužník nezbytně potřebuje k životu. Jenže v tomto bodě hodně závisí na úsudku samotných exekutorů. Žádný zákon nestanoví, jaký majetek člověk k životu potřebuje. „Třeba pračka může být podle jednoho exekutora zabavitelná, podle jiného ne. Záleží na tom, jak exekutor vyhodnotí potřeby rodiny. Podobné je to s ledničkou. Existují exekutoři, kteří prohlásí, že ji člověk k životu nepotřebuje, protože si může nakupovat potraviny každý den, a nemusí je tedy skladovat. Pokud ale používá léky, které je třeba uchovávat v chladnu, ledničku k životu nezbytně potřebuje a exekutor by ji neměl zabavit,“ uvádí příklady z praxe Doubková.

Pokud se dlužník domnívá, že mu exekutor zabavil nějaký majetek neprávem, může podat k dotyčnému exekutorskému úřadu návrh na vyškrtnutí věcí z exekuce, radí Doubková. Když mu exekutor nevyhoví, musí podat vylučovací žalobu k exekutorskému soudu. Z dosavadní soudní praxe ovšem vyplývá, že soudy potřeby rodiny posuzují velmi přísně a zpravidla dovolí zabavit většinu majetku.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+94
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 10. 2011 20:42, vladimír

nebude dlouho trvat a lidi exekutory budou střílet hned mezi dveřma,a až se to začne dít bude pozdě.Stát by se měl začít o toto zajímat a nenechat lidi takhle ždímat.jsou společnosti z kterými se prostě nedomluvíte jde jim jenom o zisk.na hrubej pytel hrubá záplata.

Reagovat

 

+345
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 2. 2010 21:47, jezevec

nechápu proč by dlužník měl mít stůl a židle?
pokud trvale neplatí své dluhy, může se klidně nažrat ze země.

Reagovat

 

-294
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Marcel Jakub 31. 01. 2010 12:18)

Další příspěvky v diskuzi (51 komentářů)

2. 4. 2017 | 12:31 | Jaroslav

POBÝRÁM PĚSTOUNSKOU PÉČI A CHCI SE ZEPTAT JESTLI MI STOHO MOHOU STRHÁVAT EXEKUTOŘI BYLO MI SDĚLENO ŽE MOHOU A CELOU DÁVKU TĚCH 8000 TISÍC více

10. 2. 2017 | 16:34 | Zoro

Ti jsi zmrd mrdat te do prdele a pak ti uříznout hlavu více

10. 2. 2017 | 16:27 | Zoro

Hned bych rád nějakého exekutora zabil více

10. 2. 2017 | 16:26 | Zoro

Souhlasím více

10. 2. 2017 | 16:25 | Zoro

Bavi tě život jestliže ne rád tě ho zbavíme více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Statut/prospekt fondu, Volatilita, Platební kalendář, pojištění majetku, zbyněk kuběj, investice, partners investiční společnost, investice, ztráta dokladu, splácení, vigo investments, formulář žádosti o půjčku, nájemné, ceny pozemků, Jaroslav Odstrčilík, žaloba, sídlo společnosti, Provident Financial

2M57081, C000000L, 5Z39224, BARB0RKA, 2M57081

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK