Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak výnosné mohou být fondy životního cyklu

| rubrika: Sloupek | 4. 6. 2008 | 2 komentáře
Jak výnosné mohou být fondy životního cyklu
Fondy životního cyklu se nabízejí pro pravidelné investice s cílem zabezpečit dostatek prostředků na stáří. Jaký se od nich dá očekávat výnos?

Fondy životního cyklu chtějí využívat v maximální míře vysokého výnosového potenciálu akciových trhů . A to v době, kdy na to je ještě dost času a kdy doba odchodu do penze je ještě daleko před námi. Jakmile se blíží okamžik odchodu do důchodu (resp. Konec investičního horizontu), fondy převádí prostředky do méně rizikových aktiv. Fond životního cyklu tedy trochu přibrzdí a vsadí více na jistotu. Musí totiž zabránit tomu, aby v době, kdy investor bude peníze potřebovat, hodnota portfolia výrazně nepoklesla, třeba kdyby akciové trhy ztratily třeba 30 procent.

Jak může portfolio takového fondu vypadat je uvedeno na následujícím grafu:

Složení dlouhodobého portfolia

Brzdění výnosů se samozřejmě musí promítat do výnosů portfolia. Na počátku, je portfolio plně zainvestováno v akciích , a plně tedy participuje na jejich výnosech. Jakmile se začne brzdit, začne se investovat do méně výnosných aktiv.

Pro portfolio, které je uvedeno na obrázku je efektivní roční výnos třicetileté investice 7,9 procenta (při předpokládaném výnosu akcií 10 %, dluhopisů 5 % a peněžního trhu 3 %). Pokles výkonnosti je dán zejména tím, že do akciových pozic se investuje v době, kdy portfolio má minimální objem. Majetek se teprve tvoří. Jakmile se vytvoří zajímavý objem majetku, přesouvá se do konzervativnějších instrumentů a velký majetek se zhodnocuje menším výnosem.

Ještě více se efekt brzdění projeví při pravidelné investici na dvaceti let. Zde odpadá ta nejzajímavější desetiletka, kdy je portfolio zainvestováno pouze v akciích. Efektivní výnos tohoto portfolia je 7,5 procenta ročně. Takže cena za brzdění je ještě větší než v případě investice na třicet let.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Vyměnili byste spoření do penzijních fondů za pravidelné investice do fondů životního cyklu? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

4. 6. 2008 | 12:50 | Bouček Antonín

Základní problémy těchto druhů fondů: 1. O své budoucnosti vědí investoři naprosté houby. Jak proboha mohou tedy vědět, že budou peníze potřebovat zrovna v roce 2040 (například) a ne třeba v roce 2023 anebo 2056? Pokud je...více

4. 6. 2008 | 9:30 | Škodolibka domácí

Pro lidi, kteří investování moc nerozumí a nechtějí se tím v průběhu spoření zaobírat, jsou fondy životního cyklu dobrým řešením - potvrzují to statistiky ze zahraničí, kde jsou tyto fondy stále populárnější ...
Ten...
více

Čtenáři také navštívili

28. 5. 2008 |  | 3 komentáře

Vstupní poplatky – nepřítel pravidelné investice

Vstupní poplatky podílových fondů ožírají výnosy pravidelných investic do těchto fondů. A to citelněji, než je tomu u jednorázově investovaných částek.

24. 10. 2007 |

Fondy životního cyklu: v Česku dražší než v zahraničí

Penzijní fondy či investiční životní pojištění nejsou optimálními způsoby, jak si spořit na stáří. Lepší jsou takzvané fondy životního cyklu. Ty však v Česku stále nejsou tak levné jako v zahraničí.

8. 2. 2006 |

Nejjednodušší investování: fondy cílové a životního stylu

Pro mnohé investory je správa vlastního portfolia podílových fondů příliš složitý úkol, preferují co největší jednoduchost. Jako reakce na nechuť starat se o portfolio vznikly tzv. fondy životního stylu...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

nezaměstnanost, motivace, průmyslová revoluce, služby, seberealizace, Tesla Roadster, sleva na manželku, Špála, investiční příležitost, výběr hotovosti, SMS zprávy, Měnové futures, řemeslná živnost, karcinom, Petr Procházka, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, nejlevnější povinné ručení, půjčky

9A06306, 1SA3958, 1SA3958, 5P53767, 5P53767

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.