Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 10. 2021 | 66 komentářů
Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Zdroj: Shutterstock

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející s koronavirem.

Od pondělí 25. října je opět povinné používat respirátor ve všech vnitřních prostorech – tedy i na pracovištích a na hromadných akcích s méně než deseti lidmi (přestože to tak v praxi většinou nevypadá, od deseti lidí bylo nutné nosit respirátory i doteď). Na pracovišti nebude nutné mít respirátor jen v případě, že tam je pracovník sám. Vláda naznačuje i daší chystané výjimky, například pro pedagogické pracovníky při výuce. O případných úlevách po očkování teď ministerstvo zdravotnictví, které na něj lákalo i sloganem „tečka za koronavirem“, nemluví.

Od 1. listopadu nesmí restaurace, kluby, diskotéky a podobné podniky umožnit vstup lidem, kteří se neprokážou očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělaném covidu v posledních 180 dnech. V praxi to znamená, že by měli zákazníky na začátku individuálně kontrolovat. Podmínka neplatí pro prodej jídla s sebou.

Od listopadu se zároveň zkrátí změní platnost PCR testů ze sedmi dní na 72 hodin, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Další zpřísnění má zvýšit motivaci k očkování: Preventivní testování bude od listopadu propláceno jenom omezeným skupinám obyvatel – především do 18 let věku, dále „rozočkovaným osobám“ po první dávce vakcíny a také těm, kteří se nemohou očkovat kvůli kontraindikacím. Tak jako dosud půjde o maximálně dva PCR testy měsíčně a jeden antigenní týdně.

Na druhou stranu se zkrátí doba karantény pro lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Z dosavadních 14 dnů (výjimečně 10) se od pondělí 25. října zkrátí na sedm. Podmínkou samozřejmě je, že karanténu ukončí negativní PCR test. Měly by se tak omezit například případy, kdy kvůli jednomu pozitivně testovanému spolužákovi jde automaticky do 14denní karantény celá třída a nemůže se z ní dostat dřív.

Zmírní se i podmínky pro děti od sedmi do dvanácti let. Ty dosud v Česku musely prokazovat bezinfekčnost (testem nebo potvrzením o prodělané nemoci). Nově tato povinnost odpadne, stejně jako ji doteď neměly děti do šesti let. Pokud se bude jednat o organizovanou sportovní soutěž, zvýší se věková hranice dokonce na 18 let, oznámila vláda po dnešním jednání.

Ministerstvo zdravotnictví dál odmítá úlevy pro lidi, kteří prokážou existenci protilátek. Nově ho teď podpořil Nejvyšší správní soud. „Imunitu proti onemocnění covid-19 nelze ztotožňovat s laboratorně naměřenými protilátkami, neboť taková imunita je komplexní reakcí organismu. Na tom, kdy protilátky představují dostatečnou imunitu, není vědecká shoda a zároveň je měření protilátek problematické i z dalších důvodů. Mezi ně patří mimo jiné nestandardizované postupy pro jejich měření, možná falešná pozitivita v návaznosti na nákazu jiným koronavirem (například běžné nachlazení) nebo to, že protilátky značí akutně probíhající infekci,“ konstatoval soud.

Podle předsedy senátu Nejvyššího správního soudu Milana Podhrázkého však ze strany soudu nejde o definitivní rozhodnutí ohledně protilátek ani o odborné lékařské posouzení. Nové studie například mohou ukázat, že imunita po infekci může být delší než dosud uznávaných 180 dní, nebo i lepší než po očkování.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-233
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 66 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 10. 2021 21:19, Marthy

Absolutní nesmysl, já sám ano jsem zastánce očkování, téměř od začátku, nicméně jak chce tímto vláda inspirovat lidi, kteří nechtějí se nechat očkovat? Když ty pravidla jsou vlastně stejná, stejně se musejí nosit roušky a respiratory, atak dále. To je přece absolutně nelogické. Dle mého názoru to stejně dopadne jednou tak, že lidi tyhle ty věci sundaji dřív nebo později sami, ale to jen odhaduji z toho jaká ta nálada ve společnosti v tomhle je nu, třeba se pletu, ale i tk

+277
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 10. 2021 21:32, Robert

Už běžte do háje, nenosím respirator od prvního nařízení a ani to poslední mě k tomu nedonuti, očkovaný taky nejsem a to jezdím pravidelně dvakrát do týdne mimo českou republiku a doteď po mě nikdo nic nechtěl a s tím hadrem na hubě taky moc neotravuji. Takže opět cileno na českého občana. Jen buzerace a české ovce které nemají rozum budou poslouchat.

-134
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (66 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Prevence je základ, říká gynekoložka

10. 1. 2023 | Lucie Weissová

Prevence je základ, říká gynekoložka

Zanedbání preventivních prohlídek v gynekologii se nevyplácí. „Neléčené akutní potíže přecházejí v chronické, z normálního stavu se stává přednádorový,“ říká Tereza Čeledová, gynekoložka... celý článek

Vracíme se k tradici rodinných lékařů, říká zakladatel nové kliniky

3. 1. 2023 | Jitka Šorfová

Vracíme se k tradici rodinných lékařů, říká zakladatel nové kliniky

Komplexní péče o celou rodinu. Takový má být koncept soukromého zdravotnického zařízení Galen Clinic, které v pražských Vinohradech plánuje otevřít lékař a podnikatel Luboš Kmeť. Tradiční... celý článek

Jak se staví evropská dálnice pro zdravotnická data

28. 12. 2022 | Jiří Batěk

Jak se staví evropská dálnice pro zdravotnická data

Zapamatujte si zkratku EHDS. Znamená European Health Data Space, neboli Evropský prostor pro zdravotní data. Na poli zdravotnictví půjde na našem kontinentu o jeden z nejdůležitějších... celý článek

Na pravidelné prohlídky k lékaři už nebude muset každý zaměstnanec

20. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Na pravidelné prohlídky k lékaři už nebude muset každý zaměstnanec

Povinnost zaměstnavatelů zajišťovat periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí skončí. Od 1. ledna 2023 zůstanou tyto prohlídky pouze dobrovolné. Změnu přináší vyhláška,... celý článek

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

18. 11. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Čekání na uznání invalidity a postižení se zkrátí. Nová pravidla pro posudky

Invalidní důchody, posudky kvůli dávkám pro postižené a další. Ročně Lékařská posudková služba vydá na 400 tisíc posudků. Lékařů má ale setrvale málo, navíc stárnou. Na posudky se čeká... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.