Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 10. 2021 17:30 | 68 komentářů
Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Zdroj: Shutterstock

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející s koronavirem.

Od pondělí 25. října je opět povinné používat respirátor ve všech vnitřních prostorech – tedy i na pracovištích a na hromadných akcích s méně než deseti lidmi (přestože to tak v praxi většinou nevypadá, od deseti lidí bylo nutné nosit respirátory i doteď). Na pracovišti nebude nutné mít respirátor jen v případě, že tam je pracovník sám. Vláda naznačuje i daší chystané výjimky, například pro pedagogické pracovníky při výuce. O případných úlevách po očkování teď ministerstvo zdravotnictví, které na něj lákalo i sloganem „tečka za koronavirem“, nemluví.

Od 1. listopadu nesmí restaurace, kluby, diskotéky a podobné podniky umožnit vstup lidem, kteří se neprokážou očkováním, negativním testem nebo potvrzením o prodělaném covidu v posledních 180 dnech. V praxi to znamená, že by měli zákazníky na začátku individuálně kontrolovat. Podmínka neplatí pro prodej jídla s sebou.

Od listopadu se zároveň zkrátí změní platnost PCR testů ze sedmi dní na 72 hodin, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Další zpřísnění má zvýšit motivaci k očkování: Preventivní testování bude od listopadu propláceno jenom omezeným skupinám obyvatel – především do 18 let věku, dále „rozočkovaným osobám“ po první dávce vakcíny a také těm, kteří se nemohou očkovat kvůli kontraindikacím. Tak jako dosud půjde o maximálně dva PCR testy měsíčně a jeden antigenní týdně.

Na druhou stranu se zkrátí doba karantény pro lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Z dosavadních 14 dnů (výjimečně 10) se od pondělí 25. října zkrátí na sedm. Podmínkou samozřejmě je, že karanténu ukončí negativní PCR test. Měly by se tak omezit například případy, kdy kvůli jednomu pozitivně testovanému spolužákovi jde automaticky do 14denní karantény celá třída a nemůže se z ní dostat dřív.

Zmírní se i podmínky pro děti od sedmi do dvanácti let. Ty dosud v Česku musely prokazovat bezinfekčnost (testem nebo potvrzením o prodělané nemoci). Nově tato povinnost odpadne, stejně jako ji doteď neměly děti do šesti let. Pokud se bude jednat o organizovanou sportovní soutěž, zvýší se věková hranice dokonce na 18 let, oznámila vláda po dnešním jednání.

Ministerstvo zdravotnictví dál odmítá úlevy pro lidi, kteří prokážou existenci protilátek. Nově ho teď podpořil Nejvyšší správní soud. „Imunitu proti onemocnění covid-19 nelze ztotožňovat s laboratorně naměřenými protilátkami, neboť taková imunita je komplexní reakcí organismu. Na tom, kdy protilátky představují dostatečnou imunitu, není vědecká shoda a zároveň je měření protilátek problematické i z dalších důvodů. Mezi ně patří mimo jiné nestandardizované postupy pro jejich měření, možná falešná pozitivita v návaznosti na nákazu jiným koronavirem (například běžné nachlazení) nebo to, že protilátky značí akutně probíhající infekci,“ konstatoval soud.

Podle předsedy senátu Nejvyššího správního soudu Milana Podhrázkého však ze strany soudu nejde o definitivní rozhodnutí ohledně protilátek ani o odborné lékařské posouzení. Nové studie například mohou ukázat, že imunita po infekci může být delší než dosud uznávaných 180 dní, nebo i lepší než po očkování.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-233
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 68 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 10. 2021 21:19, Marthy

Absolutní nesmysl, já sám ano jsem zastánce očkování, téměř od začátku, nicméně jak chce tímto vláda inspirovat lidi, kteří nechtějí se nechat očkovat? Když ty pravidla jsou vlastně stejná, stejně se musejí nosit roušky a respiratory, atak dále. To je přece absolutně nelogické. Dle mého názoru to stejně dopadne jednou tak, že lidi tyhle ty věci sundaji dřív nebo později sami, ale to jen odhaduji z toho jaká ta nálada ve společnosti v tomhle je nu, třeba se pletu, ale i tk

+277
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 10. 2021 21:32, Robert

Už běžte do háje, nenosím respirator od prvního nařízení a ani to poslední mě k tomu nedonuti, očkovaný taky nejsem a to jezdím pravidelně dvakrát do týdne mimo českou republiku a doteď po mě nikdo nic nechtěl a s tím hadrem na hubě taky moc neotravuji. Takže opět cileno na českého občana. Jen buzerace a české ovce které nemají rozum budou poslouchat.

-134
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (68 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 26 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Nebojte se zůstat v karanténě nebo izolaci, už nepřijdete o tolik peněz. Poslanci oživují mimořádný příspěvek k náhradě mzdy.

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

1. 12. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Ošetřovné stoupne a dosáhne na něj víc lidí. Schváleno

Poslanci obnovili takzvané krizové ošetřovné. Na zpětný doplatek se mohou těšit i zaměstnanci, kteří čerpali ošetřovné v listopadu.

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Ošetřovné stoupne, podmínky se zmírní. Jako na jaře

Pozor: Aktuální informace po schválení poslanci najdete v novém článku!

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

19. 11. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Pozor: Aktuální informace po schválení poslanci najdete v novém článku!

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

9. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ | 202 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá nová vláda ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsanou koaliční smlouvu.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.