Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nelíbí se vám u zdravotní pojišťovny? Vyměňte ji hned! Čas máte do konce listopadu

| rubrika: Co se děje | 24. 11. 2011 | 14 komentářů
Nelíbí se vám u zdravotní pojišťovny? Vyměňte ji hned! Čas máte do konce listopadu
Na trhu zdravotního pojištění je pěkně rušno. Pojišťovny se přetahují o klienty a v zápalu konkurenčního boje došlo už i na pomluvy. Koho totiž uloví do konce listopadu, ten jim jen tak neuteče! Na změnu máte jen pár dnů, příští bude možná až od ledna 2013.

Pokud jste plánovali změnit zdravotní pojišťovnu, například kvůli svému lékaři nebo nabízeným benefitům, máte nejvyšší čas. Dosud bylo možné změnu provést vždy k prvnímu dni čtvrtletí (k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci a 1. říjnu). Změna zdravotní pojišťovny proběhla tedy poměrně rychle. Od prosince však vstupuje v platnost novelizace zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění a mění se i paragraf 11, věnovaný podmínkám, za kterých lze vyměnit pojišťovnu. Nově nepůjde změnit pojišťovnu jednou za čtvrtletí, ale výhradně k prvnímu lednu. Nedosti však na tom: o změnu pojišťovny bude třeba žádat minimálně půl roku předem. Takže pokud pochybujete, že jste u té pravé pojišťovny, čas na změnu máte nyní do konce listopadu. Příští změna je možná až k Novému roku 2013. Jen o ni nesmíte zapomenout včas požádat. Kdybyste si totiž vzpomněli až o prázdninách, nevejdete se do půlročního ohlašovacího limitu a počkáte si až na Nový rok 2014. (A kdybyste si to nedejpámbu od prázdnin rozmyslili a třeba v listopadu se chtěli přihlásit raději ještě někam jinam, máte smůlu. První slovo platí a basta!) Pojišťovny se tedy přirozeně snaží zabojovat a honem honem ještě pár klientů strhnout na svou stranu.

Žádná sterilní kampaň, lijou na sebe špínu

Dušan Šídlo

Autor článku je analytik společnosti Partners, odborník na pojišťovnictví, publicista a komentátor.
Napsal mimo jiné i oceňovanou knihu o pojišťovnictví a pojištěních Život jako riziko.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje všech sedm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, se v tomto měsíci distancoval od nekalých náborových praktik jednoho ze svých členů – Vojenské zdravotní pojišťovny. Její náboráři podle svazu lákají nové klienty na základě nepravdivých informací a výmyslů poškozujících dobré jméno většiny zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Před nepravdivými informacemi na svém webu varuje i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která uvádí: „V posledních dnech řada médií nepravdivě informovala o tom, že VZP vyčerpala všechny rezervy, a proto nemá peníze na úhradu zdravotní péče. Tuto zjevnou dezinformaci využily některé konkurenční zdravotní pojišťovny a prostřednictvím najatých obchodních zástupců se snaží klienty VZP přeregistrovat k sobě. Jedná se o neetický způsob chování a zneužívání nekorektního mediálního tlaku.“ Ať jde o mediální tlak, či nikoliv, skutečnost je, že zdravotní pojišťovny mají vyšší výdaje než příjmy, a sama VZP přiznává, že rezervy docházejí a že častěji sahá k půjčkám.

Zúžený prostor pro manévrování

Český trh se zdravotním pojištěním je atypický. Pojišťovny mají zúžený manévrovací prostor a minimum možností, jak ovlivnit své příjmy a výdaje. Sazba pojistného je daná zákonem, kolik pojišťovny vyberou na pojistném je tedy ovlivněno jednak tím, kolik mají pojištěnců, ale také tím, jaké příjmy její pojištěnci mají. Výdaje pojišťovny ovlivňují rovněž těžko, pojistná plnění jsou jednak nahodilá a nepředvidatelná, jednak předurčená strukturou pojištěnců – jejich věkem, sociálním postavením, stylem života. A je fér přiznat, že Všeobecná zdravotní pojišťovna má v obou případech smůlu: vybyli na ni ve značné míře pojištěnci, kteří na jedné straně mají nižší příjmy, na druhé straně jsou náklady na jejich zdravotní péči vyšší. Kromě struktury kmene pojištěnců je však pro hospodaření pojišťovny samozřejmě důležitá i efektivita, tedy výše nákladů, s jakou spravuje veřejné prostředky. A právě s efektivitou měla VZP podle Nejvyššího kontrolního úřadu již dříve v řadě případů nemalé problémy.

Bohužel jsou všichni pojištěnci na jedné lodi. V konečném důsledku všechny ztráty zaplatí daňový poplatník.

Konkurenci ano, ale nesmíte si konkurovat

Anketa

Jste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou?

To, že zdravotních pojišťoven bude v Česku moci fungovat více, bylo odůvodňováno rozumně: proč by si občané neměli svobodně vybrat z konkurenčních nabídek, když navíc konkurence zvedá kvalitu. Jenže zároveň nebyly povoleny ty nejzákladnější zbraně v konkurenčním boji. Při neexistenci nadstandardní péče nemohly pojišťovny soutěžit svými pojistnými plány. A tak zápolily jinde – což stojí peníze navíc: proč musíme ze zdravotního pojištění hradit nákladnou reklamu v novinách či televizi, předražené časopisy s pochybnou přidanou hodnotou, pouliční prodejce s agresivním chováním, „úplatky“, jako byl příspěvek na antikoncepci, nebo bonusy za získání pojištěnce? Na to nejpodstatnější, na základní zdravotní péči má přece nárok každý, nehledě na zvolenou zdravotní pojišťovnu.

S kým mají smlouvu vaši doktoři?

Aktuálně v tuzemsku působí osm zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovna MÉDIA, která lákala pojištěnce na větší množství benefitů, nedosáhla povinného sta tisíc pojištěnců, a tak se sloučila se VZP.

Pokud vám vaše současná zdravotní pojišťovna nevyhovuje, měli jste s ní problémy nebo jen máte tušení, že byste jinde mohli dostat víc, prostudujte si nabídku benefitů jednotlivých zdravotních pojišťoven na jejich internetových stránkách. Objektivně nabídky porovnávat nelze, protože každý benefitům přikládá jinou hodnotu, nad příspěvkem na antikoncepci mávne rukou pracující důchodce, čerstvou maminku zas zajímá příspěvek na vitaminy a na očkování – a dál si můžete dosazovat sami. Pro řadu lidí je ale důležité vlastně jen to, jestli má s danou zdravotní pojišťovnou podepsanou smlouvu jejich lékař, případně jejich lékaři. Na webových stránkách některých pojišťoven to zjistíte snadno, na jiných dost obtížně a jinde vůbec. Chcete-li tedy ještě na poslední chvíli stihnout změnu pojišťovny na příští rok, můžete začít žhavit telefonní linky ke svým lékařům. Tři, dva, jedna – běží vám čas!

Autor je pojistný analytik společnosti Partners

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 11. 2011 8:41, Kvak

Kdyby by tak někdo vysvětlil k čemu máme tolik pojišťoven, jsou to jen teplá místečka pro management. Žádnou výhodu v tom nevidím, konkurovat si můžou čímdál míň, výhody pro které se mezi něma vyplatí přecházet jsou mizivé. Zavést jednu instituci, co to bude mít na starosti, dát zákonem maximální provozní náklady a nazdar.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 11. 2011 11:17, Kvak

Zase nějaká pravidla by ale měla být, kdyby se dala měnit pojišťovna ze dne na den, mohlo by to působit docela nestabilitu v systému. Ono to nebude tak jednoduché:-)

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (gabriel.pleska 24. 11. 2011 09:42)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

25. 11. 2011 | 7:09 | laik ekonom

A co třeba nechat zdravotní pojištění komerčním pojišťovnám - mohou to rozjet, protože často neví co s penězi.
Výhody: - komerční pojišťovny si již dnes konkurují - udělají balíčky - každý člověk potřebuje trošku...
více

24. 11. 2011 | 20:00

Bouchat se v prsa a přitom tvrdit, že jsem pravice nestačí. Rozhodující jsou výsledky práce. A ty jsou stále a dlouhodobě levicové. Fakt dobrý! více

24. 11. 2011 | 19:40 | Vítek

Pozor, Noxi, v praxi to přece může být rok... vlastně skoro rok a půl, když si vzpomenete v polovičce července, tak už jste tu lhůtu k nejbližšímu prvému lednu nestihl a musíte vydržet až napřesrok. A pozor: už jste zažádal,...více

24. 11. 2011 | 18:59 | Mil

Nějak tomu nerozumím! Všechno co nestojí za nic je automaticky levicové máme levicový parlament s většinovou vládou a tito hoši se současně bijí v prsa,že jsou pravice! Fakt dobrý! více

24. 11. 2011 | 18:18 | Nox

Proboha pul roku predem? Ty pojistovny sidli nekde na Marsu nebo co? V dnesni digitalne dobe by mela zmena byt otazkou dne! více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK