Na rekvalifikaci netratíte

Ludmila Řezníčková | 25. 11. 2004
Na rekvalifikaci netratíte
Rekvalifikace. Zajímat se o ně budou asi nejvíce nezaměstnaní, ale tohle téma se zdaleka netýká pouze jich. Kdo se může rekvalifikačních kurzů zúčastnit, s jakou podporou státu přitom může počítat či jaké sankce za nesplnění podmínek mu hrozí?

Úřady práce zprostředkovávají rekvalifikaci nejen pro uchazeče o práci, což jsou nezaměstnaní vedení v evidenci ÚP. Stejně ji mohou využít i zájemci o práci, tedy lidé, kteří jsou v pracovním poměru a prostřednictvím úřadu hledají jiné zaměstnání.
Zájemce o zaměstnání nepobírá po dobu rekvalifikace žádný finanční příspěvek. Oproti tomu má uchazeč o zaměstnání v jejím průběhu nárok na podporu. Přesná částka se stanovuje obdobně jako podpora v nezaměstnanosti (viz box).

Hrozí vám i sankce

Jak se stanoví výše podpory v nezaměstnanosti

Vychází se z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání, tento výdělek se zjišťuje za poslední kalendářní čtvrtletí. U OSVČ se počítá z posledního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, tento se přepočítává na měsíční průměr. Samotná výše podpory je pak 60 % z této částky a poskytuje se po celou dobu trvání rekvalifikace. I zde je však stanovena maximální výše podpory, je to 11 480 Kč měsíčně.

Samotná podpora při rekvalifikaci však nenahrazuje podporu v nezaměstnanosti. To znamená, že uchazeč o zaměstnání může pobírat podporu v nezaměstnanosti např. 2 měsíce, pak nastoupí na roční rekvalifikaci, pobírá podporu při rekvalifikaci a pokud po jejím ukončení nenastoupí hned do zaměstnání a je nadále veden v evidenci úřadu práce, může si vyčerpat zbývající část z podpory v nezaměstnanosti (tedy zbývající 4 měsíce).
Uchazeči o zaměstnání ovšem hrozí i sankce. Pokud například bez vážných důvodů odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci, neúčastní se rekvalifikačního kurzu ve stanoveném rozsahu, neplní stanovené studijní povinnosti či se nepodrobní závěrečnému přezkoušení získaných znalostí a dovedností, hrozí mu vyřazení z evidence úřadu práce na dobu 6 měsíců. A po tuto dobu samozřejmě nemá nárok na podporu při rekvalifikaci ani na podporu v nezaměstnanosti, zároveň si musí sám hradit zdravotní pojištění, což je 905 Kč měsíčně. Sankční vyřazení z úřadu s sebou přináší také ztrátu nároku na dávku sociální potřebnosti (doplatek do životního minima), které poskytují sociální odbory městských úřadů.

Kdo vybírá?

Spočítejte si to!

Víte vůbec, kolik je vaše životní minimum? Možná máte nárok na sociální dávky.
Zjistěte, zda vaše reálná mzda oproti minulosti vzrostla nebo poklesla
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Kolik peněz můžete dostat?
Máte nárok na příspěvek na dítě? Kolik peněz můžete dostat?
Nejste si jisti, zda splňujete podmínky pro čerpání sociálního příspěvku?
Spočítejte si výši nemocenské!

Druh rekvalifikačního kurzu vybírá úřad práce. Přihlíží přitom k přání nezaměstnaného, ale určující je také jeho zdravotní stav, dosavadní kvalifikace a praxe, zároveň dosud nabyté schopnosti a zkušenosti.
Rekvalifikační kurz může provádět pouze akreditované vzdělávací zařízení, tj. subjekt, který získá akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tomu pak může úřad práce hradit náklady spojené s rekvalifikací. Úřad práce za nezaměstnaného hradí náklady a dokonce mu může poskytnout i příspěvek na úhradu prokázaných nutných výdajů s rekvalifikací spojených. V dohodě o rekvalifikaci se účastník písemně zavazuje uhradit úřadu práce náklady na ni, pokud ji bez vážných důvodů nedokončí nebo odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání.

Rekvalifikační kurz zprostředkovaný úřadem práce může tedy uchazeči o zaměstnání hodně pomoci, ať už při rozšiřování kvalifikace a výrazného zvýšení naděje, že se mu podaří nalézt odpovídající zaměstnání. Je však třeba mít stále na zřeteli, že rekvalifikace s sebou přináší i závazky, např. docházku na rekvalifikační kurz či závěrečné přezkoušení, nelze ji tedy brát na lehkou váhu.

Nejen pro nezaměstnané

Kromě rekvalifikací nezaměstnaných je ale možná také rekvalifikace zaměstnanců. Pokud zaměstnavatel shledá, že v zájmu dalšího pracovního uplatnění jeho pracovníků je nutné jejich přeškolení, má možnost se na rekvalifikaci dohodnout s úřadem práce. Tato rekvalifikace probíhá v jeho pracovní době, za níž mu náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu se přeškolení může uskutečnit jen pokud je to nezbytné vzhledem ke způsobu jejího zabezpečení. Úřad práce může zaměstnavateli hradit náklady, které mu s rekvalifikací zaměstnanců vzniknou.

Nabídka rekvalifikačních kurzů zprostředkovaných úřadem práce je skutečně široká. Jenže úřady práce jsou často limitovány okamžitou finanční situací a množstvím peněz, které obdrží ze státního rozpočtu. Možnosti přeškolení tedy stále nejsou plošně přístupné všem zájemcům. O to větší je nabídka rekvalifikačních kurzů, které jsou nabízeny všem občanům (a samozřejmě poskytovány za úhradu frekventantem kurzu). Jejich cena i kvalita se může dosti lišit, takže je nutná určitá opatrnost i šťastná ruka ve výběru. Plusem je pak opravdu široká nabídky i snaha pružně reagovat na momentální situaci a potřeby na trhu práce.

A jaké máte zkušenosti s rekvalifikačními kurzy vy? Podařilo se vám po jeho absolvování nalézt odpovídající zaměstnání? Byli jste spokojeni s jeho kvalitou?

Líbil se vám článek?

-91
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Proplať to! Recept, jak neumřít na splatnost faktur. A jak na ní vydělat

26. 10. 2021 | Jana Poncarová

Proplať to! Recept, jak neumřít na splatnost faktur. A jak na ní vydělat

Loni na jaře se zastavil byznys a s proplácením faktur to začalo být ještě horší než dřív. A to jsou čeští podnikatelé zvyklí čekat! Že se tou dobou právě rozjížděla služba s výmluvným... celý článek

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 67 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

19. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a komu se to vyplatí? Máme kalkulačku.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.