Na rekvalifikaci netratíte

Ludmila Řezníčková | 25. 11. 2004
Na rekvalifikaci netratíte
Rekvalifikace. Zajímat se o ně budou asi nejvíce nezaměstnaní, ale tohle téma se zdaleka netýká pouze jich. Kdo se může rekvalifikačních kurzů zúčastnit, s jakou podporou státu přitom může počítat či jaké sankce za nesplnění podmínek mu hrozí?

Úřady práce zprostředkovávají rekvalifikaci nejen pro uchazeče o práci, což jsou nezaměstnaní vedení v evidenci ÚP. Stejně ji mohou využít i zájemci o práci, tedy lidé, kteří jsou v pracovním poměru a prostřednictvím úřadu hledají jiné zaměstnání.
Zájemce o zaměstnání nepobírá po dobu rekvalifikace žádný finanční příspěvek. Oproti tomu má uchazeč o zaměstnání v jejím průběhu nárok na podporu. Přesná částka se stanovuje obdobně jako podpora v nezaměstnanosti (viz box).

Hrozí vám i sankce

Jak se stanoví výše podpory v nezaměstnanosti

Vychází se z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání, tento výdělek se zjišťuje za poslední kalendářní čtvrtletí. U OSVČ se počítá z posledního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, tento se přepočítává na měsíční průměr. Samotná výše podpory je pak 60 % z této částky a poskytuje se po celou dobu trvání rekvalifikace. I zde je však stanovena maximální výše podpory, je to 11 480 Kč měsíčně.

Samotná podpora při rekvalifikaci však nenahrazuje podporu v nezaměstnanosti. To znamená, že uchazeč o zaměstnání může pobírat podporu v nezaměstnanosti např. 2 měsíce, pak nastoupí na roční rekvalifikaci, pobírá podporu při rekvalifikaci a pokud po jejím ukončení nenastoupí hned do zaměstnání a je nadále veden v evidenci úřadu práce, může si vyčerpat zbývající část z podpory v nezaměstnanosti (tedy zbývající 4 měsíce).
Uchazeči o zaměstnání ovšem hrozí i sankce. Pokud například bez vážných důvodů odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci, neúčastní se rekvalifikačního kurzu ve stanoveném rozsahu, neplní stanovené studijní povinnosti či se nepodrobní závěrečnému přezkoušení získaných znalostí a dovedností, hrozí mu vyřazení z evidence úřadu práce na dobu 6 měsíců. A po tuto dobu samozřejmě nemá nárok na podporu při rekvalifikaci ani na podporu v nezaměstnanosti, zároveň si musí sám hradit zdravotní pojištění, což je 905 Kč měsíčně. Sankční vyřazení z úřadu s sebou přináší také ztrátu nároku na dávku sociální potřebnosti (doplatek do životního minima), které poskytují sociální odbory městských úřadů.

Kdo vybírá?

Spočítejte si to!

Víte vůbec, kolik je vaše životní minimum? Možná máte nárok na sociální dávky.
Zjistěte, zda vaše reálná mzda oproti minulosti vzrostla nebo poklesla
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Kolik peněz můžete dostat?
Máte nárok na příspěvek na dítě? Kolik peněz můžete dostat?
Nejste si jisti, zda splňujete podmínky pro čerpání sociálního příspěvku?
Spočítejte si výši nemocenské!

Druh rekvalifikačního kurzu vybírá úřad práce. Přihlíží přitom k přání nezaměstnaného, ale určující je také jeho zdravotní stav, dosavadní kvalifikace a praxe, zároveň dosud nabyté schopnosti a zkušenosti.
Rekvalifikační kurz může provádět pouze akreditované vzdělávací zařízení, tj. subjekt, který získá akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tomu pak může úřad práce hradit náklady spojené s rekvalifikací. Úřad práce za nezaměstnaného hradí náklady a dokonce mu může poskytnout i příspěvek na úhradu prokázaných nutných výdajů s rekvalifikací spojených. V dohodě o rekvalifikaci se účastník písemně zavazuje uhradit úřadu práce náklady na ni, pokud ji bez vážných důvodů nedokončí nebo odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání.

Rekvalifikační kurz zprostředkovaný úřadem práce může tedy uchazeči o zaměstnání hodně pomoci, ať už při rozšiřování kvalifikace a výrazného zvýšení naděje, že se mu podaří nalézt odpovídající zaměstnání. Je však třeba mít stále na zřeteli, že rekvalifikace s sebou přináší i závazky, např. docházku na rekvalifikační kurz či závěrečné přezkoušení, nelze ji tedy brát na lehkou váhu.

Nejen pro nezaměstnané

Kromě rekvalifikací nezaměstnaných je ale možná také rekvalifikace zaměstnanců. Pokud zaměstnavatel shledá, že v zájmu dalšího pracovního uplatnění jeho pracovníků je nutné jejich přeškolení, má možnost se na rekvalifikaci dohodnout s úřadem práce. Tato rekvalifikace probíhá v jeho pracovní době, za níž mu náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu se přeškolení může uskutečnit jen pokud je to nezbytné vzhledem ke způsobu jejího zabezpečení. Úřad práce může zaměstnavateli hradit náklady, které mu s rekvalifikací zaměstnanců vzniknou.

Nabídka rekvalifikačních kurzů zprostředkovaných úřadem práce je skutečně široká. Jenže úřady práce jsou často limitovány okamžitou finanční situací a množstvím peněz, které obdrží ze státního rozpočtu. Možnosti přeškolení tedy stále nejsou plošně přístupné všem zájemcům. O to větší je nabídka rekvalifikačních kurzů, které jsou nabízeny všem občanům (a samozřejmě poskytovány za úhradu frekventantem kurzu). Jejich cena i kvalita se může dosti lišit, takže je nutná určitá opatrnost i šťastná ruka ve výběru. Plusem je pak opravdu široká nabídky i snaha pružně reagovat na momentální situaci a potřeby na trhu práce.

A jaké máte zkušenosti s rekvalifikačními kurzy vy? Podařilo se vám po jeho absolvování nalézt odpovídající zaměstnání? Byli jste spokojeni s jeho kvalitou?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-91
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Tady a teď. Developer musí číst poptávku

5. 10. 2022 | Jana Divinová

Tady a teď. Developer musí číst poptávku

„Síla a zázemí nám dávají komfort hledat příležitosti tam, kde by jiní už riskovali,“ říká člen představenstva J&T Real Estate Jiří Ochetz. Developer tak nabízí méně obvyklé koncepty:... celý článek

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 1,5 miliardy, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

14. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

Firmy, na které se nebude vztahovat cenový strop oznámený vládou v pondělí, by měly mít od listopadu k dispozici dotační program na úlevu od vysokých cen energií. Po jednání vlády to... celý článek

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Po náročné práci dřív do penze. Zatím jen pro záchranáře

Zdravotničtí záchranáři by mohli od příštího roku odcházet do důchodu dříve, aniž se jim sníží penze. Za dvacet odpracovaných let jim důchodový věk klesne o dva a půl roku, souhlasí... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.