Na rekvalifikaci netratíte

Ludmila Řezníčková | 25. 11. 2004
Na rekvalifikaci netratíte
Rekvalifikace. Zajímat se o ně budou asi nejvíce nezaměstnaní, ale tohle téma se zdaleka netýká pouze jich. Kdo se může rekvalifikačních kurzů zúčastnit, s jakou podporou státu přitom může počítat či jaké sankce za nesplnění podmínek mu hrozí?

Úřady práce zprostředkovávají rekvalifikaci nejen pro uchazeče o práci, což jsou nezaměstnaní vedení v evidenci ÚP. Stejně ji mohou využít i zájemci o práci, tedy lidé, kteří jsou v pracovním poměru a prostřednictvím úřadu hledají jiné zaměstnání.
Zájemce o zaměstnání nepobírá po dobu rekvalifikace žádný finanční příspěvek. Oproti tomu má uchazeč o zaměstnání v jejím průběhu nárok na podporu. Přesná částka se stanovuje obdobně jako podpora v nezaměstnanosti (viz box).

Hrozí vám i sankce

Jak se stanoví výše podpory v nezaměstnanosti

Vychází se z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání, tento výdělek se zjišťuje za poslední kalendářní čtvrtletí. U OSVČ se počítá z posledního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, tento se přepočítává na měsíční průměr. Samotná výše podpory je pak 60 % z této částky a poskytuje se po celou dobu trvání rekvalifikace. I zde je však stanovena maximální výše podpory, je to 11 480 Kč měsíčně.

Samotná podpora při rekvalifikaci však nenahrazuje podporu v nezaměstnanosti. To znamená, že uchazeč o zaměstnání může pobírat podporu v nezaměstnanosti např. 2 měsíce, pak nastoupí na roční rekvalifikaci, pobírá podporu při rekvalifikaci a pokud po jejím ukončení nenastoupí hned do zaměstnání a je nadále veden v evidenci úřadu práce, může si vyčerpat zbývající část z podpory v nezaměstnanosti (tedy zbývající 4 měsíce).
Uchazeči o zaměstnání ovšem hrozí i sankce. Pokud například bez vážných důvodů odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci, neúčastní se rekvalifikačního kurzu ve stanoveném rozsahu, neplní stanovené studijní povinnosti či se nepodrobní závěrečnému přezkoušení získaných znalostí a dovedností, hrozí mu vyřazení z evidence úřadu práce na dobu 6 měsíců. A po tuto dobu samozřejmě nemá nárok na podporu při rekvalifikaci ani na podporu v nezaměstnanosti, zároveň si musí sám hradit zdravotní pojištění, což je 905 Kč měsíčně. Sankční vyřazení z úřadu s sebou přináší také ztrátu nároku na dávku sociální potřebnosti (doplatek do životního minima), které poskytují sociální odbory městských úřadů.

Kdo vybírá?

Spočítejte si to!

Víte vůbec, kolik je vaše životní minimum? Možná máte nárok na sociální dávky.
Zjistěte, zda vaše reálná mzda oproti minulosti vzrostla nebo poklesla
Máte nárok na příspěvek na bydlení? Kolik peněz můžete dostat?
Máte nárok na příspěvek na dítě? Kolik peněz můžete dostat?
Nejste si jisti, zda splňujete podmínky pro čerpání sociálního příspěvku?
Spočítejte si výši nemocenské!

Druh rekvalifikačního kurzu vybírá úřad práce. Přihlíží přitom k přání nezaměstnaného, ale určující je také jeho zdravotní stav, dosavadní kvalifikace a praxe, zároveň dosud nabyté schopnosti a zkušenosti.
Rekvalifikační kurz může provádět pouze akreditované vzdělávací zařízení, tj. subjekt, který získá akreditaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tomu pak může úřad práce hradit náklady spojené s rekvalifikací. Úřad práce za nezaměstnaného hradí náklady a dokonce mu může poskytnout i příspěvek na úhradu prokázaných nutných výdajů s rekvalifikací spojených. V dohodě o rekvalifikaci se účastník písemně zavazuje uhradit úřadu práce náklady na ni, pokud ji bez vážných důvodů nedokončí nebo odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání.

Rekvalifikační kurz zprostředkovaný úřadem práce může tedy uchazeči o zaměstnání hodně pomoci, ať už při rozšiřování kvalifikace a výrazného zvýšení naděje, že se mu podaří nalézt odpovídající zaměstnání. Je však třeba mít stále na zřeteli, že rekvalifikace s sebou přináší i závazky, např. docházku na rekvalifikační kurz či závěrečné přezkoušení, nelze ji tedy brát na lehkou váhu.

Nejen pro nezaměstnané

Kromě rekvalifikací nezaměstnaných je ale možná také rekvalifikace zaměstnanců. Pokud zaměstnavatel shledá, že v zájmu dalšího pracovního uplatnění jeho pracovníků je nutné jejich přeškolení, má možnost se na rekvalifikaci dohodnout s úřadem práce. Tato rekvalifikace probíhá v jeho pracovní době, za níž mu náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Mimo pracovní dobu se přeškolení může uskutečnit jen pokud je to nezbytné vzhledem ke způsobu jejího zabezpečení. Úřad práce může zaměstnavateli hradit náklady, které mu s rekvalifikací zaměstnanců vzniknou.

Nabídka rekvalifikačních kurzů zprostředkovaných úřadem práce je skutečně široká. Jenže úřady práce jsou často limitovány okamžitou finanční situací a množstvím peněz, které obdrží ze státního rozpočtu. Možnosti přeškolení tedy stále nejsou plošně přístupné všem zájemcům. O to větší je nabídka rekvalifikačních kurzů, které jsou nabízeny všem občanům (a samozřejmě poskytovány za úhradu frekventantem kurzu). Jejich cena i kvalita se může dosti lišit, takže je nutná určitá opatrnost i šťastná ruka ve výběru. Plusem je pak opravdu široká nabídky i snaha pružně reagovat na momentální situaci a potřeby na trhu práce.

A jaké máte zkušenosti s rekvalifikačními kurzy vy? Podařilo se vám po jeho absolvování nalézt odpovídající zaměstnání? Byli jste spokojeni s jeho kvalitou?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-91
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdo půjde dřív do důchodu? Jurečka chce rozšířit náročné profese

Až o pět let dříve teď mohou jít do penze záchranáři a hasiči. Nově by se k nim měly přidat další náročné profese, ve kterých pracuje zhruba 120 tisíc lidí. Zaměstnavatelé za ně budou... celý článek

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce. Počítá se zásadními změnami. Mluví se především o výpovědích, řeší se ale i zkušební doba či odstupné pro nemocné... celý článek

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Partners Financial Services