Odpovědi šéfů stavebních spořitelen

Martin Zika | 15. 1. 2003
Pavel Strnad, Českomoravská stavební spořitelna

1) Úpravy systému stavebního spoření vycházejí z neutěšené situace státního rozpočtu a z prudkého poklesu úrokových sazeb na finančních trzích. Tuto situaci chápeme, současně se však domníváme, že bytová politika je výrazným prvkem sociální politiky a stavební spoření je velmi důležitým, účinným a efektivním nástrojem této politiky.
V současné době vedeme s příslušnými státními institucemi odbornou diskusi na toto téma. Jako pozitivní fakt vnímáme to, že je zde snaha najít takové řešení, které by fungující a smysluplný systém stavebního spoření nijak nenarušilo. Momentálně nelze předjímat ani konkrétní podobu eventuálních úprav systému stavebního spoření, natož potom jejich efekt.

2) Stavební spoření v tomto roce oslaví deset svého úspěšného fungování v České republice. Jsem přesvědčen o tom, že výsledky uplynulých let jednoznačně potvrdily, že stavební spoření patří k pilířům státní bytové politiky. Jeho role ve financování individuálních bytových potřeb je nezastupitelná. Předpokládám proto, že i v roce 2003 bude hrát stavební spoření roli nejdostupnějšího způsobu financování rekonstrukcí a modernizací bytového fondu a při akvizicích nových, ale i starších nemovitostí.
Českomoravská stavební spořitelna několik posledních let zaznamenává stále sílící zájem svých klientů o financování nemovitostí úvěry ze stavebního spoření a překlenovacími úvěry. Tomuto trendu průběžně přizpůsobujeme naši obchodní politiku tak, abychom umožnili co největšímu počtu klientů čerpat úvěr nebo překlenovací úvěr a realizovat své bytové záměry. V současné době tak naše nabídka patří k nevýhodnějším na trhu: úvěr ze stavebního spoření nabízíme s úrokovou sazbou už od 4,8 % p.a. s akontací už od 40 % cílové částky, překlenovací úvěr s úrokovou sazbou už od 5,7 % p.a. s akontací již od 0 % cílové částky. ČMSS nabízí vůbec nejvyšší úvěr bez nutnosti zajištění, a to až do 150 tisíc korun. Do výše 500 tisíc korun nepožaduje zajištění nemovitostí, postačí ručitelé za předpokladu vyhovující bonity žadatele.

3) Osobně se domnívám, že důležitým mezníkem pro Českou republiku se v roce 2003 stane referendum o vstupu ČR do Evropské unie. V mezinárodní oblasti nás bude nadále znepokojovat hrozba terorismu a zbraní hromadného ničení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

16. 6. 2022 | Petr Kielar | 6 komentářů

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebka

V době vysokých úrokových sazeb roste význam úvěrů ze stavebního spoření. Jejich sazby končí tam, kde začínají nejlevnější hypotéky.

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

11. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Bydlení bude dál zdražovat, čeká bankéř po rekordním roce

Banky a stavební spořitelny loni půjčily na bydlení rekordních 540 miliard korun, z toho hypotéky dělaly 430 miliard. Odhaduje to skupina ČSOB, lídr na trhu financování bydlení, jejíž... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

1. 1. 2022 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé... celý článek

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

22. 3. 2021 | Olga Skalková | 20 komentářů

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

Poplatek za předčasné splacení hypotéky nemůže být tak nízký, protestují banky. Kvůli postoji ČNB přicházejí o čím dál víc peněz, protože zájem klientů o refinancování v posledních... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.