Odpovědi šéfů stavebních spořitelen

| 15. 1. 2003
Pavel Strnad, Českomoravská stavební spořitelna

1) Úpravy systému stavebního spoření vycházejí z neutěšené situace státního rozpočtu a z prudkého poklesu úrokových sazeb na finančních trzích. Tuto situaci chápeme, současně se však domníváme, že bytová politika je výrazným prvkem sociální politiky a stavební spoření je velmi důležitým, účinným a efektivním nástrojem této politiky.
V současné době vedeme s příslušnými státními institucemi odbornou diskusi na toto téma. Jako pozitivní fakt vnímáme to, že je zde snaha najít takové řešení, které by fungující a smysluplný systém stavebního spoření nijak nenarušilo. Momentálně nelze předjímat ani konkrétní podobu eventuálních úprav systému stavebního spoření, natož potom jejich efekt.

2) Stavební spoření v tomto roce oslaví deset svého úspěšného fungování v České republice. Jsem přesvědčen o tom, že výsledky uplynulých let jednoznačně potvrdily, že stavební spoření patří k pilířům státní bytové politiky. Jeho role ve financování individuálních bytových potřeb je nezastupitelná. Předpokládám proto, že i v roce 2003 bude hrát stavební spoření roli nejdostupnějšího způsobu financování rekonstrukcí a modernizací bytového fondu a při akvizicích nových, ale i starších nemovitostí.
Českomoravská stavební spořitelna několik posledních let zaznamenává stále sílící zájem svých klientů o financování nemovitostí úvěry ze stavebního spoření a překlenovacími úvěry. Tomuto trendu průběžně přizpůsobujeme naši obchodní politiku tak, abychom umožnili co největšímu počtu klientů čerpat úvěr nebo překlenovací úvěr a realizovat své bytové záměry. V současné době tak naše nabídka patří k nevýhodnějším na trhu: úvěr ze stavebního spoření nabízíme s úrokovou sazbou už od 4,8 % p.a. s akontací už od 40 % cílové částky, překlenovací úvěr s úrokovou sazbou už od 5,7 % p.a. s akontací již od 0 % cílové částky. ČMSS nabízí vůbec nejvyšší úvěr bez nutnosti zajištění, a to až do 150 tisíc korun. Do výše 500 tisíc korun nepožaduje zajištění nemovitostí, postačí ručitelé za předpokladu vyhovující bonity žadatele.

3) Osobně se domnívám, že důležitým mezníkem pro Českou republiku se v roce 2003 stane referendum o vstupu ČR do Evropské unie. V mezinárodní oblasti nás bude nadále znepokojovat hrozba terorismu a zbraní hromadného ničení.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.