Dnešní středoškoláci se musí připravit na tvrdou budoucnost. Až jim bude 65 let a podle dnešních měřítek se z nich stanou důchodci, jim bude na státní důchodya zdravotní péči přispívat 1,62 pracujících. Dnes je to skoro pět. Lidí starších 65 let bude v Česku třetina a více než 80 let bude 13 procentům Čechů. Dnes je důchodců necelých patnáct procent a osmdesátníků tři procenta. Vyplývá to z nedávné studie evropského statistického úřadu Eurostat.
V příštích 52 letech se v Česku narodí4,364 milionu lidí. Zemře jich 6,433 milionu. Z ciziny se přistěhuje 1,236 milionu osob. Sečteno a podtrženo, Čechů už nebude 10,345 milionu jako dnes, ale o osm set tisíc méně. Lidí starších 65 let bude v Česku žít 3,175 milionu. Pokud se nezmění systém financování důchodů, budou se nároky na státní rozpočetrok od roku zvyšovat. Podobné to bude i s účtem za zdravotní péči.
Podíl počtu důchodců na populaci pracujících (v %)
Češi v tom nebudou sami, ani na tom nebudou zdaleka nejhůř. Ještě více vyhynou Bulhaři (-28 %), Lotyši (-26 %), Litevci (-24%), Rumuni (-21 %) a Poláci (-18 %). To znamená, že tamním důchodcům bude na státní důchody přispívat ještě méně pracujících než v Česku. I proto tamní vlády už přistoupily k reformám penzijního systému. Bulhaři a Rumuni si například už musí povinně soukromě spořit na penze.
Pokles počtu obyvatel a jejich rychlé stárnutí se nejvíce dotkne nových členských zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy. Z původní patnáctky čeká jen Německo a relativně málo i Řecko a Itálii. Ostatní země EU mohou počítat s rozrůstající se populací.
Nejvíce se do roku 2060 zvýší počet obyvatel na Kypru (+66 %), v Irsku (+53 %), v Lucembursku (+52 %). Zatímco na Kypru a v Lucembursku bude mít růst populace na svědomí především příchod cizinců, v Irsku mohou spoléhat na vysokou porodnost. I v těchto zemích ovšem bude ubývat pracujících, kteří budou připadat na jednoho důchodce, což ztíží financování důchodového a zdravotnického systému.
Podíl veřejných výdajůna důchodový systém na HDP se do roku 2050 může bez reforem zvýšit až o deset procentních bodů. Podle výpočtů Miky Vidlunda, analytika Finského centra pro penze, bude řecký a portugalský veřejný důchodový účet převyšovat 20 procent HDP. V Česku se bude jeho výše pohybovat kolem 14 procent HDP. Ve srovnání s dneškem se tato hodnota zvýší o necelých šest procentních bodů.
Vidlund upozorňuje, že růst podílu důchodových výdajů na HDP bude nejmenší v zemích, které už nyní zavádějí nebo provedly reformy svých důchodových systémů a posílily pilíř soukromého spoření na důchod. Nejmenší nárůst veřejných výdajů na důchody měřený podílem na HDP, či jejich pokles očekává Vidlund v Polsku, Lotyšsku, Rakousku, Švédsku, na Slovensku či ve Velké Británii. Naopak za nejohroženější země považuje Kypr, Řecko, Česko, Portugalsko či Maďarsko.
Jak by měla vypadat důchodová reforma, pro kterou byste zvedli ruku? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
9. 9. 2008 9:30, Pavel
Já bych to tak černě neviděl. Kolik z těch pěti pracujích, dělajících na jednoho důchodce dnes, je darmožroutů ve státní správě, intelektuiálních žvanilů, honičů mičud či exhibicionistů předvádějích cosi co sami nazývají uměním, a kolik dělá opravdu nějakou smyslplnou činnost. V budoucnu prostě dojde k tomu, že výrazně poklesně počet darmožroutů z první skupiny a větší část lidí bude trávit svůj čas užitečnou prací.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 9. 2008 8:06, Bouček Antonín
Vy jste předchůdce Přemyslovců? Myslel jsem, že Přemyslovci vymřeli ve 14. století. Můj rodokmen sahá do roku 1648, protože si s tím můj příbuzný (archivář) dal práci a šel v pramenech tam, kde nikde nehledá. Můj pradávný předchůdce se na konci třicetileté války vynořil odněkud z neznáma a svedl mlynářovu dceru, čímž se dostal do úředních záznamů. Tchánův rodokmen začíná na konci 18. století, protože jeho předchůdci byli příliš chudí na to, aby se v záznamech objevili. Jeho bájný předek (podruh) udělal tu velkolepou věc, že se oženil (vzal si pasačku) a objevil se v nově zavedených (a archivovaných) církevních sňatkových protokolech. A vy jste potomek Přemyslovců! Gratuluji! Jaká to významná výhoda proti přistěhovalému pánovi Nguyenovi, Jakušenkovi anebo rodině Jakovových.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.