Důchodové pojištění budou od ledna platit i lidé na volné noze

Eva Sovová | rubrika: Co se děje | 4. 9. 2008 | 10 komentářů
Umělci, novináři a další pracovníci na volné noze budou muset od ledna platit ze svých příjmů důchodové pojištění. Osvobozeny budou jen honoráře do 7 tisíc korun měsíčně. Vyhýbání se odvodům se bude trestat pokutou až do výše 10 tisíc korun.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 9. 2008 11:46

Špatný je sám systém POVINNÝCH plateb do bezedné žumpy státního důchodu.
Pokud už ale takový systém existuje - je fér aby do něj platili pokud možno všichni. Platí-li povinnost minimálního vyměřovacího základu i pro nepodnikající majitele ŽL a osoby (dočasně) bez příjmu - je dobře že bude platit i pro autorské, umělecké a jinak nepravidelné honoráře.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

8. 2. 2009 17:04 | olda

Jsem důchodce,který hrává na klávesy při oslavách a plesech.Příjem okolo 30000 .-ročně.Činnost není soustavná,nevím kdy kdo zavolá,abych šel hrát. Na této stránce se píše o odvodech na důchod.Musím platit i teď když jsem platil celý život?Zvedne mi někdo kvůli tomu můj současný důchod?Na jiném mísě se píše ještě o placení povinných záloh na nemocenské pojištění bez ohledu zda příjem je nebo není,stačí když byl v roce 2008.To mi bude placena k důchodu ještě nemocenská?Mimo těchto plateb mám platit ještě daň z příjmu?Co mám ještě platit?Daňoví poradci se k platbám na nemocenskou a důchod nechtějí znát,oni jenom znají daň z příjmu osob?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2008 9:20

Nebojte se, úředníčci už na tom pracují. Stačí se podívat na stránky pro "veřejnou diskusi" o daňové reformě www.dane2010.cz a zjistíte, že vám zdaní úplně všechno (zruší osvobození kapitálových zisků). Programové prohlášení vlády, volební program ODS či trojkoaliční smlouva, to vše je jenom kus hadru!
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2008 20:06 | Jarmila

Tyto profese si totiž někdy od r. 1990 nemusely platit žádné sociální pojištění. Neměly tedy nárok na důchod. Jenže u nás je to tak, že pokud nemáte odpracované roky (ve kterých jste platili pojistné), dostanete minimální důchod v 65 letech věku. Sice minimální, ale dostanete ho, je to vlastně jakási sociální dávka. No, a herci to bohatě využívali. Do 65 let dabovali, hráli, konferovali, přitom mohli pobírat tzv. reprízné a další požitky. Pamatujete se na ministra kultury Jandáka? Ten přišel kdysi s plánem vytvořit státní ústav pro přestárlé umělce. Pátrala jsem proč a dozvěděla se, že herci si u nás nemusí platit na důchod a když jsou staří, tak pochopitelně žádný nedostanou. Jandák přišel s tím, že by to mohl platit stát, ale tenkrát to naštěstí spadlo pod stůl. Jinak hercům se placení sociálního pojištění zrovna moc nelíbí.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 9. 2008 14:14 | Zdenda

Fuj už ve mě hrklo že budu muset platit. Příjem z umělecké činnosti mám 25000Kč měsíčně ale v mém hlavním zaměstnání mám příjem 30000Kč tudíž se to na mě nevztahuje.Ať žije byrokracie:-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 9. 2008 11:46

Špatný je sám systém POVINNÝCH plateb do bezedné žumpy státního důchodu. Pokud už ale takový systém existuje - je fér aby do něj platili pokud možno všichni. Platí-li povinnost minimálního vyměřovacího základu i pro nepodnikající majitele ŽL a osoby (dočasně) bez příjmu - je dobře že bude platit i pro autorské, umělecké a jinak nepravidelné honoráře.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 9. 2008 11:42 | Michal Kára

Nejak mi v clanku chybi informace, ze kdo si nic neplatil samozrejme nic nedostal...

Jinak je to pekne nechutny zpusob jak pod trestem sankci zatahnout do statniho letadla dalsi skupinu lidi...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 9. 2008 11:40

Tomu tedy nerozumím , když si tyto různé profese nemusely platit socialní důchodové pojištění , jak jim byl vypočítáván důchod ? Takže zas na tom byli byti Ti , co si pojistné i když nejnižší platili , když oba dostanou nějaké minimální důchody . Tady lidi přemýšlí , jak a co je nutné , aby člověk jednou dostal nějaký důstojný důchod , a nakonec to dopadne tak , že jim veškerá snaha byla k ničemu , pak zjistí že , i ti co neplatili , nebo celý život parazitovali dostanou stejný důchod jak Vy , co jste odváděli na pojištění třeba 40 let . Pak to opravdu nemá smysl platit , jak říkají někteří , a radši si za ty peníze co by člověk musel platit , min okolo 4 tis , tak si platit někde něco bokem , pojistky , fondy , atd , když si člověk totiž spočítá , že do důchodu půjde v 65 letech , a nemyslí si že se dožije 100 let , tak jsou to jednoduché počty . Dávat 40 let , 4 tis měsíčně do kvalit , Akciového fondu který má výnosnost mezi 7-8 %, musí vydělat daleko větší peníze , neboli rentu rozpočítanou na 20 let , a ještě půlka peněz by možná zbyla . Do 85 let tady v budoucnu bude stejně málo kdo .
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 9. 2008 8:07 | vvv

No moc bych na to neupozorňoval. On si to přečte nějaký úředník z ministerstva a hned začne vymýšlet jak vám to obchodování znepříjemnit, nebo jak se na vaší píli obohatit.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 9. 2008 8:04 | vvv

Moc hezké. Stačí aby mi redakce poslala vyúčtování odměn v jednom měsíci a překročim tak limit a jsem hned OSVČ s povinností platit zálohy. Nebo se budu moct přihlásit k jednoměsíční záloze a pak zase hned odhlásit a pak třeba zase za dva měsíce znovu? A kdy mi vlastně vznikne povinnost se přihlásit? Když začnu něco tvořit nebo až když za to dostanu zaplaceno?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 9. 2008 7:56 | Jarmilka

Pořád nám ten stát vymýšlí, kde nás obrat. Je dobré se naučit vydělávat i jinak, než chozením do zaměstnání. Doporučuji se zajímat o obchodování s komoditami. Není to vůbec složité. Chce to se jen něco naučit. Přečtěte si něco o tom, jak na to. Třeba komoditní věstník.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Viktor Kožený

podnikatel a kriminálník

David Rath

politik a kriminálník

Viktor Kožený
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
David Rath
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services