Tvrdý brexit: Česko může patřit mezi nejpostiženější

eTrader €uroBarometr | rubrika: FINEXPO | 14. 10. 2019 | 1 komentář
Pravděpodobnost brexitu bez dohody se zvyšuje. Britský premiér Johnson sice vyhotovil návrh na novou výstupní dohodu, tu ale okamžitě odmítlo Irsko a vlivní členové Evropského parlamentu. Pokud nedojde ke zvratu, Británie buď odejde k 31. říjnu bez dohody, nebo požádá o další odklad brexitu.
Tvrdý brexit: Česko může patřit mezi nejpostiženější

Komerční spolupráce

Podle nového britského zákona je vláda povinna, pokud k dohodě nedojde, požádat o odklad. Ovšem například podle britského deníku Daily Express to vláda sice udělá, zároveň dá ale svým evropským partnerům najevo, že pokud ostatní země odklad schválí, Británie bude vetovat evropský rozpočet na dalších sedm let. Cílem této hrozby pochopitelně je neschválení dalšího odkladu a odchod bez dohody.

„Divoký brexit“ by byl velmi nákladný jak pro Velkou Británii, tak pro Evropskou unii. Podle současných odhadů by obě strany své ztráty počítaly v desítkách miliard eur s tím, že Británie by byla zasažená více.

Mezi nejhůř zasažené státy na kontinentu by podle analýzy eTrader patřila Česká republika. Velká Británie je naším pátým největším obchodním partnerem, celkový export za Lamanšský průliv se pohybuje kolem 350 miliard korun. Jeho nejvýznamnější část, zhruba 50 miliard korun, tvoří vývoz automobilů. Prognózy pro český automobilový průmysl, tahouna domácí ekonomiky nejsou ale nijak pozitivní i z jiných příčin, jeho budoucnost ohrožuje také příklon Německa k zelené ekonomice.

Anketa

Pokud bude brexit bez dohody, budou dopady na Česko...

Vyhodnocení ankety z minula

Z minulé ankety, doplňující článek Německo stahuje EU do recese, vyplývá, že 42,5 % čtenářů předpokládá, že EU spadne během 3. čtvrtletí do recese. Přesně 40 % hlasujících zastává opačný názor, tedy že se recese EU během 3. čtvrtletí vyhne. Zbývajících 17,5 % neví.

Celkové odhady dopadů brexitu bez dohody na českou ekonomiku se podle české vlády pohybují mezi 0,5 a 1 % hrubého domácího produktu. Pokud k tomu přičteme fakt, že brexit by mohl také fungovat jako spouštěč recese v celé řadě evropských států, tak je neochota ke kompromisu ze strany české vlády dosti překvapivá.

Dalším potenciálním dopadem brexitu bez dohody na finanční trhy, který nelze vyloučit, je kolaps britské libry. Ta ve světle očekávání ekonomických dopadů určitě oslabí. To ovšem může povzbudit zahraniční obchod a export britských výrobků do zahraničí (ty díky depreciaci zlevní). Dopad na euro nejspíš nebude tak dramatický, dá se ale předpokládat, že bude pokračovat dlouhodobější trend oslabování eura vůči dolaru.

Předvídat, jak se brexit promítne do kurzu koruny, je těžší. Vůči dolaru koruna nejspíš oslabí stejně jako euro. Co se týče kurzu vůči euru, bude záležet hlavně na tom, jestli se negativní dopady brexitu projeví dřív u nás, nebo v západní Evropě. Pokud převáží důvěra investorů ve větší a bezpečnější celky, což se v době globálních nejistot zatím potvrzuje, budou preferovat euro a koruna oslabí.

Tomáš Krejčí, eTrader

eTrader €uroBarometr

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Evropští Lehman Brothers? Dvě obří banky hasí problémy

3. 10. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Evropští Lehman Brothers? Dvě obří banky hasí problémy

Akcie dvou evropských bankovních obrů se teď obchodují na extrémně nízkých hodnotách, jaké trhy neviděly od finanční krize v roce 2008. Akcie Credit Suisse se kupují za 0,23násobek... celý článek

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

12. 7. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Společná evropská měna je vůči americkému dolaru aktuálně nejslabší za posledních téměř dvacet let. Dnes poprvé od roku 2002 klesla na takzvanou paritu – jedno euro se prodávalo za... celý článek

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

V žebříčku nejbohatších lidí světa je devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je padesátiletý Elon Musk, který stojí za společnostmi jako Tesla a SpaceX. Vyplývá to z čerstvého žebříčku časopisu Forbes. Muskův majetek odhaduje na 219... celý článek

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

2. 4. 2022 | Jana Divinová | 22 komentářů

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

Salvadorský prezident se nevzdává a chce v bitcoinech financovat chod země. Chystá dluhopisy na nové město, kde chce kryptoměnu těžit. Z dálky to připomíná vzdušné zámky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.