„Fixit“? Bude první zemí, která opustí eurozónu, Finsko?

Tereza Mynářová | rubrika: Aktuálně.cz | 26. 4. 2015
Finové patří k nejméně kompromisním zemím v eurozóně. Možnost odchodu z měnové unie ještě vzrostla po dubnových volbách.
„Fixit“? Bude první zemí, která opustí eurozónu, Finsko?

Dříve než Řecko, jehož možný konec v eurozóně je nazýván Grexit, může evropskou měnovou unii opustit Finsko. Britský konzervativní deník The Telegraph varuje, že konec společné měny je v této severské zemi mnohem pravděpodobnější.

Trpělivost by Finům mohla dojít hlavně v případě, že budou muset přispět dalšími miliardami eur právě zadluženému Řecku. Finsko má totiž dost problémů s vlastním hospodářstvím.

Podle profesora Mattiho Pohjoly z Aalto University jsou současné potíže Finska dokonce horší než po rozpadu Sovětského svazu v devadesátých letech. „Teď jsme přišli o recept na růst,“ uvádí.

„Žádné sympatie pro Řecko tu už neexistují, naše ekonomika také zápasí s problémy,“ říká Jan von Gerich z Nordea Bank v Helsinkách. Pokud by se teď konalo referendum o další řecké pomoci, dopadne podle něj neúspěšně.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Buď jih, nebo sever

Dosavadní premiér Alexandr Stubb před dubnovými volbami prohlásil, že nedojde-li ke změně, hrozí zemi ztracená dekáda. Tamní centrální banka je ještě přímočařejší: „Finsko je loser,“ stojí v její prosincové prezentaci.

Možnost odchodu z eurozóny přitom podle listu The Telegraph ještě vzrostla po víkendových volbách, které vyhrála Strana středu. Její lídr Juha Sipilä totiž prohlásil, že se nebude bránit koalici s druhou nejsilnější Stranou Finů – výrazně euroskeptickou.

„Pro odchod z eurozóny nejsou žádná pravidla, ale je to jen otázkou času. Buď se oddělí jih, nebo sever, protože tato měnová kazajka působí utrpení milionům lidí a ničí budoucnost Evropy,“ prohlásil už před třemi lety lídr Strany Finů Timo Soini.

Roste nezaměstnanost i zadlužení

Hospodářské problémy Finska, kvůli nimž klesá ochota pomáhat jižní Evropě, rostou už od konce minulého desetiletí. V roce 2009 klesl tamní hrubý domácí produkt (HDP) o 8,5 procenta, což bylo nejvíce od roku 1918. Následující návrat k růstu netrval dlouho – nyní je země opět tři roky v recesi.

Loni ekonomika klesala o 0,1 procenta, o rok předtím o 1,3 procenta. Letos má HDP růst o 0,8 procenta (podle únorové prognózy Evropské komise), což je třetí nejnižší tempo v Unii po Chorvatsku (0,2 procenta) a Kypru (0,4 procenta).

Nezaměstnanost ve Finsku loni stoupla o 0,5 procentního bodu na 8,7 procenta. Letos má podle Evropské komise vyrůst na devět procent. „Co se týče konkurenceschopnosti, jednotkové mzdové náklady Finska se za posledních deset let zvýšily o devět procent, zatímco v Německu za stejnou dobu klesly o tři procenta,“ dodává hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Finsko loni také poprvé za deset let překročilo limit povoleného rozpočtového schodku, tedy tři procenta HDP. Zatímco ještě v roce 2008 bylo Finsko suverénně v přebytku, který přesahoval čtyři procenta HDP, loňský schodek dosáhl 3,5 procenta HDP. Zemi trápí i rostoucí vládní dluh. Z necelých 33 procent v roce 2008 se loni zvýšil na 59,3 procenta HDP.

Hlavní motor se zadrhl

„Pro Finsko je rizikem vleklá stagnace, důvodem je například stárnoucí populace,“ uvedla na podzim agentura Standard & Poor´s.

V posledním desetiletí Finsko také doplácí na úpadek firmy Nokia, která byla ještě v minulém desetiletí považována za „státní symbol“. Pro tamní ekonomiku byla podobně důležitá, jako je pro Česko automobilový průmysl – ještě v roce 2007 se na finském exportu podílela dvaceti procenty.

To, že Nokia „zaspala“ nástup chytrých telefonů, však mělo fatální důsledky. Kvůli omezení výroby zavřela několik továren (včetně těch v Německu či Maďarsku) a musela propouštět. Podle The Financial Times se počet zaměstnanců mezi lety 2010 až 2014 snížil ze 132 tisíc na 62 tisíc. Významnou část propuštěných přitom tvořili právě Finové.

Finsko rovněž patří mezi státy, které nejvíce zasáhlo loňské ruské embargo na dovoz ovoce, zeleniny, masa a mléčných výrobků z EU. Postižen byl třeba národní výrobce mléčných produktů Valio, který do loňského léta polovinu své produkce směřoval právě do Ruska. Firma kvůli propadu poptávky ohlásila už třetí propouštění. To by nyní mělo zasáhnout zhruba 320 zaměstnanců.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Řecko bez eura. Kdy? Jak? Jde to vůbec?

24. 4. 2015 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Očima expertů: Řecko bez eura. Kdy? Jak? Jde to vůbec?

Budou Řekové ještě příští rok platit eurem? Jak by mohl v praxi vypadat odchod Řecka z eurozóny? Ptáme se předních českých ekonomů.

Očima expertů: Nadělat z eurozóny dvě malé do školky?

8. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Očima expertů: Nadělat z eurozóny dvě malé do školky?

Je stávající podoba eurozóny udržitelná, nebo by měl někdo jít z kola ven? Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl a řada dalších evropských ekonomů se přiklání k druhé variantě.... celý článek

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

7. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

Jestli chce Řecko půjčku, ať se ráčí něčím zaručit. Nemovitostí – a ostrovů – má dost, v hodnotě tak akorát na pokrytí svých dluhů. Zhruba toto zaznělo tento týden konečně oficiálně... celý článek

Partners Financial Services