Češi si z daní vrátili 16,5 miliardy korun

Češi si z daní vrátili 16,5 miliardy korun
Počet lidí, kteří mají penzijní připojištění a stavební spoření roste. Stát to v prvním pololetí letošního roku stálo na státních podporách 16,5 miliardy korun.

Češi si za první pololetí letošního roku přispěli z daní na podporu stavebního spoření částkou 14,2 miliardy korun. Na penzijní připojištění si z vybraných daní převedli 2,3 miliardy korun. Tato čísla zveřejnilo ministerstvo financí. Na státních podporách vydělali majitelé více než pěti milionů smluv o stavebním spoření a 3,8 milionu účastníků penzijního připojištění.

V oblasti stavebního spoření se za 1. pololetí roku 2007 uzavřelo zhruba 261 tisíc nových smluv, což je zhruba polovina ze smluv uzavřených za celý minulý rok. Celková hodnota cílové částky pro letošní nové smlouvy dosáhla výše přibližně 59 miliard korun. Průměrně si každý účastník stavebního spoření chce našetřit cílovou částku 217 tisíc korun. „Letos stát připsal státní podporu 14,2 miliardy korun. Celková vyplacená státní podpora za rok 2007 nepřesáhne 15 miliard korun,“ říká náměstek ministra financí Milan Šimáček. To by bylo o zhruba tři čtvrtě milionu korun méně než loni.



V letošních prvních šesti měsících i nadále rostl celkový počet úvěrů i jejich objem. Celkový počet úvěrů dosáhl k 30. červnu hodnoty 922 tisíc v celkové hodnotě 150,9 miliardy korun. Průměrně si tak Češi od stavebních spořitelen půjčili 163,6 tisíc korun. Poměr objemu úvěrů
a celkové naspořené částky se oproti 1. pololetí 2006, kdy dosáhl hodnoty 34,9 procenta, zvýšil o 6,1 procentního bodu. Pro stát je výhodné, aby tento poměr rostl, protože úvěry lze použít výhradně v souvislosti s bydlením. Vyplacená státní podpora by tak skutečně podporovala uspokojování bytových potřeb českých domácností.

Penzijní připojištění podle údajů ministerstva financí mělo na konci 1. pololetí letošního roku na 3,8 milionu lidí. Tento počet je o pět procent vyšší, než na konci loňského roku. Dva tisíce připojištění uzavřely fyzické osoby, které bydlí na území jiného členského státu EU.

Vzrůstá také počet penzijních připojištění, u kterých lidé dostávají příspěvek do svých zaměstnavatelů. Počet těchto penzijních připojištění se k 30. červnu zvýšil na 1,1 milion korun. S rostoucím počtem penzijních připojištění se zvyšuje také objem státních příspěvků, které stát budoucím penzistům poskytuje. Za 1. pololetí roku 2007 objem státních příspěvků dosáhl výše 2,3 miliardy korun. V průměru připadala loni na jednoho účastníka penzijního připojištění státní podpora ve výši 102 koruny, vyplývá ze statistik Asociace penzijních fondů ČR.

Sami účastníci si celkem naspořili během letošních prvních šesti měsíců 9,5 miliardy korun. „Pozitivní je, že pokračuje růst objemu příspěvků účastníků. Ty se od roku 2000 zvýšily více než dvakrát. Optimální by bylo, aby se ještě výrazně zvýšily a vyplácená částka k penzím byla dostačující,“ říká náměstek ministra financí M. Šimáček. V průměru si totiž každý účastník připojištění loni spořil 431 korun.

Měl by stát podporovat stavební spoření a penzijní připojištění?

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.