Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdy půjdete do důchodu? Vláda schválila věkový strop, má to ale háček

| rubrika: Aktuálně.cz | 27. 3. 2016 | 32 komentářů
Češi mají v důchodu trávit čtvrtinu života. Návrh ministerstva práce schválila vláda, která tím také splní jeden ze svých slibů – návrat jasně stanoveného důchodového věku.

V červnu se upřesní, zda půjde o 65, nebo 67 let. Strop ovšem bude pohyblivý a má záviset na dalším demografickém vývoji. Důchodový věk tak nakonec zřejmě poroste i po roce 2030, jen o tom bude rozhodovat až další politická generace.

Čtvrtinu života by měli Češi trávit v důchodu. Zajistit jim to má nový zákon z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, jehož věcný záměr schválila vláda. Současně tím – poměrně šalamounsky – splní jeden ze svých slibů, a sice návrat stropu na věk odchodu do důchodu. Ten v roce 2011 zrušila takzvaná malá důchodová reforma připravená pod vedením tehdejšího ministra Jaromíra Drábka.

Pokud zákon schválí i poslanci a senátoři, stanoví důchodový věk nově na 65 letech (jak navrhuje ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD), nebo na 67 letech (jak připouští ministr financí Andrej Babiš z ANO). K jedné z těchto variant se vláda přikloní až na konci června, předtím si k tomu ještě udělá propočty, řekl po jednání vlády Babiš.

Anketa

Těšíte se do penze?

Strop ale bude dočasný, má být totiž pohyblivý. Předpokládá se, že věk dožití i nadále poroste – a právě od něj se počítá „nárok“ na čtvrtinu života v důchodu počítá. O dalším posunu důchodové hranice ale mají rozhodovat až budoucí politici na základě demografických analýz. Aktuální to začne být až po roce 2030 – teprve tehdy totiž důchodový věk v Česku postupně vyroste na hranici 65 let, tedy na nový strop. V 67 letech se pak má v Česku začít chodit do důchodu podle současných pravidel až v roce 2044.

Proti zastropování se v připomínkovém řízení postavilo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem. Podle něj by se měl nejdříve věk posuzovat, potom teprve upravovat. Ministerstvo práce vedené Michaelou Marksovou (ČSSD) kromě jiného argumentuje tím, že neexistenci pevně stanovené hranice vnímá veřejnost špatně. Podle Ministerstva financí se tak ale veřejnost dívá i na daně, přesto není možné je zrušit.

Kvůli zastropování by se mohl navíc zhoršit i stav veřejných rozpočtů, varuje ministerstvo financí. Česko by se mohlo propadnout mezi země s vysokým rizikem jejich neudržitelnosti. Právě kvůli budoucí udržitelnosti systému se v tuzemsku už dlouho mluví o potřebě důchodové reformy, jejíž vlastní verzi prosadila Nečasova vláda. Současná koalice ji naopak postupně opět zmírňuje.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Důchodový věk podle dnešních pravidel

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2016 11:42, radim

Vláda by se hlavně měla starat, jak přinutit firmy zaměstnávat lidi 50+. Volných míst je něco přes 105 tisíc, nezaměstnaných schopných okamžitě nastoupit na pracáku je něco přes 400 tisíc lidí. Z toho cca 100 tisíc lidí ve věku 50+. Kterým hrozí, že jak nezískají práci, nedostanou vůbec žádný důchod, protože nebudou mít odpracování 35 let.
Zájemců o práci 50+ s vysokoškolským technickým vzděláním a technickou praxí je na pracáku odhadem mezi 10 - 20 tisíci. Přesto firmy nechávají příslušné pracovní pozice neobsdazené, řvou, že nemají lidi a když někdo z nezaměstnaných o tyto pracovní pozice projeví zájem, firma ho prostě ignorují.

Reagovat

 

+175
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (32 komentářů)

18. 12. 2017 | 17:34 | Mareček Petr

Do důchodu v šedesáti pěti můžou tak poslanci a ti co sedí u počítače, ti co makaji rukama v hutnictví na stavbě atd. celý život tak to je mazec. Tohle rozhodují lidé kteří výživotě nemaka li. Je to ostuda a ubohost. více

14. 11. 2017 | 10:59 | jaroslav kubista

Ti drive narozeni,kteri travi svoje dny k svoji spokojenosti.Snazil jsem se optat na SPZ Praha5 ,ze chci zmenit moje konto na vyplaceni duchodu do zahranici.Poslal jsem dva maily a osobne dvakrat tam volal naposledy jsem...více

12. 4. 2017 | 16:32 | Jarmila

mám dotaz chtěla bych se optat když se mi narodil syn a v 9měsícich mi zemřel započítáváse též do duchodu děkuji za odpověd více

26. 2. 2017 | 16:25 | Pavel Mynář

blbečci to bych se musel dožít 87 - 88 let ale žít ne být na obtíž více

12. 4. 2016 | 20:03 | Jarda

Tyto rádoby zasvěcené úvahy pro danou věc ve smyslu věkové hranice pro odchod do důchodu nejsou ani k smíchu ani k seriozní diskuzi. Spíše k pláči. Ještě nikdy jsem neviděl ministra, či ministryni, jež by vyhláškou, či zákonem...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK